Si të kujdeseni për shëndetin tuaj mendor në baza ditore

Shendeti mendor

La shëndeti mendor është një koncept shumë i gjerë Ju nuk mund të mbuloheni vetëm me një gjë, por pothuajse të gjithë do ta dinë kur jeni mirë dhe kur nuk jeni. Kujdesi për shëndetin tonë mendor është po aq i rëndësishëm sa edhe kujdesi për fizikun tonë, pasi që të dy janë të lidhur ngushtë, nuk mund ta keni njërën pa tjetrën. Prandaj, le të shohim disa këshilla për të mësuar se si të kujdesemi për shëndetin mendor çdo ditë.

tonë zakonet dhe jeta jonë e përditshme ndikon shumë në mënyrën se si e gjejmë veten mendërisht. Shëndeti mendor duhet të kujdeset çdo ditë në mënyrë që të arrijmë një ekuilibër në të cilin ndihemi mirë. Kjo është arsyeja pse ka shumë gjëra që mund të na ndihmojnë të jemi më të shëndetshëm dhe të kemi një mendje më të fortë dhe të shëndetshme.

Ushqim i shendetshem

Ushqim i shendetshem

Ushqimi i shëndetshëm është një nga çelësat kryesorë që duhet të kemi për të shijuar një mendje të shëndetshme. Edhe pse mund të mos duket kështu, shëndeti i trupit ndikon shumë në mendjen tonë dhe anasjelltas. Kjo është arsyeja pse ne duhet të kujdesemi për veten brenda dhe jashtë. Veryshtë shumë e rëndësishme ha mirë për të ndjerë mirëqenien dhe të kujdeset për trupin në planin afatgjatë. Dieta duhet të jetë e ekuilibruar, me të gjitha llojet e ushqyesve, duke shmangur yndyrnat e ngopura dhe sheqernat që mund të dëmtojnë shëndetin tonë. Nëse ushqehemi mirë do të kemi një marrëdhënie të shëndetshme me ushqimin dhe do të shmangim mbipeshën dhe të gjitha problemet shëndetësore që një dietë e dobët mund të sjellë me vete. Hani fruta dhe perime çdo ditë dhe pini shumë ujë dhe do të vini re mirëqenien në trupin tuaj në një mënyrë natyrale.

Kujdesuni për trupin tuaj

Kujdesi për trupin është një pjesë tjetër e rëndësishme. Ushqimi ka shumë rëndësi, por edhe bërja sportive për të na mbajtur të shkathët, të rinj dhe të shëndetshëm. sporti forcon muskujt dhe kockat, duke ngadalësuar procesin e plakjes dhe duke ndihmuar lëvizjen tonë. Jo vetëm që na ndihmon fizikisht, por gjithashtu ndihmon për të zhvilluar mendjen dhe për ta bërë atë të ndihet më mirë, pasi që të bësh sporte na ndihmon të çlirojmë endorfina dhe hormone të tjera që përmirësojnë të gjithë sistemin tonë, përfshirë sistemin imunitar.

Kujdesuni për miqtë tuaj

Shëndeti mendor dhe miqtë

Të kesh miq është një pjesë e rëndësishme për të pasur një mendje të shëndetshme. Miqtë janë familja që ju zgjidhni dhe nëse ato janë të mira ne gjithmonë do të kemi mbështetje në to. Por miqësitë nuk duhet të merren si të mirëqena, ato gjithashtu duhet të kujdesen. Qëndroni me këdo që kontribuon diçka për ju dhe me ata që janë të rëndësishëm për ju. Pavarësisht nëse jeni një person i shoqërueshëm, është thelbësore të keni miqësi të mirë.

Kohën e lirë

Sot ne përqendrohemi shumë në të gjitha detyrat që duhet të kryejmë pa marrë parasysh kohën e lirë. Në shumë raste harrojmë keni pak kohë të lirë çdo ditë për veten tonë, për të pushuar ose për të bërë atë që na pëlqen. Kështu që duhet të jetë e shenjtë. Çdo ditë ai duhet të ketë pushimin e tij sepse nëse nuk kujdesemi për veten tonë nuk do të jemi në gjendje të kujdesemi për njerëzit e tjerë ose të jemi mirë sa i përket shëndetit mendor.

Bëni diçka që ju pëlqen çdo ditë

Hobi për të përmirësuar shëndetin tuaj mendor

Ne duhet të bëjmë diçka që na pëlqen çdo ditë. Kjo është një pjesë vërtet e domosdoshme sepse hobi dhe koha e lirë bëjnë që nivelet e stresit të ulen dhe ne të ndihemi më mirë. Nëse orët ju kalojnë shpejt duke bërë diçka, ajo është ajo me siguri ju pëlqen dhe po e shijoni. Kjo është arsyeja pse ju duhet të bëni diçka të tillë çdo ditë.

Organizimi dhe motivimi

Shtë e rëndësishme që jeta jonë të jetë gjithashtu të organizuar dhe që ne kemi qëllime dhe motivime. Isshtë më lehtë të ndihemi rehat dhe të ndjehemi mirë nëse kemi organizuar jetë, pasi në këtë mënyrë ne gjithashtu mund ta shfrytëzojmë kohën tonë shumë më mirë. Nga ana tjetër, është e nevojshme të kemi motivime, sepse ato na ndihmojnë të ngrihemi çdo ditë dhe të kemi forcën për të arritur qëllimet tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.