Si të bëni një krevat pëlhurë për krevat

Kufje prej pëlhure

Dekorimi i shtëpisë me pëlhura është mënyra më e mirë për të sjellë ngrohtësi dhe ngrohtësi në të gjitha dhomat. Madje ju lejon mundësia e rinovimit të dekorimit me lehtësi, me disa ndryshime të vogla dhe një investim minimal ekonomik. Sepse nuk keni nevojë të jeni një rrobaqepëse eksperte, ose të keni mjetet më të mira me të cilat mund të qepni, pasi sot ka alternativa shumë të dobishme për të krijuar të gjitha llojet e elementeve me pëlhura.

Në këtë rast ne do të krijojmë një krevat pëlhurë për krevat, një pjesë dekorative që gjithashtu do të jetë shumë e dobishme. Kur doni të kaloni pak kohë duke lexuar para gjumit ose nëse doni të shtriheni për të parë TV, nuk do të keni nevojë të keni më shumë jastëkë. Meqenëse krevati juaj do t'ju ndihmojë shtrihuni pa pasur nevojë të shkoni përreth duke vendosur jastëkët më pasMe Një shumë praktike, dekorative dhe e lehtë për tu bërë dy në një.

Si të bëni një kokë krevati prej pëlhure

Si të bëni një ballë krevati për shtratin

Mënyra më e lehtë për të krijuar një kokë pëlhure është të keni një makinë qepëse. Shtë një qepje shumë e thjeshtë që mund ta bëni edhe nëse nuk jeni rrobaqepëse eksperte. Shumë ju mund të merrni një makinë qepëse të dorës, një mjet mjaft i lirë me të cilin mund të bëni aranzhime të vogla dhe të krijoni gjëra të thjeshta si kjo.

Së fundmi, ju gjithmonë keni mundësinë të qepni me dorë. Edhe pse rezultati nuk do të jetë i njëjtë me atë të marrë me qepjen e makinës, Stillshtë ende një vepër artizanale dhe çdo ndryshim do të jetë ajo që e bën atë të veçantëMe Me qepje shumë themelore dhe shumë durim, ju mund të krijoni krevatin tuaj prej pëlhure plotësisht të personalizuar.

Materialet e nevojshme

Së pari do të duhet të masim murin për të marrë matjet e nevojshme të materialeve. Në përgjithësi, krevati duhet të jetë i njëjtë me shtratin ose disa centimetra më shumë, edhe pse duke qenë një element krejtësisht i punuar me dorë ju mund të zgjidhni masën që dëshironi. Për një shtrat të vetëm, gjëja më e përshtatshme është të bësh një jastëk të vetëm si ballë krevatiMe Kur bëhet fjalë për një shtrat të madh, ne mund të zgjedhim midis bërjes së një ose dy pjesëve.

Për një shtrat 90 centimetra këto janë materialet që do të na duhen.

 • Pëlhurë kanavacë, me trup dhe rezistencë që të zgjasë një kohë të gjatë. Matjet përfundimtare do të jenë 1 metër të gjerë dhe 80 centimetra të larta. Pra, do të na duhen dy copa pëlhure 1,20 centimetra të gjera me 1 metër të lartë, këto matje marrin parasysh shtesat e qepjes.
 • Sapun çantë qepëse ose shënues.
 • gërshërë.
 • Gjilpërë dhe fije ose Makine qepese.
 • Un Metro
 • Një shufër perde të masës së nevojshme dhe disa mbështetëse për të ankoruar shiritin në mur.
 • Mbushja e fibrave për jastekë.
 • 4 botones e madhe.

Hapat për të krijuar një ballë krevati prej pëlhure të punuar me dorë

Dekoroni me pëlhura

 • Së pari ne do të marrim matje në pëlhuraMe Ne tërheqim një drejtkëndësh me matjen e saktë dhe një tjetër me rreth 5 centimetra diferencë për qepjet. Kjo do të na ndihmojë kur qepim nëse nuk jemi shumë ekspertë në këto çështje.
 • Ne e prerë pëlhurën nga diferenca e jashtme.
 • Para se të bashkojmë pjesët që do të shkojmë përfundoni skajet e pëlhurave me një re të mbuluar me reNë këtë mënyrë ne do t'i parandalojmë ato të prishen.
 • Tani do të krijojmë një shtresë në njërën anë të gjerësisë, duke u siguruar që ato të jenë shumë të bukura.
 • Ne vazhdojmë të qepim copat e rrobave, për këtë i përballojmë dhe qepim në 3 anët e mbeturaMe Duke lënë pjesën ku kemi bërë cepin pa u bashkuar.
 • E kthejmë dhe kalojmë pjatën përmes qepjeve në mënyrë që ato të jenë shumë të lëmuara.
 • Tani do të krijojmë disa sythe rripi, në këtë rast do të na duhen 4 për një matje të një metri të gjerë. Matjet do të jenë 20 centimetra të gjata dhe 8 të gjëra. Ne lëmë lejimin e qepjes, ne presim copat e rrobave, ne mbulojmë skajet dhe qepim pjesët e kundërta, duke lënë njërën anë të palidhur. Ne e kthejmë copën, kalojmë pjatën dhe qepim anën që mungon.
 • Për të përfunduar sythe të rripit le të bëjmë disa vrima butoni, mund të përdorni makinën tuaj të qepjes ose t'i bëni ato me dorë.
 • Ne vendosim sythe në pëlhurë Për të gjetur se ku t'i vendosni butonat, sigurohuni që ato të jenë në të njëjtën distancë.
 • tani qepim butonat në zarfin e rrobave.
 • Ne qepim sythe të rripit në njërën anë të saj në pjesën e prapme të kokës së pëlhurës.
 • Ne mbyllim me butonat dhe ne mbushim kokën me fibër për jastekë.

Ne tashmë kemi kreun e pëlhurës së përfunduar, ne vetëm duhet të vendosim mbështetëset për shufrën e perdes në mur. Vendoseni shiritin nëpër sythe në kokën e kokës dhe vendoseni në shtratin tuaj. Në një pasdite të qepjes do të keni krevatin tuaj të ri gati për t'i dhënë një ajër të ndryshëm dhomës tuaj të gjumit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.