Si ta përballoni një çift krizën e shkaktuar nga ardhja e fëmijës së tyre të parë

Krizë

Ardhja e një fëmije përfaqëson gjithmonë një ndryshim drastik në jetën e një çifti. Pa ditur të menaxhoni siç duhet, ka shumë mundësi që themelet e marrëdhënies të fillojnë të shemben në mënyrë të rrezikshme. Lindja e një fëmije është padyshim një lakmus për prindërit.

Njohja se si të menaxhoni situatën e re mund të ndihmojë në forcimin e marrëdhënies dhe të mund të gëzojnë plotësisht faktin se të kesh një fëmijë supozon. Në artikullin e mëposhtëm do t'ju tregojmë shkaqet apo arsyet pse një çift mund të lëkundet para ardhjes së fëmijës së tyre të parë dhe çfarë duhet të bëni për ta korrigjuar atë.

Kriza e çiftit pas lindjes së fëmijës së tyre të parë

Çdo çift përballet me krizën e mundshme në mënyra të ndryshme. Në disa raste ka zënka ose qortime në mënyrë të vazhdueshme, ndërsa në raste të tjera ka një tërheqje emocionale. Sido që të jetë, kjo nuk është aspak e mirë për marrëdhënien, duke shkaktuar një përkeqësim të ndjeshëm në të.

Nëse çështja nuk zgjidhet, ka të ngjarë që shqetësimi i lartpërmendur të përfundojë duke dëmtuar negativisht të gjithë familjen. Për të shmangur këtë, është e rëndësishme të gjenden shkaqet që shkaktojnë një shqetësim të tillë dhe të veprohet në mënyrë që bërthama e familjes të mos dëmtohet në asnjë moment.

Shkaqet e krizës në çift për shkak të ardhjes së një fëmije

 • E para nga shkaqet është zakonisht për shkak të aspekteve personale të të dy prindërve. Në rastin e nënës duhet theksuar se trupi i saj ka pësuar ndryshime të rëndësishme si dhe gjendja e saj emocionale. Në rastin e babait, Përgjegjësia është shumë më e madhe sidomos kur bëhet fjalë për kujdesin e një fëmije të vogël.
 • Një arsye tjetër për krizën mund të jetë për shkak të një ndryshimi rrënjësor në rutinat e përditshme. Të kesh një fëmijë do të thotë të duhet të ndryshosh plotësisht jetën tënde dhe të fokusohesh tërësisht në mirëqenien e foshnjës. Prindërit vështirë se kanë kohë për veten e tyre dhe për të qenë në gjendje të shkëputen.
 • Një nga arsyet më të shpeshta pse çiftet debatojnë kur lindin fëmijën e tyre të parë është për shkak të ndarjes së punëve të shtëpisë. Në shumë raste nuk ka barazi kur ndahen detyrat e ndryshme brenda shtëpisë dhe Kjo përfundon me konflikte të forta.
 • Nuk ka dyshim se kujdesi për fëmijën bëhet aktiviteti më i rëndësishëm brenda çiftit. Kjo do të thotë se koha e çiftit është ulur në mënyrë drastike. Momentet e kënaqësisë së çiftit zhduken thuajse tërësisht dhe kjo ka një ndikim negativ në të ardhmen e mirë të marrëdhënies.

çift-krizë-t

Çfarë duhet të bëni për të shmangur momentet e krizës pas lindjes së fëmijës së parë

 • Është mirë që prindërit e ardhshëm ta zbulojnë para lindjes, nga gjithçka që vjen me të pasur një fëmijë.
 • Nuk ka asgjë të keqe të ulesh, të flasësh dhe të fillosh të organizosh detyrat e ndryshme me të cilat do të duhet të përballesh kur të lindë fëmija. Është një mënyrë mjaft efektive për të shmangur konfliktet dhe grindjet e mundshme.
 • Është e rëndësishme që secili prind të ketë pak kohë të lirë, të jetë në gjendje të shkëputet për disa minuta nga përgjegjësia e kujdesit për një foshnjë.
 • Nëse është e nevojshme, është në rregull të kërkoni ndihmë nga miqtë ose familja. Ndonjëherë kjo ndihmë është thelbësore për të shmangur situatat e stresit ose ankthit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.