Si të shpërndani dhe organizoni një gardërobë të integruar

Porosit në dollap

Jeni me fat që keni dollapë të integruar në shtëpinë tuaj? Këto jo vetëm që ju lejojnë të shfrytëzoni sa më shumë hapësirën në një dhomë të caktuar, por edhe optimizoni hapësirën e ruajtjes. Për këtë, do të jetë çelësi për ta shpërndarë atë siç duhet. Dhe për këtë po flasim sot, si të shpërndajmë dhe organizojmë një gardërobë të integruar.

La konfigurimi i brendshëm i një gardërobë përcakton prakticitetin e tij. Shpërndarja e ambienteve të brendshme të garderobave të integruara duke menduar për nevojat tuaja do të jetë çelësi për optimizimin e hapësirës dhe ruajtjen e rendit. Dhe si bëhet kjo? Duke analizuar atë që dëshironi të mbani në dollap dhe duke krijuar hapësira të personalizuara për të.

Si të organizoni pjesën e brendshme të një gardërobë

Dollapët janë përgjithësisht të organizuar në seksione ose trupa vertikalë. Trupa që nuk duhet të kalojnë gjysmë metri në gjerësi sepse nëse po, do ta vështirësonin organizimin në mënyrë optimale të veshjeve. Jo vetëm sepse shufrat ose raftet mund të përkulen me peshën, por sepse një numër më i madh objektesh në të njëjtën hapësirë ​​e bën gjithmonë më të vështirë ruajtjen e rendit.

gardërobë e integruar

Kur konfiguroni këto trupa vertikale mund të përdorni artikuj të ndryshëm të porosisë për prakticitet më të madh. Sidoqoftë, do të jetë thelbësore që të jeni të vetëdijshëm për llojin e veshjeve dhe aksesorëve që keni dhe dëshironi të mbani në dollap, për t'i zgjedhur ato. Pra, hapni dollapin tuaj dhe shkruani atë që ju nevojitet për të përcaktuar se çfarë lloj elementësh porosie ju nevojiten dhe në çfarë marrëdhënieje.

elementet e rendit

Sot ka elementë të panumërt që mund t'i përfshini në gardërobën tuaj për ta bërë atë më praktik. Ato kryesore dhe ato që janë të pranishme në të gjitha kabinetet janë: bare, rafte dhe sirtarë, por ato janë në mënyra të ndryshme pasi me kalimin e viteve janë përditësuar për të ofruar një përdorim më të mirë të hapësirës dhe rehati më të madhe. Mund të vendosni një gardërobë me këto tre elemente, por mund të jetë interesante të shtoni edhe të tjerë.

shufrat e varjes së rrobave

Është e zakonshme të ndahen dy hapësira në rroba të varura. Një hapësirë ​​e parë për fustanet dhe rrobat e dimrit lartësia e të cilit zakonisht varion ndërmjet 150 dhe 170 centimetra. Dhe një më e shkurtër për këmisha dhe pantallona me lartësi nga 90 deri në 100 centimetra. Kjo e fundit rregullohet ndonjëherë për të përdorur hapësirën menjëherë poshtë saj për një shirit tjetër ose element tjetër të rendit.

Rafte (të lëvizshëm)

Një tjetër element i pranishëm në të gjithë dollapët dhe që ne e përdorim, kryesisht, për ta organizuar veshje të palosura si bluza ose bluza dhe aksesorë të tillë si çanta, janë raftet apo raftet. Nëse do t'i përfshini në gardërobën tuaj, sigurohuni që të mund të rregullohen në lartësi për t'iu përshtatur ndryshimeve të ardhshme, që midis njërës dhe tjetrës të mos ketë më shumë se 40 centimetra lartësi dhe të jenë të lëvizshme.

Dhe sepse raftet e tërheqjes? Sepse ato kapërcejnë një nga të metat e këtij elementi: pamundësinë për të parë të gjitha rrobat me një shikim dhe për t'i aksesuar ato rehat kur dollapi është i thellë dhe fton "rreshta të dyfishta".

Sirtaret

Sirtarët e mbyllur janë shumë praktik për organizimin e bluzave, të brendshmeve dhe aksesorëve. Shtimi i ndarësve ose organizatorëve Ju gjithashtu do t'i bëni këto shumë më praktike. Asgjë nuk do të lëvizë nga vendi kur hapni dhe mbyllni sirtarin dhe ai do të qëndrojë i organizuar mirë. Mos mendo për këtë! Bast në sirtarët me mbyllje të butë, do ta vlerësoni si ju ashtu edhe vetë sirtarët.

Këpucar

Ju mund t'i vendosni këpucët në rafte, por nëse koleksioni juaj i këpucëve është i rëndësishëm, idealja është të shtoni një modul për këpucë. keni disa në dollapin tuaj rafte pak të pjerrëta dhe të lëvizshme që ju lejojnë jo vetëm të shihni të gjitha këpucët tuaja, por edhe t'i aksesoni ato me lehtësi është një luks. Sepse nuk do më mohoni që fakti i ruajtjes së tyre në pjesën e poshtme të dollapit, siç bëjnë shumë prej nesh, nuk është më komod.

trung

Nëse garderoba e integruar arrin nga dyshemeja në tavan, gjëja e zakonshme është që hekurat të vendosen në një lartësi të rehatshme dhe të ketë një zonë në pjesën e sipërme të garderobës që njihet si trungu, e përbërë nga aq ndarje sa trupa. Këto mund të përdoren për të ruajtur valixhe, shtrat, kostume, veshje jashtë sezonit. Në këto raste të fundit, mos hezitoni vendosni shporta në mënyrë që gjithçka të jetë më e organizuar. Do të jetë më e rehatshme për ju të aksesoni atë pa ngatërruar gjithçka.

A guxoni tani të organizoni një gardërobë të integruar? Analizoni atë që ju nevojitet dhe filloni të dizajnoni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.