Si të rivendosni një dollap të vjetër hap pas hapi

Rivendosja e një bufeje të vjetër

Rivendosja e një dollapi të vjetër është një projekt i përshtatshëm për këdo, sepse me pak burime mundeni transformoni një pjesë të vjetër të mobiljeve, në një pjesë thelbësore në shtëpinë tuaj. Mobiljet antike kanë një bukuri të veçantë, forma, detaje, materiale dhe modele që nuk kanë të bëjnë me linjat e drejta dhe minimaliste që vishen tani.

Prandaj, të kesh një pjesë me një vatër në mesin e mobiljeve tuaja mund të transformojë plotësisht çdo cep. Për më tepër, ta bësh atë është shumë e lehtë dhe nuk ke nevojë të kesh shumë njohuri DIY për të. Me pak materiale, pak durim dhe këto këshilla, mund të rivendosni një komodinë antike në një pjesë të veçantë të mobiljeve. Sigurisht që para se të përfundoni, do të mendoni për projektin e ardhshëm.

Rivendosja e një arkë të vjetër, zgjedhja e materialeve

Përditësoni një mobilje antike

Para fillimit të projektit tuaj, duhet të merrni disa materiale. Sidoqoftë, së pari do të duhet të analizoni mobiljet në përgjithësi pjesët e vjetra kanë karakteristika shumë të ngjashmeMe Ju do të keni nevojë për një mjet për të rrëzuar bojën dhe për të përgatitur mobiljet për pikturë. Ju gjithashtu mund të merrni pajisje dhe doreza të reja për të azhurnuar komodin tuaj. Ju madje mund të përdorni letër ose pëlhurë për të veshur pjesën e brendshme të sirtarëve.

Nëse komodina është dëmtuar, do t'ju duhet një produkt me të cilin të mbushni drurin dhe të mbuloni dëmin. Këto janë zakonisht në qoshet, këmbët dhe pjesën e poshtme të mobiljeve. Në dyqanet DIY mund të gjeni të gjitha produktet e nevojshme për të rivendosur komodin tuaj të vjetër. Së fundi, do t'ju duhet një produkt për të pastruar dhe dezinfektuar mobiljet, uthulla e bardhë më e mirë, më e lirë dhe më ekologjike, pastruese.

Hapat për të rivendosur një bufe antike

Ngjyrosni një pjesë të vjetër të mobiljeve

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të përgatisim dollapin para fillimit të restaurimit. Midis fibrave të drurit mund të vendoset insektet, bakteret dhe kërpudhat që përveç kompromentimit të jetës së mobiljeve, mund të rrezikojë shëndetin. Për të pastruar dhe dezinfektuar mobiljet ju vetëm duhet të përgatitni një përzierje të uthullit të bardhë pastrues dhe ujë.

Përdorni një leckë pambuku dhe fërkojini mobiljet shumë mirë për të hequr papastërtitë. Nëse është e nevojshme, përsëriteni me ujë të pastër derisa të pastrohet plotësisht. Lëreni të thahet plotësisht para se të vazhdoni me hapat e mëposhtëm. Kur druri është i thatë, është koha për të rivendosur çdo dëmtim të mundshëm. Nëse duhet të mbushni boshllëqe të vogla, përdorni një stuko për riparimin e drurit.

Tjetra ne duhet të lëmojmë të gjithë mobiljet shumë mirë për të hequr llakun ose smaltin e vjetër. Përndryshe, bojëra e re nuk do të ngjitet mirë tek komodina. Ju mund ta kryeni këtë hap me dorë ose me një fshirëse elektrike, megjithëse mënyra më e lehtë dhe e shpejtë është të përdorni këtë mjet të lehtë për t’u përdorur. Kur të keni mbaruar, fshijeni të gjithë sipërfaqen me një leckë të lagur për të hequr plotësisht pluhurin dhe mbetjet e lëmimit nga mobiljet.

Pikturimi dhe dekorimi për të rivendosur një komodinë antike

Pasi ta kemi pastruar dollapin e vjetër, me defektet e rregulluara dhe të lëmuara mirë, është koha për detyrën më argëtuese, dekorimin. Në treg mund të gjeni një numër të pafund produktesh për të pikturuar një mobilie prej druri, si p.sh bojë me efekt shkumës që lë një pamje të moshuar me aluzione të modernitetitMe Me ngjyra pastel dhe një efekt optik shumë të veçantë, kjo lloj boje është opsioni më i mirë nëse doni të ruani personalitetin e mobiljeve.

Kur komodinën e keni lyer mirë dhe tharë, do t'ju duhet të vendosni vetëm disa detaje të vogla për të përfunduar restaurimin e saj. Dorezat e reja, shumë të lëmuara do të shtojnë prekjen ideale në një pjesë mobilimi të rinovuar plotësisht. Ju gjithashtu mund të ndryshoni pajisjen nëse ato janë shumë të ndryshkura ose në gjendje të keqe. Eshte një punë e lehtë për tu bërë dhe nuk do t'ju marrë më shumë se disa minuta.

Së fundi, shtoni elementë të vegjël me të cilët mund të merrni një bufe plotësisht funksionale. Do të të duhet vetëm rreshtoni pjesën e brendshme të sirtarëve me letër ngjitëse, pëlhurë tapiceri, ose letër vinyl që pastrohet lehtë. Në këtë mënyrë ju gjithashtu mund të shmangni dëmtuesit dhe vizitorët e tjerë të padëshiruar që gjejnë vendin e tyre ideal në dru dhe në fijet e veshjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.