Si t’i mësoni fëmijët tuaj se çfarë është rezistenca

elasticitet

Për fat të keq, dhimbja dhe vuajtja është pjesë e jetës dhe është e rëndësishme të dini se si të përballeni me momente të tilla. Në rastin e fëmijëve, situata mund të jetë shumë më e komplikuar. Vdekja e dikujt afër ose një ndryshim i thjeshtë i shtëpisë mund të ndikojë negativisht në shëndetin emocional të fëmijës.

Kjo është arsyeja pse prindërit duhet t'i mësojnë fëmijët e tyre të dinë se çfarë është rezistenca në këtë mënyrë të jenë në gjendje të kapërcejnë momentet e komplikuara që mund të kenë gjatë gjithë jetës së tyre.

Çfarë është rezistenca?

Elasticiteti nuk është asgjë më shumë sesa aftësia që ka një person, të jetë i fortë në situata që konsiderohen të vështira dhe të komplikuara. Kjo aftësi duhet të mësohet që në moshë të re. Edukimi nga prindërit është thelbësor në mënyrë që fëmijët të mësojnë të jenë elastikë që nga vitet e para të jetës. Atëherë do t'ju tregojmë se si prindërit duhet të punojnë në qëndrueshmëri me fëmijët e tyre.

Udhëzime për prindërit që duhet të ndjekin për t'i mësuar fëmijëve e tyre qëndrueshmërinë

Në radhë të parë, fëmijët duhet të ndjehen mjaft të sigurt për të qenë në gjendje të përballen me sfida të caktuara. Të vegjlit duhet të dinë se çdo veprim ka pasojat e veta dhe që kjo të ndodhë ata duhet të marrin vendimet e tyre. Fëmijët duhet të eksperimentojnë dhe është normale që ndonjëherë kanë të drejtë dhe herë të tjera janë të gabuara. Gjëja kryesore është që ata të ndiejnë mbështetjen në çdo kohë të prindërve të tyre dhe kështu të forcojnë besimin e tyre.

Ndihmimi i tyre për të ndërtuar vetëvlerësimin e tyre është thelbësor për të mësuar se çfarë është rezistenca. Ndjenja e dobishme, si dhe e aftë, Padyshim që e ndihmon fëmijën të përballet me problemet e ndryshme që mund të lindin gjatë gjithë jetës së tij.

Një element tjetër që prindërit duhet të punojnë me fëmijët e tyre është çështja e zhgënjimit. Fëmijët duhet ta dinë që ka raste kur gjërat nuk arrihen herën e parë dhe se është normale të gabosh. Por për këtë arsye, ju nuk duhet të zhgënjeheni, ju duhet të jeni këmbëngulës në mënyrë që të merrni atë që dëshironi.

i fortë

Në fund të fundit, është shumë e rëndësishme që fëmijët të dinë se çfarë është rezistenca që në moshë të re. Prindërit duhet t’i mësojnë fëmijët e tyre se gjithmonë ka një zgjidhje për gjithçka dhe se është e rëndësishme të gjesh atë mënyrë që të lejon të jesh në mënyrën më të mirë të mundshme. Duhet të jetë e qartë se fëmijët do të vuajnë në periudha të ndryshme të jetës së tyre dhe qëndrueshmëria është thelbësore për t'i ndihmuar ata të kapërcejnë momente kaq të komplikuara dhe të vështira.

Normalshtë normale që prindërit të kalojnë një kohë vërtet të keqe kur shohin se si fëmijët e tyre kalojnë një kohë të keqe dhe vuajnë, por është diçka normale që duhet të ndodhë dhe për këtë arsye duhet të pranohet. Falë mjeteve të tilla si qëndrueshmëria, fëmijët shpresojmë se do të jenë në gjendje të përballen me këto probleme dhe përballen me ndjenja dhe emocione të tilla si dhimbje ose trishtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.