Si të bëni freskues të fortë të ajrit për të parfumuar shtëpinë

Aromë freskuese e ajrit të ngurtë

Bërja e një aromatizuesi të fortë për të parfumuar shtëpinë është shumë më e shpejtë dhe më e lehtë sesa mund të duket. Kështu që ju mund ta aromatizoni shtëpinë tuaj me aromat tuaja të preferuara, pa nevojën e përdorimit të produkteve kimike dhe jo shumë respektuese ndaj mjedisit. Të kesh një erë të mirë në shtëpi është thelbësore për të qenë në gjendje të shijosh ndjenjën e mirëqenies së një shtëpie të pastër dhe të rregullt.

Për të arritur këtë ka shumë truke të bëra në shtëpi, të tilla si të kesh lule të freskëta, aromatizues natyral të ajrit për çdo dhomë, çanta prej pëlhure me lule të thata për dollapët, mes shumë opsioneve të tjera. Ashtu si kjo ide për të krijuar freskues të fortë të ajrit që mund t'i përdorni të dyja për të parfumuar shtëpinë, si sirtarë ose brenda dollapëveMe Sepse nuk ka asgjë më të pakëndshme sesa një veshje e çmuar, por me një erë të keqe.

Aromatizues i ngurtë i ajrit, si është bërë?

Aromatizuesi i ngurtë i ajrit nuk është asgjë më shumë se një lloj sapuni i modës së vjetër, vetëm në vend që të përdoret për të larë rrobat, ai është mësuar të aromatizoni shtëpinë ose dollapët. Për të krijuar këta sapunë me erë të fortë ose aromatizues të fortë të ajrit, do t'ju duhet dylli i perimeve për të krijuar materialin e ngurtë. Edhe pse ekziston një mundësi tjetër edhe më e lehtë, më e shpejtë dhe më e lirë, xhelatinë. Këtu ju tregojmë se si të bëni freskues të fortë të ajrit në të dy mënyrat, kështu që ju mund të provoni dhe të krijoni krijimet tuaja me të cilat do të parfumoni shtëpinë tuaj.

Me dyll perimesh

Si të bëni freskues të fortë të ajrit me dylli

Për të krijuar një freskues të fortë të ajrit të bërë në shtëpi do t'ju duhet të përdorni dyllë soje, domethënë është një produkt përveç që është punuar me dorë, është vegan. Sa i përket përbërësit të përdorur për të arritur parfumin, ju mund të zgjidhni vajin esencial, në të cilin rast sasia për t'u përdorur do të jetë 5% e sasisë në lidhje me dyllin. Nëse dëshironi të përdorni një vaj botanik, përqindja do të jetë 10% në lidhje me sasinë e dyllit të perimeve të përdorur. Këto janë materialet që ju nevojiten krijoni një aromë freskuese të ajrit me bazë dylli të bërë në shtëpi.

  • 100 gr dylli soje
  • vaj esencial ose botanike sipas zgjedhjes suaj
  • kallëpe të silikonit

Procesi është shumë i thjeshtë dhe nuk do t'ju marrë më shumë se 30 minuta. Çelësi është shkrirja e dyllit të sojës, një proces që duhet bërë në nxehtësi të ulët. Kur dylli është shkrirë plotësisht, shtojmë sasinë e nevojshme të aromës së zgjedhurMe Mos harroni, nëse përdorni vaj esencial duhet të shtoni 5% dhe nëse është vaj botanik sasia do të jetë 10% në krahasim me 100gr dyllë soje.

I trazojmë me lugë druri dhe i përziejmë mirë përbërësit. Tjetra, derdhni përzierjen në kallëpe silikoni. Importantshtë e rëndësishme që ato të bëhen nga ky material në mënyrë që tabletat e aromatizuesit të ajrit të hiqen lehtësisht nga myku. Nëse dëshironi të dekoroni freskuesin tuaj të fortë të ajrit, do t'ju duhet të shtoni vetëm disa gjethe potpuri, gjethe të thata, shkop kanelle ose lëvozhgë agrume. Lëreni përzierjen të ftohet dhe ngurtësohet plotësisht Para formimit dhe voila, ju tashmë keni disa aromatizues të fortë shtëpiak me të cilët mund të parfumoni shtëpinë tuaj.

Si të bëni freskues të fortë të ajrit me pelte

Aromatizues pelte i bërë në shtëpi

Ky opsion tjetër është po aq i thjeshtë sa ai i mëparshmi dhe hapat janë shumë të ngjashëm. Dallimi është se përbërësi i përdorur për të marrë një lëndë të ngurtë është xhelatina. Procesi është si më poshtë, së pari duhet të ziejmë një gotë ujë, me një zarf xhelatine neutrale dhe katër lugë kripë. Kur përzierja të vlojë, hiqeni nga zjarri dhe shtoni një gotë ujë të ftohtë.

Në këtë kohë do të shtojmë parfumin e zgjedhur, do të na duhen rreth 10 ose 15 pika vaj esencial. Dhe në mënyrë që aromatizuesi i ngurtë i ajrit të ketë gjithashtu një ngjyrë të bukur, ne do të shtojmë disa pika të ngjyrosjes së ushqimit. Derdhni përzierjen në enë qelqi, të tilla si kavanoza kosi, kavanoza të vegjël murature ose ndonjë kavanoz qelqi që keni në shtëpi. Pasi përzierja të ftohet, xhelatina do të jetë e fortë dhe do të keni një freskues ideal të ajrit në shtëpi për ta vendosur në banjo ose në qoshe të vogla të shtëpisë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.