Si të humbni peshë pa u ushtruar

Humbni peshë pa u ushtruar

Humbja e peshës pa ushtrime është më e vështirë, edhe pse jo e pamundur. Sigurisht, ju do të duhet të mbani një dietë shumë e shëndetshme, e larmishme, e ekuilibruar dhe më e rëndësishmja, me një konsum më të ulët kalori sesa ajo që konsumoni. Kjo do të thotë që nëse nuk do të bëni stërvitje, do të duhet të detyroni trupin tuaj të shpenzojë kaloritë e konsumuara në një mënyrë pasive.

Prandaj, do të duhet të konsumoni më pak kalori në mënyrë që trupi juaj t'i djegë ato pa ndihmën e ushtrimeve. Tani, është thelbësore që të ushqeheni mirë, sepse përndryshe ju rrezikoni të vendosni shëndetin tuaj në rrezik dhe kjo është diçka që në asnjë rrethanë nuk duhet të ndodhë. Nëse keni nevojë të humbni shumë peshë, është më mirë të kërkoni shërbimet e një nutricionisti.

A mund të humbni peshë pa ushtruar?

Humbje e peshës

Ndoshta nuk keni kohë të merreni me sport, nuk keni motivim të mjaftueshëm, ose ndoshta nuk ju pëlqen aspak. Possibleshtë e mundur që shkaku është që ju ende nuk e keni gjetur një ushtrim i duhur për ty. Por cilado qoftë shkaku, mos ushtrimi nuk ka pse të jetë një hendikep per te humbur peshe. Tani, nuk do të jetë aq e thjeshtë sa të kesh ndihmën e aktivitetit fizik.

Nëse nuk jeni ende gati për të ushtruar, por dëshironi të humbni peshë, duhet ta keni parasysh këshillat e mëposhtme që do t'ju ndihmojnë shumë.

 • Më pak kalori: Sipas ekspertëve, ideali është që një dietë e humbjes së peshës të përbëhet nga 80% dietë dhe 20% ushtrime. Tani nëse nuk bëni ushtrime, mundeni ulni kaloritë që hani. Meqenëse trupi juaj nuk ka nevojë për aq shumë energji, ju mund të zvogëloni karbohidratet, të cilat do t'ju ndihmojnë të humbni peshë.
 • Hani në të njëjtën kohë: Kjo ndihmon trupin tuaj digjni kaloritë në mënyrë më efektive. Prandaj, përpiquni të hani çdo ditë në të njëjtën kohë.
 • Merrni shumë fibra: Iatingshtë ngopës dhe gjendet në shumicën e ushqimeve me kalori të ulët, siç janë pemët, perimet ose drithërat, ndër të tjera. Përveç kësaj, kjo do t'ju ndihmojë rregullojnë tranzitin e zorrëve që zakonisht rregullohet kur dieta ndryshon.
 • Mësoni të zbuloni nëse jeni të uritur apo të etur: Shumë herë ngatërrojmë ndjenjën e urisë me atë të etjes. Për tu siguruar, kur ndiheni të uritur jashtë orarit normal të vaktit, pini një gotë të madhe me ujë dhe prisni pak.
 • Ulja e racioneve: Meqenëse duhet të hani më pak kalori, është e nevojshme të zvogëloni porcionet. Për të mos vuajtur efekti vizual i një pjate me gjysmë ushqimi, përdorni pllaka më të vogla. Në këtë mënyrë, truri juaj merr sinjalin që pllaka është e mbushur dhe do t'ju ndihmojë të ndjeheni të ngopur shumë më shpejt.

Ushtrimet fizike ju ndihmojnë të bini në peshë

Vallëzoni për të humbur peshë

Edhe pse është e mundur të humbni peshë pa ushtruar, çdo aktivitet fizik do t'ju ndihmojë ta arrini atë. Por jo vetëm që do të jeni në gjendje të humbni peshë më shpejt, por do të ndiheni edhe më mirë, do të keni një humor më të mirë dhe do të dukeni më të zbutur dhe të shëndetshëm në asnjë kohë. Mos mendoni për sporte që nuk ju pëlqejnë, sepse mund të bëni shëtitje, të vallëzoni në shtëpi ose të shijoni pak yoga.

Bilanci është çelësi, është shuma e zakoneve të shëndetshme të jetesës. Sepse humbja e peshës mirë, me vetëdije, nuk konsiston vetëm në humbjen e disa kilogramëve dhe vazhdimin e një jete të tepërt. Përkundrazi, konsiston në ndryshimin e mënyrës së të ngrënit, në jini të vetëdijshëm për atë që trupi ka nevojë të jetë mirë.

Eliminoni gjithçka që nuk është e nevojshme, të tilla si alkooli ose produktet e përpunuara. Të hash ushqime natyrore, të freskëta dhe sezonale është mënyra perfekte për të ndryshuar zakonet. Mësohuni të hani mirë, në një mënyrë të ekuilibruar dhe të larmishme dhe së shpejti do të filloni të vini re këto ndryshime në trupin tuaj.

Dhe mbani mend, nëse duhet të humbni shumë kilogramë, këshillohet që të shkoni në zyrën e mjekut për ndjekje. Shëndeti është më i rëndësishmi dhe humbja e peshës duke neglizhuar shëndetin tuaj, sigurisht që është një kombinim shumë i keq.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.