Si të humbni barkun sipas llojit të barkut

Këshilla për të humbur barkun

Humbja e barkut nuk është e lehtë, në fakt, është një nga pjesët më komplekse për t’u zvogëluar në shumë raste. Çdo lloj diete për humbje peshe nuk funksionon, në të njëjtën mënyrë që të gjitha llojet e ushtrimeve nuk janë të vlefshme. Dhe sigurisht, një trup nuk ka asnjë lidhje me një tjetër. Pra, edhe për të humbur barkun duhet të merrni parasysh llojin e barkut.

Të gjitha barkun nuk janë të njëjtë dhe kjo ka të bëjë me arsyeja pse yndyra grumbullohet në atë zonë. Përveç kësaj, ka faktorë të tjerë që ndërhyjnë në formimin e barkut të bezdisshëm. Të dini se çfarë lloji të barkut keni është thelbësore për të gjetur mënyrën e duhur për ta zvogëluar atë. Sigurisht, pa përpjekje, pa këmbëngulje dhe pa vullnet, do të jetë praktikisht e pamundur të heqësh qafe atë.

Çfarë lloj barku keni?

Një mënyrë jetese e ulur, stresi ose zakone të këqija janë faktorët kryesorë kur bëhet fjalë për akumulimin e dhjamit në zonën e barkut. Për ta hequr qafe atë dhe për të humbur një bark, është thelbësore të dini origjinën në mënyrë që të gjeni mënyrën më të mirë për ta luftuar atë. A e dini se çfarë lloj barku keni? Shikoni trupin tuaj, mendoni për zakonet tuaja dhe gjeni mënyrën më të mirë për të punuar atë zonë shume e komplikuar.

Barku i gomave

Barku i gomave

Ky lloj i barkut është karakteristikë e njerëzve që ata kalojnë shumë orë ulur dhe në përgjithësi bëjnë një jetë ulur. Sa i përket ushqimit, ky lloj barku është tipik për njerëzit që konsumojnë shumë karbohidrate gjatë gjithë javës. Ajo që bëhet një bombë shpërthyese, pasi një tepricë mielli pa praktikuar vështirë se ndonjë ushtrim, është mënyra më e mirë për të rritur barkun, si dhe këmbët dhe ijet.

Për të humbur këtë lloj barku duhet të bëni një sërë ndryshimesh në dietë. Eliminoni ose minimizoni produktet e përpunuara, sheqernat, miellët, salca, meze të kripura dhe gazra. Në vend të kësaj, rrisni konsumin e frutave dhe perimeve të freskëta. Mos harroni për proteinat, thelbësore në çdo dietë për humbje peshe.

Sa për ushtrimin më të mirë, mënyra më efektive për të humbur barkun është kardio. Duke shkuar lart e poshtë shkallëve, duke kapërcyer litar ose burpe, ata janë aleatët tuaj të mëdhenj. Kombinoje ushtrime kardiovaskulare me ushtrime specifike siç janë squats ose dërrasa e barkut.

Stresi i barkut

Kjo bark është tipike tek njerëzit që kërkojnë shumë vetveten, me një pozicion pune të kategorisë dhe që gjithashtu kanë tendencë të kenë probleme të shpeshta të pagjumësisë. Yndyra grumbullohet kryesisht në zonën e kërthizës dhe zakonisht shkaktohet nga një dietë e pakontrolluar. Kapërcimi i mëngjesit, kalimi i ditës me shumë kafe dhe ngrënia e tepërt një herë në ditë janë karakteristikat e zakonshme të njerëzve me këtë lloj barku.

Për ta zvogëluar atë, së pari duhet të punoni për stresin dhe të përpiqeni të përmirësoni zakonet tuaja të gjumit. Ulni kafenë dhe shmangni anashkalimin e vakteve më të rëndësishme. Rritni konsumin e ushqimeve të pasura me magnez, si p.sh. fara, perime me gjethe jeshile, ose arra. Sa i përket ushtrimeve, mënyra më e mirë për të humbur këtë lloj barku është kardio e kombinuar me Trainim fuqie.

Barku shtatzënë

Humbja e barkut pas lindjes

Pas lindjes së një fëmije, është shumë e vështirë të humbasësh barkun shtatzënë, pa marrë parasysh sa e humb peshën e fituar në shtatzëni. Nëse kanë kaluar të paktën 8 javë që kur keni lindur, ju mund të filloni të ushtroni në një mënyrë të moderuar. Edhe pse është thelbësore që para se të bëni ndonjë trajnim, të konsultoheni me mjekun tuaj për të siguruar që trupi juaj të jetë i përgatitur.

Në këtë rast duhet të ndiqni një dietë shumë të shëndetshme, hani ushqime të pasura me Omega 3, qumështore, fruta, perime dhe proteina nga peshku blu. Një dietë shumë e ekuilibruar dhe e larmishme, e shpërndarë gjatë gjithë ditës në vakte të vogla, është çelësi për të humbur atë bark karakteristik pas shtatzënisë.

Për të humbur një bark duhet të merrni parasysh se çfarë lloji të barkut keni, por gjithashtu duhet të jeni të vetëdijshëm se pa ndryshime, pa përpjekje dhe pa përkushtim nuk mund të ketë shpërblim. Humbni peshë në një mënyrë të shëndetshme dhe mbani mend këshillohuni me mjekun tuaj në mënyrë që të mos rrezikoni shëndetin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.