Simptomat e faringjitit

Simptomat e faringjitit

Faringit, dhimbje fyti, ose bajamet? Edhe nëse këto terma shpesh përdoren pa dallim Për të shprehur të njëjtën gjë, e vërteta është se këto janë probleme shumë të ndryshme. Fyti mund të lëndohet si rezultat i një virusi, i cili shkakton inflamacion rreth bajameteve, por jo vetë bajamet. Kur kjo ndodh, në mënyrë specifike është një bajamet që mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme.

Por kur ka faringjit, saktësisht ajo që ndodh është që faringu është i përflakur. Kjo inflamacion ndodh si rezultat i një infeksioni bakterial. Ky infeksion shkakton inflamacion të rëndë në bajamet, si dhe në të gjithë zonën e fytit. Faringiti shoqërohet me dhimbje, ethe, vështirësi në gëlltitje dhe shqetësim që zakonisht zgjat për rreth një javë.

Cilat janë simptomat e faringjitit

Simptomat e faringjitit

Përballë një dhimbje të fytit fillestar, është shumë e rëndësishme të merren masa parandaluese për të shmangur pasoja më të mëdha. Sidoqoftë, kur ndodh një infeksion bakterial, është shumë e vështirë të parandalosh shfaqjen e simptomave në secilin rast. Në mënyrë që të zbuloni një faringjit të mundshëm, është më mirë të shkoni në zyrën e mjekut në mënyrë që përveç një diagnoze, jepni një kurs antibiotikësh që pastron infeksionin.

Këto janë simptomat e faringjitit që mund t'ju ndihmojë të dalloni një dhimbje të rastit të fytit nga një infeksion që kërkon trajtim me ilaçe.

  • Dhimbje në fyt: Të dhimbje të fytit është simptoma kryesore dhe më e dukshme e faringjitit. Ju mund të vini re appresion i fortë përgjatë qafës tuaj, në zonën qendrore rreth bajameve.
  • Bajamet e fryrë: Kur ndodh një inflamacion i faringut, bajamet mund të preken dhe të inflamohen rëndë. Çfarë parandalon gëlltitjen normalisht, duke prodhuar dhimbje të forta edhe me gjestin e thjeshtë të gëlltitjes së pështymës.
  • ethe: Infeksioni mund të shkaktojë ethe, si dhe gjendje të keqe të përgjithshme, dhimbje dhe dobësi muskulore. Këto simptoma janë shumë të ngjashme me ato të gripit.
  • Nyjet limfatike të fryrë në qafë: Nyjet limfatike në qafë gjenden në nofullën e poshtme, të bashkangjitura në qafë dhe faring. Nëse infeksioni është i rëndësishëm, nyjet mund të fryhen aq shumë sa që bëhen të dukshme me sy të lirë.

Trajtimi i faringjitit

Trajtimi i faringjitit

Mënyra e vetme efektive për të trajtuar faringjitin është të vizitoni mjekun tuaj. Essentialshtë thelbësore që specialisti të analizojë shkaqet e faringjitit, si dhe ashpërsinë e tij, në mënyrë që të përshkruajë një trajtim adekuat. Për shkak se rreziku i mos kurimit të saktë të këtij problemi mund të çojë në faringjit kronik. Trajtimi mund të kalojë përmes marrjes së antibiotikë specifik, si dhe lehtësues të dhimbjeve.

Marrja e lartë e lëngjeve është gjithashtu shumë e rëndësishme, pasi ethet mund të çojnë në dehidrim. Përveç kësaj, duhet shtuar se vështirësia në gëlltitje shkakton që për disa ditë vështirë se mund të merrni ndonjë ushqim të fortë. Prandaj, konsumi i ushqimeve të nxehta të lëngshme, supave shumë ushqyese, lëngjeve natyrore plot vitamina dhe natyrisht, shumë ujë.

Pushimi është një pjesë themelore e rimëkëmbjes, pasi që në këtë mënyrë sistemi imunitar mund të forcohet duke luftuar infeksionin. Ju gjithashtu mund të ndihmoni në shërimin e fytit tuaj duke gargaruar me ujë dhe sodë buke. Mundohuni të pushoni sa më shumë që të keni mundësi, mos flisni për të shmangur irritimin e fytit edhe më shumë dhe lejoni që ai të shërohet plotësisht para se të ktheheni në aktivitetet tuaja normale.

Parandaloni faringitin

Mos marrja e trajtimit të duhur në secilin rast, mund shkaktojnë që faringjiti të çojë në probleme të mëdha si një infeksion i veshit ose sinusit. Pra, është me rëndësi jetike të ndiqni rekomandimet e specialistit në lidhje me trajtimin. Përveç marrjes së masave të nevojshme parandaluese, të cilat përfshijnë higjienën e duarve, shmangien e pijeve shumë të ftohta ose mbrojtjen e qafës në mjedise shumë ekstreme.

Në shumicën e rasteve infeksionet e fytit mund të shmangen, duke marrë disa masa paraprake themelore. Qëndrimi larg nga njerëzit që shfaqin simptoma të faringjitit është thelbësor, prandaj, nëse keni fëmijë në shtëpi, duhet të siguroheni që ata të mos afrohen shumë për të parandaluar infektimin e tyre. Përdorimi i një maske, si dhe higjiena e mirë e duarve do t'ju ndihmojë të mbroni familjen tuaj nga kjo dhe viruse të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.