Si të dekoroni një dhomë të gjallë me bimë

Dekorimi me bimë

Bimët nuk janë vetëm qenie të gjalla që na ndihmojnë të krijojmë një hapësirë ​​më të shëndetshme dhe më të veçantë, por ato janë gjithashtu pjesë e dekorimit. Në shumë nga dhomat në shtëpi mund të vendosim bimë, veçanërisht nëse nuk kemi një tarracë ose një kopsht në të cilin t'i kemi. Ashtë një ide e shkëlqyeshme të shtoni pak ngjyrë me bimë për ta bërë dhomën e ndenjes shumë më mikpritëse.

L bimë që zbukurohen në zonën e dhomës së ndenjes ato mund të vendosen në shumë vende. Shtë e rëndësishme të dini se ku t'i vendosni në mënyrë që të mos shqetësojnë dhe që ato të jenë dekorative. Nëse do të shtoni disa bimë në shtëpinë tuaj, mos hezitoni të vendosni disa në dhomën tuaj të ndenjes në mënyrë që hapësira të jetë komode dhe e bukur në të njëjtën kohë.

Si të kujdesemi për bimët në dhomën e ndenjes

La zona e sallonit është një hapësirë ​​e përbashkët ku kalohen shumë orë. Kjo është arsyeja pse bëhet fjalë për krijimin e një zone shumë komode në të cilën të jesh komod. Bimët na ndihmojnë të përmirësojmë ngrohtësinë në çdo hapësirë. Për t'i kapur ato duhet të njohim llojin e bimës dhe kujdesin që i nevojitet. Meqenëse duhet t’i krasisim, sa duhet t’i ujisim ose nëse kanë nevojë për dritë direkte apo jo. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që ne të zgjedhim vetëm bimë të brendshme, përndryshe ato nuk do të jenë në gjendje të mbijetojnë brenda.

Shtoni një kaktus në dhomën e ndenjes

Dekorimi me kaktus

L kaktusët në zonën e dhomës së ndenjes janë një ide e shkëlqyeshme, edhe pse nëse është i madh, duhet patur kujdes që kafshët ose fëmijët të mos dëmtohen prej tij. Këto kaktus janë perfekte për të gjitha llojet e mjediseve. Në dhomat e ndenjes ata krijojnë hapësira me shumë personalitet. Dekorimi boho, stili nordik ose stili kalifornian janë perfekte për të plotësuar përdorimin e këtyre kaktuseve, veçanërisht nëse ato janë të mëdha. Një kaktus nuk kërkon shumë kujdes, pasi ata duhet të kenë pak ujë dhe nuk janë të krasitura apo diçka e tillë, kështu që nëse jemi të ri në kujdesin për bimët është ideja më e mirë.

Krijoni një cep bimësh

Dekorimi i bimëve për dhomën e ndenjes

nëse ti si stili rastësor me bimët, një ide e shkëlqyeshme është të shtoni një cep me bimë. Përdorni një komo apo edhe një raft librash për të vendosur bimë në nivele të ndryshme. Mund t'i shtoni në një zonë ku keni dritë të mirë, afër dritares. Këndet e bimëve janë perfekte në çdo shtëpi dhe gjithashtu na lejojnë të kujdesemi për ta më lehtë. Mund të përdorni një mobilje antike, sepse do të ketë edhe më shumë hijeshi. Nëse vendosni disa bimë në një cep, mund t'i përzieni, duke zgjedhur disa që janë të ndryshme, duke krijuar një përbërje të bukur.

Bimë në shporta të thurura

Bimë për dhomën e ndenjes

Shportat me xunkth janë bërë shumë të popullarizuara sepse janë të tilla materiale natyrore që shtojnë një prekje të ngrohtë në shtëpi. Kjo është arsyeja pse në shumë raste ato përdoren për të mbuluar tenxhere dhe për t'i dhënë asaj një prekje të veçantë. Nëse do të blini disa bimë të mëdha, mund të përdorni këtë lloj shporte për zonën e dhomës së ndenjes. Disa kanë pompone ose janë pikturuar, kështu që ato janë perfekte për zbukurim krahas bimëve.

Varur bimë në dhomën e ndenjes

Bimë të varura

Një mënyrë tjetër për të vendosur bimë në Zona e rri kot është me bimë të varura. Ka copa me grep për t’i varur dhe duken shumë mirë, megjithëse kërkojnë edhe ca punë sepse duhet të vendosni varëse rrobash dhe gjithashtu të instaloni enët, të cilat nuk mund të jenë shumë të mëdha. Ky lloj vazo përdoret për të ndarë hapësira ose për të zbukuruar muret dhe tavanin. Isshtë një ide e shkëlqyeshme që na ndihmon të përdorim bimët në shumë vende të dhomës dhe t'i bëjmë ato dekorative.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.