Si të krijoni sy të vegjël

Bëni sy të vegjël

Nëse keni sy të vegjël me siguri do të doni të krijoni iluzionin se janë më të mëdhenj, diçka që sigurisht mund të bëhet me përbërjen. Nëse ka diçka të mirë në lidhje me përbërjen, është se na lejon të mbulojmë ose fshehim disa defekte dhe të përmirësojmë pjesë të tjera të fytyrës me vetëm disa prekje, ngjyra dhe truke. Pra, le të shohim se si të krijojmë sy të vegjël, një lloj sysh që duhet të zmadhohen.

L sytë e vegjël mund të bëhen protagonistë e përbërjes tuaj gjithashtu. Në ditët e sotme tiparet mund të modifikohen nëse dimë ta bëjmë, duke nxjerrë në pah të mirën që ka në fytyrë. Në këtë rast, ka disa hile që mund t’ju ​​ndihmojnë t’i bëni sytë tuaj të duken shumë më të mëdhenj, thjesht duke përdorur përbërjen në mënyrën e duhur.

Ndriçoni rreth syve

Për të nxjerrë në pah sytë e vegjël, nuk është e rëndësishme vetëm përbërja që ne përdorim në këto, por edhe ajo që përdorim në fytyrë rreth syve, pasi ndihmon për t’i bërë të dallohen. Ju duhet të përdorni korrektor në zonën e qarqeve të errëta për të sqaruar këtë pjesë dhe kështu të zgjeroni efektin e syrit përbërës. ndriçuesit gjithashtu na ndihmojnë të japim më shumë dritë në këtë zonë për të tërhequr vëmendjen në sy. Këto hapa duhet të ndërmerren para fillimit të përbërjes së syve, pasi ato shërbejnë si bazë.

Shmangni hijet e errëta ose të matta

Hijet e syve

Ajo që bën ky lloj hije është që syri të bëhet më i vogël. Tonet mat heqin shkëlqimin dhe për këtë arsye nuk e zgjerojnë zonën, prandaj është më mirë të përdoren hijet që kanë një efekt të ylbertë ose metalik, në mënyrë që ata të pasqyrojnë dritën dhe të bëjnë që syri të dallohet, duke e zmadhuar atë. Gjithashtu, hijet e errëta i bëjnë sytë të duken më të vegjël. Në ditët e sotme ata sy të tymosur plot hije të errëta për natën janë lënë pas, pasi kërkohen pamjet më të hapura dhe të gjera, me shkëlqim, me hijet që shërbejnë për ditën dhe natën.

Përdorni hijet e lehta

Të dy në zonën e sipërme dhe në më e ulët duhet të përdorni tone të lehta dhe nudo. Këto lloj nuancash në hije ndihmojnë sytë të duken shumë më të gjerë. Nëse ata gjithashtu kanë një prekje të caktuar shkëlqimi, do të keni hijen ideale për t’i bërë sytë tuaj të dallohen shumë më tepër. Ashtë një ide e shkëlqyeshme të përdorni këto hije në pjesën e qepallës së lëvizshme por edhe në zonën e poshtme, për të zmadhuar syrin.

Eyeliner

El eyeliner mund të përdoret gjithashtu për të zgjatur dukshëm syrin. Përdorni një vijë të hollë në të zezë dhe mund ta përdorni këtë klasik të shkëlqyeshëm të përbërjes. Bettershtë më mirë të bëhet pa të në pjesën e poshtme, por në pjesën e sipërme një vijë e hollë që zgjatet në fund do ta bëjë syrin të duket më i copëtuar dhe më i madh. Padyshim, të bësh një vijë të hollë kërkon disa praktika dhe një vijë të saktë për sytë, por efekti është i shkëlqyeshëm.

Vija e ujit bosh

Vija e ujit

Vija e ujit është pjesa e poshtme e syrit, zona që shpesh pikturohej e zezë me eyeliner. Sidoqoftë, kjo tani është jashtë mode dhe gjithashtu i bën sytë të duken më të vegjël. Truku për sytë që tashmë janë të vegjël dhe duan të zmadhohen është të pikturohet kjo vijë me të eyeliner i bardhë, diskret dhe efektivndërsa zmadhon syrin.

Vini në dukje vetullat tuaja

Sytë e vegjël

Nuk është e rëndësishme vetëm të theksoni sytë, por edhe vetullat, pasi këto ndihmojnë për të kornizuar pamjen dhe për të vënë interes mbi të. Zona e vetullave është një pjesë që i bën sytë të dallohen gjithashtu. Nëse ato janë të përcaktuara mirë, ata vendosin kornizën e syrit dhe e bëjnë përbërjen të dalë më shumë, të gjitha së bashku, për ta bërë syrin të duket më i madh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.