Si të dezinfektojmë një piercing në kërthizë

Si të dezinfektojmë një piercing në kërthizë

A dini si të dezinfektoni një piercing në kërthizë? Për shkak se është një nga dyshimet e mëdha që na sulmon kur bëjmë një vrimë në trup dhe më shumë, në një të tillë si kërthiza, që grumbullohet papastërti e mjaftueshme edhe nëse nuk duam. Kështu që, sot do të dilni nga të gjitha dyshimet e mundshme.

Për ta treguar atë, ne duhet të ndjekim gjithmonë një sërë rekomandimesh. Të gjithë ata do të parandalojnë përhapjen e infeksionit dhe do të na lejojnë të tregojmë xhevahirin tonë sa më shpejt të jetë e mundur. Po me të vërtetë, gjithashtu përpiquni të ndiqni udhëzimet e dhëna nga profesionisti se une te bera ty sepse tani fillojme me tonen.

Çfarë mund të bëj për të dezinfektuar një piercing

Ne tashmë kemi përparuar që një shpuarje e kërthizës mund të jetë pak më e vështirë për të mbajtur të lirë infeksionin. Më shumë se gjithçka sepse është një zonë ku papastërtitë grumbullohen sa hap e mbyll sytë. Pra, ne duhet t'i kushtojmë vëmendje të madhe dhe ne do ta përsërisim procesin disa herë çdo ditë.

 • Nëse do të prekni plagën, duhet të lahemi mirë me ujë dhe sapun. Por ky që nuk përmban parfume, por më mirë të zgjedhësh një neutral.
 • Për zonën në fjalë, është gjithashtu e nevojshme lajeni me pak ujë dhe sapun të butë. Megjithëse indikohet edhe kripë fiziologjike. Ne duhet ta spërkasim me të, duke kontrolluar që ajo ta thithë vrimën mirë.
 • Kur bëhet fjalë për pastrimin e tij, Ju mund ta lëvizni shpimin, por me shumë kujdes dhe vetëm për ta ngritur ose ulur atë, kështu që nuk ka kore në mes. Ditët e para duhet të sigurohemi sepse kjo është ajo kur na duhet më shumë.
 • Pasi të pastrohemi, duhet të thajmë zonën, por nuk do të përdorim peshqirë apo diçka të ngjashme. Por më mirë një garzë dhe dhënia e prekjeve të vogla të buta, duke shmangur zvarritjen, sepse mund të na shqetësojë.

Si të dini nëse piercing është i infektuar

Si të shërohet një shpuarje e kërthizës

Përveç hapave që sapo përmendëm, gjithmonë ekziston diçka tjetër që duhet të kujtojmë sepse është po aq e rëndësishme. Pra, nëse po pyesni se si të shëruar një shpuarje të kërthizës, atëherë duhet të dini të gjitha sa vijon:

 • Pas larjes dhe pastrimit të tij, është gjithashtu e përshtatshme të vendosni një dezinfektues, për të parandaluar infeksionet që mund të lindin. Por asnjëherë mos përdorni alkool në plagë.
 • Me një shkop veshi dhe të lagur në ujë të ngrohtë, ju mund të zbusni zgjebe që shfaqen ndonjëherë. Në vend që t'i tërheqni ato dhe të na bëni një plagë më të madhe, është gjithmonë më mirë të ndiqni këtë hap për t'i hequr ato më lehtë.
 • Mos hiqni piercing. Ju duhet ta lëvizni siç e kemi treguar, por gjithmonë lini atë në vend nëse mjeku nuk rekomandon ndryshe.
 • Po flasim për një plagë që zakonisht kërkon kohë për tu shëruar. Kështu që duhet të prisni dy ose tre javë para se të shkoni në pishinë dhe nëse shkoni, është më mirë ta mbuloni atë sa më shumë që të jetë e mundur, duke e mbajtur atë sa më shumë të jetë e mundur nga klori.
 • Gjithashtu mos vishni rroba shumë të ngushta në këtë zonë, që mund të fërkohet me xhevahirin ose që madje mund të kapet. Sepse hutat nuk janë të mira gjatë procesit të shërimit.

Si të shërohet një shpuarje e kërthizës

Si të dini nëse një piercing në kërthizë është i infektuar

Shtë e vërtetë që jo të gjithë do të marrin të njëjtin reagim. Por po, kur flasim për infeksion në një piercing, e kemi të qartë se ekzistojnë një sërë simptomash që nuk duhet t’i anashkalojmë.

 • Butoni i barkut do të jetë më i kuq se zakonisht. Edhe pse është e vërtetë që ditët e para mund të jenë dhe pa infeksion.
 • Do të vini re më shumë nxehtësi në zonë dhe do të shihni pak inflamacion.
 • Përveç kësaj, kur ta prekni do të lëndojë dhe qelbja do të fillojë për të bërë një paraqitje.
 • Në raste tashmë shumë ekstreme, mund të japë pak ethe, por sigurisht që nuk është e zakonshme. Nëse është kështu, atëherë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Në çdo kohë duhet të keni pak durim, sepse është një plagë dhe mund të duhen disa javë ose muaj për t'u shëruar plotësisht. Tani ju e dini se si të dezinfektoni një shpuarje të kërthizës!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.