Përballimi i pasojave të një marrëdhënie toksike

nervoze-ankth-grua

Fatkeqësisht, marrëdhëniet toksike janë në dritën e ditës dhe është e rrallë që personi që nuk e ka pësuar atë diku në jetë. Kjo lloj marrëdhënie mund të ndodhë në familje, mjedis personal ose të punës. Në rastin e çiftit, të kesh një marrëdhënie toksike bën që lidhja e krijuar të dobësohet dhe situata mund të bëhet e paqëndrueshme.

Pasojat dhe pasojat e të pasurit kjo lloj marrëdhënie janë mjaft serioze, sidomos në lidhje me aspektin mendor ose emocional. Në artikullin vijues do të flasim për pasojat e një marrëdhënie toksike dhe si t'i kapërcejmë ato.

Cilat janë pasojat e një marrëdhënie toksike

Të kesh një marrëdhënie toksike me një person tjetër është e keqe për çiftin dhe pasojat mund të vazhdojnë me kalimin e kohës, pavarësisht prishjes së marrëdhënies. Gjendja mendore dhe emocionale e shumë njerëzve dëmtohet në një mënyrë shumë serioze dhe serioze.

Në shumë raste personi që ka vuajtur dhe pësuar marrëdhënie toksike vuan pasoja të tilla serioze të tilla si ankthi, depresioni ose një vetëvlerësim i shkatërruar. Ky lloj pasojash ndikon drejtpërdrejt në gjendjen mendore të personit. Nëse këto pasoja nuk trajtohen siç duhet, personi që i vuan ato mund të zhvillojë një toksicitet që përfundon duke dëmtuar marrëdhëniet e ardhshme me njerëzit e tjerë.

Gjëja e parë që një person duhet të bëjë është të pranojë me siguri se janë në një marrëdhënie toksike dhe atëherë është thelbësore që të largoheni nga kjo marrëdhënie sa më shpejt të jetë e mundur. Sidoqoftë, hapi më i rëndësishëm është të merreni në një mënyrë pozitive me ndjenjat dhe emocionet e ndryshme toksike.

Ankth

Çfarë të bëni pasi të keni përfunduar një marrëdhënie toksike

Në rast të largimit nga një marrëdhënie toksike, është mirë të ndiqni një sërë këshillash që ju ndihmojnë të jeni më mirë me veten:

 • Mbështetuni në rrethin tuaj të miqve dhe familjes më të ngushtë.
 • Shtë e rëndësishme të praktikoni një meditim ose relaksim për t'ju ndihmuar të largoheni nga të gjitha ato mendime negative.
 • Këshillohet që të merrni pak kohë vetëm para se të përfshiheni në një marrëdhënie tjetër.
 • Nëse vini re se gjendja juaj emocionale nuk është e mirë, është e rëndësishme ta vendosni veten në duart e një profesionist.
 • Ju duhet të lini mënjanë ndjenjën e mundshme të fajit dhe shikoni pozitivisht përpara.
 • Goodshtë mirë të përpiqesh të krijosh miq të rinj. për t'ju ndihmuar të harroni jetën e kaluar.

Në fund të fundit, marrja e një marrëdhënie toksike në syth nuk është detyrë e lehtë për askënd. Sidoqoftë është e rëndësishme ta bëni këtë, pasi siç keni qenë në gjendje të shihni pasojat dhe pasojat e një toksiciteti të tillë janë mjaft serioze. Në shumë raste, personi i prekur gjeneron tek personi i tij një ndjenjë faji për ngjarjet që kanë ndodhur brenda marrëdhënies. Fajësimi i vetes për gjithçka duhet të shmanget në çdo kohë, pasi në vetvete, kjo ndjenjë është një formë tjetër e toksicitetit që duhet të eliminohet. Trajtimi i pasojave të mundshme është thelbësor në mënyrë që personi i prekur të rindërtojë jetën e tij dhe të shijojë një lloj marrëdhënie të shëndetshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.