Si të kontrolloni ankthin për të ngrënë

Kontrolloni ankthin për të ngrënë

Kontrollimi i ankthit për ngrënien është një shqetësim i ndarë nga shumë e shumë. Meqenëse, nuk është aq e vështirë për të ngrënë më mirë në vetvete, sa për të shmangur ngrënien e tepërt dhe nevojën për të vendosur diçka në gojën tuaj. Diçka që është përgjithësisht e pashëndetshme dhe një justifikim i përsosur për të shkatërruar të gjithë sakrificën e bërë Deri tani. Ose sepse kohët e fundit keni filluar një dietë, sepse keni probleme pune, probleme personale ose cilado qoftë arsyeja.

Nëse keni ankth për të ngrënë dhe jeni të vetëdijshëm për të, diçka shumë e rëndësishme, ky është rasti ideal për të gjetur disa këshilla që do t'ju ndihmojnë të kapërceni atë nevojë urgjente për të ngrënë diçka që nuk duhet. Kryesisht sepse nëse e lini ankthin tuaj të ju bëjë më të mirë, një rostiçeri e vogël midis vakteve mund të shndërrohet në një qejf. Gjë që do t'ju çojë të humbni motivimin dhe entuziazmin.

Ankth për të ngrënë Si ta shmangni atë?

Veryshtë shumë e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm që ha nga ankthi dhe të mos plotësosh një nevojë fizike. Sepse vetëm atëherë do të jeni në gjendje të vendosni një ilaç efektiv në kohën e duhur. Nëse doni të dini si të kontrolloni ankthi për të ngrënë, mos harroni këshillat e mëposhtme.

Disa vakte të vogla gjatë gjithë ditës

Se ngrënia disa herë në ditë ju ndihmon të humbni peshë është diçka që vërtetohet. Por jo vetëm kaq, ngrënia e diçkaje çdo 3 orë ju ndihmon të kontrolloni ankthin për të ngrënë. Pra, ju e mbani trupin tuaj të ushqyer mirë, keni energji për të lëvizur gjatë ditës dhe ju shmangni arritjen në vaktin tjetër me shumë oreks. Sigurisht, ato gjithmonë duhet të jenë racione të kontrolluara, një mëngjes dhe drekë shumë e plotë, një darkë e lehtë dhe dy ose tre vakte ndërmjet vakteve.

Turshi në uthull për të copëtuar midis vakteve

Turshi për të shmangur ankthin e ngrënies

Turshitë e tilla si turshitë në uthull, qepujkat, karotat ose ullinjtë, janë perfekte për snacking midis vakteve për shkak të përmbajtjes së tyre të ulët kalori. Në mes të pasdites ose para ngrënies, mund të jetë një fillestar i përsosur që do t'ju ndihmojë të zvogëloni oreksin tuaj. Përveç kësaj, uthulla ndihmon në uljen e shqetësimit të stomakut, shumë e zakonshme kur fillon një ndryshim në dietë.

Çokollatë me përmbajtje të lartë kakao

Një nga problemet kryesore me menaxhimin e ankthit për të ngrënë është se në përgjithësi keni dëshirë për diçka të ëmbël, jo të shëndetshme dhe me shumë kalori. Megjithatë, ju mund të zgjidhni mundësi më të shëndetshme si çokollata e zezëPo, me një përqindje kakao më të lartë se 75%. Meqenëse është kaq e hidhur, është e vështirë të ndihesh sikur të kesh më shumë se një ons ose dy.

Qëndroni të hidratuar mirë

Në shumë raste, uria ngatërrohet me etjen, gjë që mund t'ju bëjë të hani në mënyrë impulsive pa qenë i uritur në të vërtetë. Për ta shmangur këtë, mos harroni të hidratoheni shumë mirë gjatë gjithë ditës. Pini të paktën dy litra ujë në ditë Dhe kur të ndjeni atë të metën para dëshirës, ​​pini një gotë ujë dhe prisni disa minuta. Mundohuni të argëtoheni me gjëra të tjera për ta lënë trurin tuaj të marrë sinjalin se ka përmbushur nevojën e tij.

Flini mirë

Bëni një gjumë të mirë për të ulur ankthin për të ngrënë

Provenshtë provuar se njerëzit që flenë mirë e kanë më të lehtë për të humbur peshë. Përveç se është e nevojshme për të "rivendosur" trurin, pushoni trupin dhe rifitoni energji, gjumi është thelbësor për të mbajtur një gjendje të shëndetshme emocionale. Nëse nuk jeni mirë emocionalisht, ka më shumë të ngjarë të ndiheni të shqetësuar për të ngrënë gjatë gjithë ditës.

Punoni vullnetin tuaj për të kontrolluar ankthin për ngrënien

Diçka shumë e rëndësishme që shpesh neglizhohet është puna emocionale që duhet të bëhet para se të filloni një dietë për humbje peshe ose ndryshime të mëdha dietike. Vullneti mund të punohet, pak nga pak dhe me disa ushtrime të vetëkontrollit. Për shembull, shmangni njoftimin për 4 erërat që jeni në dietë. Dije se ka njerëz me një pritje, do të provojë vetëvendosjen tuaj.

Krijoni qëllime për veten tuaj, qëllime reale që mund t’i përmbushni brenda një periudhe të shkurtër kohe. Shpërbloni veten për arritjen e këtij qëllimiBlini vetes një libër, diçka që dëshironi të keni, por shmangni çmimet e ngrënshme. Nëse keni probleme të vullnetit, ai pak trajtim në formën e ushqimit gjatë fundjavës do të provojë vetëkontrollin tuaj.

Dhe më e rëndësishmja nga të gjitha, ushqimi është një domosdoshmëri. Ju duhet të hani që të jeni mirë, të jeni të shëndetshëm dhe të jeni në gjendje të jetoni. Ha mirë dhe mund të kontrollosh ankthin për të ngrënë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.