Si të pastroni lavatriçen hap pas hapi

Pastroni lavatriçen hap pas hapi

Një nga pajisjet më të neglizhuara për sa i përket mirëmbajtjes është lavatriçe. Possibleshtë e mundur që unë e di për një fakt që pasi është një element pastrues, ai mbahet i pastër në vetvete. Por asgjë nuk është më larg së vërtetës, brenda lavatriçes mbetjet e pëlhurave, ujit të ndenjur dhe të gjitha llojet e mbeturinave grumbullohen që mund të jenë edhe toksike.

Prandaj, është shumë e rëndësishme të pastroni lavatriçen hap pas hapi herë pas here. Në këtë mënyrë, rrobat tuaja do të dalin me të vërtetë të pastra dhe të pastruara dhe ju mund të rrisni jetën e makinës larëse. Me produkte natyrale që mund t'i keni tashmë në shtëpi dhe në një mënyrë mjaft të thjeshtë, do të keni një pajisje të përsosur për një kohë të gjatë. A doni të dini se si të pastroni makinën tuaj larëse? Ky është hap pas hapi. Gjithashtu mos i humbisni këto truket e pastrimit.

Sa shpesh rekomandohet pastrimi i lavatriçes?

Pastroni lavatriçen

Të parandalosh mbeturinat dhe uji në këmbë formojnë kërpudha dhe baktere të tjera Në cepat e lavatriçes suaj, rekomandohet pastrimi i plotë çdo 3 ose 4 muaj. Kjo e bën atë shumë më të shpejtë dhe më të lehtë për ta mbajtur atë të pastër pa kaluar shumë kohë. Nga ana tjetër, grumbullimi i ujit mund të dëmtojë gomat brenda makinës larëse, duke krijuar kërpudha dhe baktere të tjera që hiqen vështirë. Një pastrim i plotë çdo disa muaj do ta parandalojë këtë.

Produktet që do t'ju duhet për të pastruar lavatriçen janë uthull pastrimi të bardhë, sodë buke dhe ujë. Sa i përket enëve, do t'ju duhet vetëm një leckë pambuku dhe një furçë dhëmbësh të vjetër. Pasi të përgatiten materialet, ne fillojmë me pastrimin e makinës larëse.

Hap pas hapi

Produkte natyrore pastruese

 1. Së pari duhet të pastrojmë filtrin e makinës larëse. Në pjesën e poshtme do të gjeni spinën, vendosni peshqirë të vjetër në dysheme, sepse do të dalë ujë i ndenjur. Pastroni kapakun me ujë të vakët, nëse është e nevojshme përdorni një jastëk pastrues kuzhine. Fshijeni pjesën e brendshme të kullimit dhe largoni mbeturinat e grumbulluara. Vendosni kapakun përsëri në vend.
 2. Hiq sirtarin e detergjentit. Nxirrni kutinë plastike dhe pastrojeni me një jastëk pastrues, ujë të ngrohtë dhe detergjent pjatalarës. Thani me letër thithëse. Pastroni vrimën në kuti me leckë të lagur, kështu ne heqim gjurmët e detergjenteve që janë grumbulluar.
 3. Pastrimi i gomave. Për ta bërë këtë, ne do të përziejmë një filxhan uthull pastrues të bardhë dhe gjysmë filxhan sodë buke. Së pari ne do të hiqni ujin e ndenjur nga vulat e gomës me një leckë. Tani, me furçën e dhëmbëve do të fërkojmë përzierjen e bërë nga zonat ku janë shfaqur njollat ​​e mykut të zi. Nëse njollat ​​vazhdojnë, vendoseni përzierjen dhe lëreni të veprojë për disa minuta para se të përsërisni procesin.
 4. Pastroni daullen. Për të pastruar daullen, ne do të vendosim një filxhan uthull të bardhë në rezervuarin e detergjentit. Ne mbyllim lavatriçen dhe ne vendosim një cikël normal larjeje me ujë të nxehtë. Kur cikli të ketë mbaruar, ne fshijmë pjesën e brendshme të daulles me një leckë të lagur dhe e lëmë derën të hapur të thahet plotësisht.
 5. Jashte. Mbetet vetëm për të pastruar pjesën e jashtme dhe derën e makinës larëse. Për ta bërë këtë, përzieni ujë të ngrohtë me një filxhan uthull të bardhë në një tas. Përdorni një leckë dhe shkoni pastroni pjesën e jashtme mirë, përveç derës nga brenda dhe nga jashtë.

Për të parandaluar shfaqjen e njollave të mykut në kauçukët e lavatriçes, është e rëndësishme lini derën hapur pas çdo larjeje. Lejimi që brendësia e rondele të thahet plotësisht në ajër është mënyra më e mirë për të mbajtur larg mykun dhe bakteret e tjera. Kryerja e një pastrimi të plotë çdo 3 deri në 4 muaj do t'ju ndihmojë të keni një lavatriçe më higjienike. Gjë që do t’i bëjë rrobat tuaja të dalin më të pastra, me erë më të mirë dhe të dezinfektuar.

Nëse keni vërejtur se kohët e fundit rrobat tuaja dalin më pak të pastra ose me erë të keqe nga lavatriçja, është një paralajmërim nga pajisja juaj. Një pastrim i mirë i të gjithë elementëve të makinës tuaj larëse do të zgjidhë problemin shpejt, lehtë dhe me produkte miqësore me mjedisin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.