Si të gjeni dhe të qëndroni të motivuar

Si të gjeni motivimin

La motivimi është ai impuls që na çon të bëjmë gjëra, për të arritur qëllimet tona edhe nëse ato janë shumë larg. Motivimi mund të jetë i nevojshëm për shumë gjëra, që nga ngjitja në mal deri te studimi ose shkuarja në punë me entuziazëm çdo ditë. Motivimi është pjesë e jetës sonë, por ne nuk mund ta mbajmë gjithmonë, pasi kërkon përpjekje. Kjo është arsyeja pse ka njerëz që humbin motivimin dhe pushojnë së ndjekuri qëllimet e tyre.

Është e rëndësishme mësoni të gjeni dhe të qëndroni të motivuar me kalimin e kohës të jemi në gjendje të arrijmë atje ku duam të shkojmë. Kjo lëvizje na ndihmon çdo ditë dhe na mban aktivë në mënyrë që të mund të kryejmë detyra dhe gjëra që janë të vështira për ne. Ky motivim modifikon mënyrën tonë të të vepruarit dhe është një nxitje për të arritur atë që duam.

Organizoni jetën tuaj

Eshte e veshtire gjeni motivimin për të bërë gjëra nëse nuk kemi ndonjë organizim dhe humbasim në detaje. Të kesh gjëra shumë të qarta është diçka themelore sepse na ndihmon shumë të dimë se ku është objektivi dhe gjithashtu na ndihmon të shohim progresin. Të shohësh sesi përparojmë në arritjen e qëllimeve tona është shumë e domosdoshme sepse në atë mënyrë e mbajmë gjithmonë motivimin lart, pasi shohim rezultate. Organizimi i çdo objektivi ose detyre mund të jetë shumë i dobishëm sepse në atë mënyrë ne do të dimë se ku jemi dhe çfarë duhet të bëjmë për të arritur objektivat pak nga pak.

Bëni detyra të vështira më shpejt

Gjetja e motivimit

Nëse mund të zgjidhni cilat detyra të bëni më parë, duhet të zgjidhni ato që janë më të vështirat për ju së pari, sepse në fillim është kur ju motivimi është më i lartë dhe ju keni më shumë energji për të arritur qëllimet tuaja. Pra, kur keni bërë detyra për një kohë, do të mbeten vetëm ato më të lehtat, diçka që do t'ju lejojë të mbani hapin me atë që duhet të bëni. Nuk është gjithmonë e mundur të zgjidhni detyrat që bëhen, por nuk duhet t'i lëmë ato që na pëlqejnë më së paku deri në fund sepse rrezikojmë të humbasim interesin ose dëshirën, domethënë motivimin për t'i kryer ato.

Jini të qartë në lidhje me objektivat

Njohja e asaj që duam të arrijmë dhe gjithmonë mbajtja e saj në mendje mund të na ndihmojë të mos motivohemi. Easyshtë e lehtë që me kohën Le të humbasim perspektivën dhe të mos shohim se ku na çon çfarë bëjmë ne. Kjo është arsyeja pse në ato momente duhet të ndalemi dhe të mendojmë për qëllimin përfundimtar. Postojeni këtë qëllim në një tabelë ose diku mund ta shihni lehtë për ta mbajtur motivimin tuaj të lartë.

Bëni pushimet tuaja

Gjetja e motivimit

Nuk është e mundur të kryejmë mirë detyrat nëse jemi të lodhur. Të dish të qëndrosh i motivuar dhe të punosh është po aq e rëndësishme sa të dish të ndalesh kur jemi të lodhur. Pushimi është shumë i nevojshëm në çdo detyrë. Trupi ynë duhet të pushojë dhe truri gjithashtu, e cila duhet të rimarrë veten nga përpjekja për t'u kthyer në punë duke qenë më efikase. Kështu që gjithmonë duhet të respektoni kohën tuaj të pushimit. Organizoni këto kohë dhe respektoni ato. Padyshim që do të vini re ndryshimin në fund të fundit, pasi kjo do t'ju ndihmojë të qëndroni më të freskët me kalimin e kohës.

Mos e krahasoni veten me të tjerët

Kur bëhet fjalë për arritjen e qëllimeve në jetë, është një gabim i madh të krahasosh veten me të tjerët, pasi secili person ka rrugën e vet, pikat e forta dhe të dobëta. Goodshtë mirë të kemi parasysh se çfarë mund të arrijmë, por duhet të lëmë gjithashtu krahasime me njerëz të tjerë që nuk na çojnë askund, pasi kjo mund të na dekurajojë. Të shohësh që një person tjetër ka arritur atë që duam shumë më herët dhe me më pak përpjekje mund të na bëjë të humbasim motivimin dhe besimin te vetja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.