Si të kapërceni një divorc traumatik

duke u prishur

Divorci mund t'i ngjajë vdekjes dhe si i tillë, Ju duhet të kaloni një proces pikëllimi për të kapërcyer një problem të tillë. Isshtë një lamtumirë e fundit për një jetë ëndrrash dhe të ardhme me personin që doni. Kjo është arsyeja pse divorci mund të jetë një traumë e vërtetë për shumë njerëz.

Në artikullin vijues ne do t'ju tregojmë se si të kapërceni pikëllimin e divorcit dhe të jeni në gjendje të filloni një jetë të re në këtë mënyrë.

Si të kapërceni një divorc traumatik

Ju duhet të filloni nga baza, se asnjë dy divorc nuk janë të njëjtë dhe arsyet mund të jenë të shumta dhe të ndryshme. Në rastin e marrjes së një vendimi kaq të vështirë, është mirë të ndiqni një sërë këshillash që e bëjnë procesin e ndarjes nga i dashuri shumë më i durueshëm:

 • Para së gjithash dhe më e rëndësishmja është pranimi i divorcit. Quiteshtë krejt normale dhe e zakonshme që të kushtojë në fillim, pasi do të thotë të heqësh dorë nga ëndrrat dhe planet që nuk do të realizohen më. Nëse gjëja nuk është e fiksuar, është e kotë të mos pranosh realitetin. Edhe pse mund të jetë e vështirë dhe traumatike, është mirë që të pranoni divorcin dhe të mos i komplikoni gjërat më tej.
 • Personi nuk duhet të izolohet dhe të përpiqet të rindërtojë jetën e tij. Përballë kohëve të tilla të vështira, këshillohet të rrethoheni me njerëz të afërt të jetë në gjendje të shprehë emocione dhe ndjenja të ndryshme.
 • Edhe pse mund të jetë e pamundur, është e rëndësishme të shikoni përpara dhe shikojeni jetën me optimizmin më të madh të mundshëm. Me kalimin e kohës, ëndrrat dhe planet e reja do të shfaqen edhe nëse i dashuri nuk është më atje.

prish çiftin

 • Goodshtë mirë të mësosh nga gabimet e bëra për të shijuar përsëri jetën. Përvoja është një shkallë dhe ju duhet të merrni anën pozitive të divorcit.
 • Për të qenë të lumtur nuk keni nevojë të keni një partner me të cilin të ndani një ndjenjë të tillëMe Ju duhet të dini se si të mësoni të jeni vetëm dhe të mos vareni nga një person tjetër kur bëhet fjalë për gjetjen e lumturisë.
 • Nëse pavarësisht gjithçkaje që është thënë, ende nuk mund ta kapërceni divorcin, nuk është ide e keqe të kërkoni ndihmë nga një profesionist. Një person si një psikolog mund t'ju ndihmojë të menaxhoni emocione të ndryshme. Në kohën kur jeni në gjendje të kapërceni një moment aq të vështirë sa divorci i të dashurit, është thelbësore të dini se si të kanalizoni emocionet e ndryshme në çdo kohë.

Në fund të fundit, Nuk është e lehtë apo e thjeshtë të kapërceni divorcin e një personi me të cilin jeni dashuruar. Importantshtë e rëndësishme të dini arsyen pse marrëdhënia po prishet dhe nga këtu e tutje, bëni gjithçka që është e mundur në mënyrë që procesi i pikëllimit të mos zgjasë shumë. Ka shumë njerëz që e kthejnë divorcin në një traumë të vërtetë nga e cila është shumë e vështirë të dalësh. Në disa raste, personi nuk është në gjendje të kapërcejë divorcin vetë dhe ata janë të detyruar të kërkojnë ndihmë nga një profesionist për t'i ndihmuar ata të kapërcejnë një moment të vështirë siç është ndarja përgjithmonë nga partneri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.