Si të parandaloni dhe lehtësoni simptomat e rinitit alergjik tek fëmijët

Vajzë alergji

Me ardhjen e pranverës ka shumë raste të alergjisë që ndodhin në një pjesë të madhe të popullsisë. Në rastin e fëmijëve, më i zakonshmi njihet si rinitit alergjik.

Kjo gjendje e frymëmarrjes është mjaft e bezdisshme për më të voglin e shtëpisë pasi shkakton një bllokim të fortë në hundë së bashku me acarim të konsiderueshëm në sy. Në artikullin vijues ne do t'ju tregojmë një sërë këshillash që mund të ndihmojnë në zbutjen e këtyre simptomave.

Cilat janë simptomat e rinitit alergjik tek fëmijët

Prania e polenit në mjedis është shkaku kryesor i rinitit alergjik tek fëmijët. Kjo alergji shkakton grisje dhe acarim në sy së bashku me një sasi të madhe të mukusit në vrimat e hundës dhe një kruarje të caktuar të fytit. Isshtë një seri simptomash që janë mjaft të bezdisshme për të vegjlit, pra rëndësia e parandalimit dhe lehtësimit të tyre.

Si të parandaloni simptomat e rinitit alergjik

 • Shtë e rëndësishme të mbani mjedisin në shtëpi sa më të pastër dhe të pastër kështu që është thelbësore që të pastrohet e gjithë shtëpia rregullisht.
 • Ju duhet të shmangni pasurimin e bimëve që prodhojnë polen dhe kafshë që humbin shumë flokë.
 • Dhoma e fëmijës duhet të ajroset çdo ditë dhe lani shtratin një herë në javë.
 • Shmangni skicat brenda shtëpisë dhe hapësira me shumë pluhur.
 • Veryshtë shumë e rëndësishme të lani duart e fëmijës tuaj disa herë në ditë, veçanërisht nëse ai ka qenë duke luajtur në rrugë.
 • Një dietë e mirë është thelbësore kur bëhet fjalë për parandalimin e simptomave të rinitit alergjik. Dieta duhet të jetë e pasur me fruta dhe perime që janë të pasura me vitaminë C. Marrja e acidit folik është ideale për të parandaluar simptomat e mundshme të shkaktuara nga alergjitë.

riniti-alergjia më e zakonshme 2

Si të lehtësoni simptomat e rinitit alergjik

Droga ose ilaçet janë kryesore kur bëhet fjalë për zbutjen e simptomave. Si antihistaminikët ashtu edhe kortikosteroidet duhet të administrohen me recetë.

Përveç barnave të tilla, Ju mund të mbani shënim një seri këshillash që ndihmojnë në zbutjen e simptomave të lartpërmendura:

 • Pastroni dhe lani mirë hundët e fëmijës me ndihmën e tretësirës së kripës.
 • Ngrini dyshekun nga shtrati për të parandaluar grumbullimin e mukusit në vrimat e hundës.
 • Përdorimi i një lagështuesi në dhomë është e rëndësishme kur bëhet fjalë për të marrë një mjedis të lagësht.
 • Pirja e shumë ujit ndihmon mukusin të zbutet dhe nuk keni shumë hundë të zënë.
 • Pastroni sytë me garzë dhe pak tretësirë ​​kripore.

Me pak fjalë, me mbërritjen e pranverës, riniti alergjik është mjaft i zakonshëm tek fëmijët, duke qenë simptoma të alergjisë së përmendur ato janë mjaft të bezdisshme dhe të pakëndshme. Shtë e rëndësishme që prindërit të marrin të gjitha masat e mundshme parandaluese në mënyrë që fëmija të bëjë një jetë sa më të rehatshme dhe që të mos dëmtohet nga rinititi alergjik i lartpërmendur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.