Si t’i bëni sytë tuaj nëse keni qepalla të rëna

Përbërni qepallat e rëna

Ka shumë lloje të syve dhe të dish se si t'i dallosh ato do të të lejojë të zbulosh se cili është përbërja që do t'ju ndihmojë të theksoni saktë pamjen tuajMe Nëse keni qepalla të rëna, do t'ju duhet të aplikoni një sërë teknikash dhe këshillash me të cilat mund të shfaqni një pamje shumë më të hapur.

Sepse grimi është krijuar për të nxjerrë në pah tiparet më të mira dhe fshehin papërsosmëritë e vogla. Dhe me këtë bazë, ne mund të përdorim kozmetikën në mënyrën e duhur. Merrni parasysh këto truke nëse keni qepalla të rëna dhe do të mësoni të aplikoni grim si një profesionist.

Truke për të grimuar sytë me qepalla të varura

Qepallat e rëna mund të identifikohen lehtësisht dhe shumë njerëz i kanë këto lloj sysh. Ato karakterizohen nga fakti se lëkura e qepallës së lëvizshme nuk ka elasticitet dhe përfundon duke u palosur përsëri në vetvete. Kjo do të thotë, qepalla e sipërme, ajo e fiksuar, mund të shihet në sy, por jo pjesa që mbulon bajamen e syrit. Nëse keni një qepallë të varur dhe dëshironi bëj sytë, do të duhet të shfrytëzosh teknikat dhe truket si ato që ju lëmë më poshtë.

Përbërni sytë e varur

 1. Shmangni hijet e zeza ose shumë të errëtaMe Qepalla e varur e bën pamjen të duket më e lodhur ose e shurdhër dhe nëse aplikoni një hije shumë të errët, ajo intensifikohet. Nëse doni të pini duhan, përdorni tone kafe dhe ngrini hijen drejt qepallës së sipërme.
 2. Vijë e hollë dhe skuqeni me qerpikëtMe Eyeliner është aleati juaj i madh nëse keni qepalla të rëna, sepse ju ndihmon të shënoni shikimin tuaj dhe të fshehni syrin e mbuluar me re. Por ju duhet të bëni një skicë shumë të skuqur me qerpikët dhe me një përfundim të butë dhe të lehtë. Meqenëse një eyeliner shumë i trashë, i bën sytë të duken edhe më të vegjël.
 3. Abuzon me bojë për vetullaMe Për të përshtatur mirë pamjen, do të duhet të përdorni mirë bojë për vetulla. Ju madje mund të bëni miq me qerpikë të rremë dhe do të merrni një pamje më të hapur, të zgjuar dhe të thellë.

Grimi i syve hap pas hapi

Ky grim i syve është perfekt për çdo ditë, i lehtë dhe i shpejtë për tu bërë dhe perfekte për njerëzit me qepalla të rëna.

Bojë për vetulla për qepallat e varura

 • Së pari aplikoni një hije në ngjyrë bezhë dhe me një përfundim mat, në të gjithë qepallën, si të lëvizshme ashtu edhe të sipërme. Përzieni shumë mirë për të shmangur rrudhat midis lëkurës së qepallës.
 • Tjetra, aplikoni një hije në tonet e tokës, duke krijuar një formë gjysmëhëne në venë e jashtme të syritMe Në këtë mënyrë, ne zgjasim vizualisht qepallën dhe e bëjmë syrin më të madh.
 • Me një hije rozë saten ose me ndonjë shkëlqim, krijoni një të lehtë vija nën rrënjën e qerpikëve të poshtëm, shumë pranë syrit. Në këtë mënyrë, syri do të duket më i madh dhe qepalla e varur do të fshihet.
 • Tani le të krijojmë një skicë shumë e hollë në rrënjën e qerpikëveMe Mund ta bëni me një hije mat në ngjyrë kafe çokollate, përdorni një furçë të zbukuruar për të krijuar një vijë shumë të hollë.
 • Me një hije margaritar ose pak theksues, ne do të krijojmë dritë në pjesën e brendshme të syrit. Kjo do të ndihmojë në krijimin e një syri më të hapur dhe zgjuar vizualisht. Me një furçë të hollë, aplikoni një sasi të vogël të theksuesit në kanalin e lotit dhe nën harkun e vetullës.
 • Përfundon me dy shtresa të mira bojë për vetullaMe Ky është hapi i fundit me të cilin do të arrini një grim perfekt të syve për të përshtatur pamjen nëse keni qepalla të rëna.

Si një këshillë e fundit për të bërë qepallat e rëna, një truk që funksionon për njerëzit me qepalla të rëna, si dhe për ata që nuk i kanë në këtë mënyrë. Përdorni një eyeliner në ngjyrë bezhë, rozë margaritar ose një ton shumë të lehtë nudo për të përcaktoni vijën e ujitMe Ky është përfundimi, i cili tradicionalisht përbëhet me një laps të zi. Nëse doni të shfaqni një pamje të hapur, zgjuar dhe me një shkëlqim të veçantë në sytë tuaj, krijoni një eyeliner me këto tone dhe do të vini re një ndryshim të madh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.