Si të dalloni nëse një fëmijë është i prishur

Asnjë prind nuk i pëlqen të pranojë që fëmija i tyre është prishur dhe nuk po merr arsimin e duhur. Sidoqoftë, kjo lloj sjelljeje është shumë më e zakonshme sesa mund të mendoni dhe është në dritën e ditës.

Prandaj, është e rëndësishme që të jeni në gjendje të trajtoni këtë problem me kohë, pasi përndryshe ato mund të dëmtohen kur bëhet fjalë për arritjen e moshës së rritur. Prindërit duhet të kenë mjetet e nevojshme për të qenë në gjendje të korrigjojnë sjelljen e tillë të dëmshme për fëmijët dhe të parandalojnë që fëmijët e tyre të prishen.

Si të dalloni nëse një fëmijë është i prishur

Ekzistojnë një numër shenjash që tregojnë se një fëmijë është i prishur dhe se sjellja e saj nuk është e saktë:

 • Që fëmija të zemërohet për gjithçka dhe të ketë hidhërime është normale deri në moshën 3 ose 4 vjeç. Nëse pas kësaj moshe, fëmija vazhdon të ketë hidhërime, kjo mund të tregojë se ai është një fëmijë i prishur. Në një moshë të tillë, zemërimi dhe zemërimi përdoren në mënyrë që të manipulojnë prindërit dhe të marrin atë që duan.
 • Një fëmijë i llastuar nuk vlerëson atë që ka dhe ka teka në çdo kohë. Nuk ka asgjë që e plotëson ose kënaq atë dhe ai nuk është në gjendje të marrë jo për një përgjigje.
 • Mungesa e arsimimit dhe vlerave është një tjetër nga shenjat e qarta që një fëmijë është i prishur. Ai u drejtohet të tjerëve në një mënyrë krejtësisht mosrespektuese dhe me përçmim të plotë.
 • Nëse fëmija është prishur, është krejt normale që ai të mos i bindet çdo lloj urdhri nga prindërit. Ai nuk është në gjendje të pranojë rregullat e vendosura në shtëpi dhe bën atë që dëshiron.

Si të korrigjoni sjelljen e një fëmije të llastuar

Gjëja e parë që prindërit duhet të bëjnë është të pranojnë që fëmija i tyre të jetë prishur dhe se edukimi i marrë nuk ka qenë i duhur. Nga këtu është e rëndësishme të korrigjoni një sjellje të tillë dhe të ndiqni një sërë udhëzimesh që ndihmojnë fëmijën të ketë një sjellje të përshtatshme:

 • Shtë e rëndësishme të qëndroni të vendosur përpara normave të imponuara dhe të mos i dorëzoheni fëmijës.
 • I vogli duhet të ketë një sërë përgjegjësish që duhet të përmbushen. Prindërit nuk mund ta ndihmojnë atë dhe i vogli i detyrohet atij që t’i përmbushë ato.
 • Dialogu dhe komunikimi i mirë është thelbësore për të treguar respekt për të rriturit. Një problem që kanë fëmijët sot është se ata vështirë se flasin me prindërit e tyre, duke shkaktuar sjellje të papërshtatshme.
 • Prindërit duhet të jenë një shembull për fëmijët e tyre dhe kanë një sjellje të përshtatshme para tyre.
 • Goodshtë mirë ta përgëzoni fëmijën kur bën diçka siç duhet dhe se është mirë. Përforcimi i sjelljeve të tilla do ta ndihmojë fëmijën të jetë në gjendje të respektojë normat e ndryshme të vendosura nga prindërit.

Në fund të fundit, Edukimi i një fëmije nuk është një detyrë e thjeshtë ose e thjeshtë dhe kërkon kohë dhe shumë durim. Në fillim mund të jetë e vështirë për fëmijën të kuptojë rregulla të tilla, por ai do të përfundojë duke mësuar vendosmërisht një sërë vlerash që do ta ndihmojnë atë për ta bërë sjelljen e tij ideale dhe më të përshtatshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.