Si ndikon lufta për pushtet në çift

mundet

Pushteti është zakonisht një nga arsyet e konflikteve ose përleshjeve në shumë çifte. Luftimet për pushtet janë të vazhdueshme dhe të zakonshme, diçka që nuk i sjell dobi vetë çiftit. Gjërat bëhen edhe më keq kur pala që merr pushtetin e përdor atë për përfitimin e saj dhe nuk e përdor atë për të përmirësuar marrëdhëniet me palën tjetër.

Në artikullin vijues do të flasim për luftën për pushtet në çift dhe sa e dëmshme mund të jetë në marrëdhënie.

Lufta për pushtet në çift

Shpërndarja e energjisë brenda çiftit nuk është një detyrë e thjeshtë ose e thjeshtë. Ju duhet të merrni parasysh nevojat e të dy njerëzve dhe nëse kjo nuk ndodh, ka të ngjarë që gjërat të përfundojnë keq. Gjëja normale është që me kalimin e kohës, fuqia e lartpërmendur barazohet dhe secili person e përdor atë në mënyrë të përshtatshme në kohë të caktuara.

Nuk mund të ndodhë që brenda një marrëdhënie të caktuar, është vetëm një person që e ka atë fuqi dhe pala tjetër thjesht kufizohet në pranimin e vendimeve të tjetrit. Me kalimin e kohës, një dominim i tillë mund t'i shkaktojë dëm serioz partnerit dhe bëjnë që marrëdhënia të dobësohet në mënyrë të rrezikshme.

Problemet për shkak të luftës për pushtet në çift

Lufta për pushtet që ndodh rregullisht brenda një çifti, mund të shkaktojë një mori problemesh:

  • Mund të ndodhë që lufta për pushtet është për shkak të faktit se të dy njerëzit duan të marrin rolin dominues. Të dy njerëzit duan të kenë të drejtë në çdo kohë, duke shkaktuar konflikte dhe përleshje në të gjitha orët e ditës. Asnjëri prej tyre nuk i jep krahun për tu dredhur dhe kjo e bën të jetosh së bashku vërtet të komplikuar dhe të vështirë. Në këto raste është e rëndësishme të ndjesh në maksimum partnerin dhe të vendosesh në vendin e tjetrit.
  • Në të njëjtën mënyrë, konflikte të ndryshme mund të lindin në rast se askush brenda çiftit, duan të marrin pushtetin dhe dominimin. Mungesa e sigurisë në çift është më se e dukshme dhe kjo përfundon duke dëmtuar vetë marrëdhënien. Në këtë rast, është thelbësore të ekspozohen mendime të ndryshme dhe prej andej të merret iniciativa së bashku.

Lucha

Me pak fjalë, lufta për pushtet brenda një çifti mund të konsiderohet si diçka normale dhe nuk duhet të jetë asgjë e keqe, për sa kohë që dominimi dhe pushteti i tillë nuk i shkaktojnë dëm pjesës tjetër të çiftit. Duhet të ketë një farë ekuilibri në fuqinë që çdo person ka brenda marrëdhënies. Ajo që nuk është e mirë për çiftin është se kjo shpërndarje e pushtetit është arsyeja e konflikteve të vazhdueshme të të gjitha llojeve.

Nëse kjo ndodh, do të ishte e rëndësishme të ulesh dhe të flasësh në një mënyrë të qetë dhe të krijosh një seri marrëveshjesh në përputhje me faktin se kush ka dominim brenda çiftit. Idealisht, pushteti do të ndryshojë duart sipas vendimeve të ndryshme që duhet të merren brenda marrëdhënies. Përndryshe situata mund të bëhet e paqëndrueshme me të gjitha gjërat e këqija që kjo sjell për çiftin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.