Si të shmangni shpenzimet e paparashikuara në ekonominë e brendshme

grua duke kursyer para

Mënyra më e mirë për t'u kujdesur për ekonominë e brendshme është menaxhimin e drejtë të buxhetit të familjes, por kjo nuk është gjithmonë një garanci suksesi. Sepse, edhe nëse burimet familjare menaxhohen në mënyrë stoike, ngjarjet e paparashikuara janë diçka që nuk mund të parashikohen. Prandaj, mënyra e vetme për t'u marrë me to është ose duke tërhequr kursimet, nëse i keni, ose duke marrë sigurim shtëpie.

Sigurimi i shtëpisë tuaj është mënyra më e mirë për të siguruar paqen e mendjes kundër shpenzimeve të paparashikuaraMe Mund të blini sigurime përmes një kompanie sigurimesh në internet, si p.sh Verti, duke telefonuar me telefon ose duke u konsultuar në internet për siguruesit dhe llojet e ndryshme të sigurimeve. Në çdo rast, avantazhet janë të panumërta.

Avantazhet e punësimit të sigurimit të shtëpisë

Në përgjithësi, sigurimi i shtëpisë përfshin një sërë mbulimi bazë, nga të cilat kushtet e përmirësuara mund të kontraktohen me çmime të ndryshme. Më poshtë është një listë e mbulimeve më të zakonshme.

ekonomia familjare

Kontinenti

Kontinenti është struktura e shtëpisë si i tillë, domethënë tavani, muret dhe ndarjet, dyshemeja, rrjeti elektrik, tubat dhe gjithçka që është pjesë e asaj që është pronë. Në varësi të madhësisë dhe llojit të shtëpisë, llogaritet një shumë që duhet paguar për ta siguruar atë.

Përmbajtje

Siç sugjeron edhe emri, bëhet fjalë për të gjitha objektet që materialet janë në shtëpi: mobilje, pajisje, teknologji, bizhuteri, veshje dhe sende personale.

Përgjegjësia civile

Kjo garanci themelore e të gjithë sigurimit të shtëpisë mbulon dëmet e mundshme ndaj palëve të treta, për shembull, rrjedhje, rrjedhje, thyerje xhami, etj.

Mbrojtje nga riparimet, vjedhjet, zjarri, ...

sigurimi i shtëpisë

Me këto mbulime themelore në mendje, përfitimet e të pasurit sigurim të mirë të shtëpisë janë domethënëse. Në rast të riparimeve, për shembull, nëse do të rregulloni një tub të prishur, instalimin elektrik, ose probleme me rrjedhjet e ujit, faturat janë zakonisht të larta, kështu që të kesh sigurim ai shpenzim do të mbulohej.

Një faktor tjetër i rëndësishëm për t'u marrë parasysh janë vjedhjetMe Pavarësisht nëse jeni në shtëpi ose larg me pushime, vjedhja mund të ndodhë në çdo kohë. Këto përfshijnë jo vetëm vjedhjen e objekteve, por edhe dëmtimet dhe humbjet ekonomike që ndonjëherë janë me vlerë të madhe. Sigurimi i shtëpisë mund të mbulojë të gjithë sasinë e vjedhjeve nëse kjo është e deklaruar në policë.

Zjarret Ato janë gjithashtu një arsye e mirë për të siguruar një pronë, sepse, edhe pse mund të duket disi anekdotike, në Spanjë mijëra prej tyre prodhohen në vit për shkak të problemeve elektrike. Humbjet nga zjarri mund të jenë shumë të larta.

La shpejtësia e veprimit Shtë një nga avantazhet më të vlerësuara kur punësoni sigurim shtëpie. Teknikët shkojnë në shtëpinë e dëmtuar sa më shpejt të jetë e mundur dhe mbulimi bëhet efektiv në kohë mjaft të arsyeshme.

Si ndihmë mjekësore dhe juridikeShumica e policave të sigurimit të këtij lloji përfshijnë transferimin e ambulancës në rast aksidenti ose sëmundjeje dhe shërbime të tjera urgjente mjekësore. Përveç kësaj, në rast të një konflikti ligjor, ofrohet këshilla dhe mbrojtje ligjore që mund të mbulojnë kostot e një gjykimi të mundshëm, siç janë pretendimet për dëmet e mbrojtjes penale, paditë, etj.

Për më tepër, edhe pse shumë njerëz nuk janë në dijeni për këtë, punësimi i sigurimit të shtëpisë mbron të gjithë anëtarët e familjes, përfshirë kafshët shtëpiakeMe Shumica e këtyre produkteve përfshijnë mbulimin e përgjegjësisë civile në rast se kafshët shtëpiake shkaktojnë ndonjë dëm material ose personal palëve të treta, ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.