Sjelljet që tregojnë se një çift nuk ka të ardhme

dhunë nga partneri intim

Disa sjellje ose sjellje mund të ndihmojnë për të ditur, nëse një çift është i destinuar për dështim absolut ose nëse do të ruhet me kalimin e kohës. Në disa raste, këto sjellje klasifikohen si toksike dhe e bëjnë të vështirë suksesin e një marrëdhënieje të caktuar. Për të shmangur këtë, është thelbësore t'i ndaloni sjelljet e tilla toksike dhe të mendoni nëse ia vlen vërtet të vazhdoni me marrëdhënien.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë cilat janë ato lloje sjelljesh apo sjelljesh që duhen shmangur në një marrëdhënie dhe çfarë duhet bërë për të parandaluar sjellje të tilla.

Sjelljet që tregojnë se një çift nuk ka të ardhme

Ka një sërë sjelljesh ose sjelljesh që konsiderohen toksike, që mund të ndihmojë për të ditur se një marrëdhënie nuk ka të ardhme:

Kritikimi i partnerit në të gjitha orët e ditës

Një çift është i dënuar të dështojë kur njëra nga palët, Ajo nuk resht së kritikuari tjetrin për ta nënçmuar. Këto kritika kanë për qëllim të cenojnë personalitetin e çiftit dhe t'i heqin gjithë thelbin. Një marrëdhënie e shëndetshme është diçka krejtësisht ndryshe, pasi bazohet në faktin e pranimit të çiftit ashtu siç janë, si me defektet ashtu edhe me virtytet e tyre. Në një lidhje nuk ka vend për kritika apo nënçmime të vazhdueshme të personit të dashur.

Tregoni pak përbuzje ndaj partnerit

Një sjellje tjetër që nuk mund të lejohet në një marrëdhënie është poshtërimi ose tallja e vazhdueshme. Në një marrëdhënie me një çift, para së gjithash duhet të ketë respekt nga të dyja palët, pasi në të kundërt është normale që çifti të përfundojë në ndarje. Përbuzja dhe poshtërimi brenda çiftit bën që njëra nga palët të shohë si vetëvlerësimin ashtu edhe vetëbesimin e dëmtuar rëndë.

fajësojnë partnerin

Fajësimi i vazhdueshëm dhe i zakonshëm i partnerit ju bën të kuptoni se marrëdhënia nuk ka të ardhme. Njëra nga palët nuk është në gjendje të marrë përgjegjësi dhe zgjidhni të fajësoni partnerin. Në një marrëdhënie të caktuar është e rëndësishme të pranoni fakte të ndryshme dhe të jeni përgjegjës për to. Fajësimi i partnerit nuk na lejon të shohim gabimet dhe të mësojmë prej tyre. Në këtë rast, komunikimi me palën tjetër është thelbësor, veçanërisht kur zgjidhen bashkërisht probleme të ndryshme.

sjelljet toksike

Tregoni pak indiferencë ndaj partnerit

Përdorimi i indiferencës në një marrëdhënie është një lloj sjelljeje totalisht toksike, që nuk i bën dobi aspak të ardhmes së mirë të çiftit. Kjo është një përpjekje për të manipuluar palën tjetër dhe për të dëmtuar në një nivel emocional. Kjo lloj sjelljeje bën që marrëdhënia të dobësohet me kalimin e kohës dhe të përfundojë në prishje.

Forconi dhe kërkoni vazhdimisht

Një tjetër sjellje toksike që tregon se një lidhje e caktuar nuk ka të ardhme, konsiston në detyrimin dhe kërkesën e rregullt nga çifti. Palët në një marrëdhënie duhet të jenë të lira për t'u shprehur dhe respekti duhet të jetë i pranishëm në çdo kohë. Kërkesa dhe detyrimi është një mënyrë mjaft e qartë për të manipuluar çiftin dhe ta pengojë atë të ketë një zë ose një votë.

Shkurtimisht, në një marrëdhënie të shëndetshme nuk mund të lejosh asnjë nga sjelljet e para. Në rast se ato ndodhin, ju duhet të uleni me partnerin tuaj për t'i bashkuar dhe për të reflektuar nëse ia vlen vërtet të vazhdoni në lidhjen në fjalë. Mund të ndodhë që të jetë diçka e përpiktë dhe e rastësishme, kështu që mund të zgjidhet pa asnjë problem. Përndryshe, duhet t'i jepni përparësi shëndetit emocional dhe të shkurtoni humbjet tuaja me atë marrëdhënie. Këto lloj sjelljesh kanë një ndikim negativ në çift dhe përfundojnë në ndarjen e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.