Si të bëni një freskues shtëpie të ajrit

Si të bëni aromatizues shtëpie

Bërja e aromatizuesit të shtëpisë është mënyra më e mirë për të gjetur aromën e përsosur për shtëpinë tuaj, ai që shoqërohet në mënyrë të pashmangshme me ju. Nuk ka asgjë më të mirë se një person që hyn në shtëpinë tuaj dhe që thjesht duke kaluar disa minuta në të, duke e parë dhe duke e nuhatur atë, ata e njohin që ju jetoni atje. Sepse kjo do të thotë që shtëpia juaj është e mbushur me thelbin tuaj, diçka që padyshim shoqërohet me erëra.

Disa aroma mund ta bëjnë një dhomë komode, në të njëjtën mënyrë që të tjerët mund ta bëjnë atë një vend të pakëndshëm. Prandaj, është shumë e rëndësishme të merret parasysh se një aromatizues i ajrit duhet të ketë erë të pastër dhe të freskët. Sepse një aromë tepër e errët, shumë e fortë ose e rëndë, mund ta kthejë shtëpinë më të mirë në një vend të pakëndshëm.

Aromatizues i ajrit në shtëpi, si bëhet?

Bërja e një aromatizuesi shtëpie është shumë më e lehtë sesa mund të duket, pasi natyra ju siguron elemente dhe përbërës plot aromë aromë ndonjë shtëpia Thjesht duhet të zgjidhni aromat tuaja të preferuara, ato që janë më të shoqëruara me ju, shijet tuaja dhe që ju bëjnë të ndiheni rehat në shtëpinë tuaj. Menjëherë ne do t'ju mësojmë se si të përgatisni aromatizuesin e shtëpisë tuaj me përbërës të ndryshëm, a jeni gati?

Aromë freskuese e ajrit mikado

Aromë shtëpie limoni

Aromatikët e tipit Mikado janë ato që mbajnë parfumin e lëngshëm në një kavanoz dhe shpërndahen përmes ajrit përmes shkopinjve prej druri. Bërja e një në shtëpi me aroma agrumesh është shumë e lehtë, ju duhen vetëm përbërësit e mëposhtëm:

 • Një kavanoz prej qelqi
 • Predha e a limon
 • Ose 3 4 karafil erëz
 • Vaj esencial limon ose portokall
 • Shkopinj druri
 • ujë
 • Alkool

Hap pas hapi:

 • Qëroni limonin duke siguruar që nuk ka mbetur asgjë nga pjesa e bardhë.
 • Pritini lëkurën dhe futeni në vazon e qelqit.
 • Shtoni gjithashtu thonjtë e erëzave.
 • Tani shtoni një lugë alkool.
 • Mbulo pjesën tjetër e kavanozit me ujë.
 • Së fundi, shtoni rreth 10 pika vaj limoni thelbësor.
 • Mbyllni shishen dhe përzieni mirë, lërini përbërësit të marinohen për 24 orë.
 • Dhe voila, mund ta heqësh kapakun, vendosni shkopinjtë prej druri dhe lëreni shtëpinë tuaj të marrë atë aromë të veçantë të pastër.

Aromë freskuese për pëlhura

Si të bëni aromatizues shtëpie

Nuk ka asgjë më ngushëlluese sesa të futesh në shtrat me çarçafë me erë të pastër. Për të arritur një aromë afatgjatë, të cilën mund ta përdorni edhe në perde, divane dhe të gjitha rrobat në shtëpinë tuaj, mund të përdorni këtë aromatizues të ajrit në shtëpi. Këto janë përbërësit që do t'ju duhen:

 • 2 limon
 • 3 portokall
 • gjethe nenexhiku
 • romero i ftohtë
 • 50 ml alkool
 • Nje shishe me atomizues

Hap pas hapi:

 • Së pari ju duhet të qëroni portokallet dhe limonët, duke pasur kujdes të mos merrni asgjë nga pjesa e bardhë.
 • Prisni dhe vendosni lëkurat në një llaç, shtoni disa gjethe mente dhe rozmarinë të freskët.
 • Filloni të përplasni deri në përbërësit lëshojnë vajrat e tyre natyrore.
 • Shtoni pak ujë për të marrë të gjithë lëngun.
 • pastaj, derdhni përzierjen e llaçit në shishe me atomizues.
 • Shtoni alkoolin dhe ujë për të mbuluar shishen.
 • Përziejini mirë dhe lërini përbërësit marinojeni për 24 orë.
 • Pas asaj kohe, tani mund të spërkatni çarçafët tuaj dhe të gjitha rrobat në shtëpinë tuaj me këtë aromatizues të pasur dhe natyral të ajrit në shtëpi.

Ju mund të aromatizoni shtëpinë tuaj me një pafundësi aromatizues të ajrit në shtëpi, plotësisht natyral, ekologjik dhe i përshtatshëm për çdo shtëpi ku jetojnë fëmijë dhe kafshë shtëpiake. Në kuzhinën tuaj mund të vendosni disa limona, në të cilën do të duhet të ngjitni disa karafila të erëzave dhe do të keni një aromatik spektakolar natyral të ajrit. Mund ta përdorni edhe në frigorifer.

Kanella është perfekte për muajt e vjeshtës dhe dimrit. Përgatitni një pjesë aromatike në një mënyrë të thjeshtë dhe shumë tërheqëse. Thjesht duhet të mbuloni një qiri të ulët dhe të trashë me shkopinj kanelle. Përdorni një copë litar esparto për të mbajtur kanellën në degë të fiksuar mirë në dru. Vendosni qirinjën e kanellës në një tabaka dhe shtoni potpuri natyrale për tu dekoruar.

Këto aromatizues të ajrit janë perfekte për çdo dhomë. Dhe ti, A keni ndonjë recetë për të përgatitur aromatizues shtëpie?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.