Kungull i njomë rrotullon me mish të grirë dhe lulelakër

Kungull i njomë rrotullon me mish të grirë dhe lulelakër

Në Bezzia ne po kërkonim një recetë me një bazë të rëndësishme perimesh dhe një prezantim tërheqës për darkat e ardhshme familjare dhe ne e gjetëm atë. Këto role kungulleshkash me mish të grirë dhe lulelakër ato kombinojnë të dyja kushtet dhe janë të shijshme!

Shtë një recetë që lehtë mund të përshtateni me një dietë vegane zëvendësimi i mishit të grirë për një proteinë me origjinë bimore si tofu, soja me teksturë ose tempeh, ndër të tjera. Kështu, të gjithë mund ta shijojnë atë.

Ju prapë mund të shkoni më tej dhe të bëni më shumë ndryshime. Si Zëvendësimi i kungujve për patëllxhanë apo edhe duke kombinuar rrotullat e të dyve. Ose duke zgjedhur një djathë të shijes tuaj. Ne kemi zgjedhur mocarelën, sepse e kishim në dorë, por ju mund të luani me aromë të tjera ose edhe të shtoni një beshamel me djathë.

Përbërësit

 • 1 kungull i njomë
 • Kripë
 • Piper i zi i sapo bluar
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1/2 qepë, të grirë
 • 180 g mish i grirë
 • 1/4 lulelakër të gatuar, të copëtuar
 • 30 g djathë i integruar
 • 6 lugë salcë domate ose domate të skuqur
 • Djathë Mozzarella

Hap pas hapi

 1. Hiqni skajet e kungujve dhe me ndihmën e një mandoline ose një prerës djathi, petëzoni kungull i njomë derisa të keni 11 fletë. Sezoni feta dhe rezervoni. Keni mbetur ndonjë kungull i njomë? Prisni atë për ta shtuar më vonë në salcë.
 2.  Më pas, ngrohni dy lugë vaj ulliri ekstra të virgjër në një tigan dhe kaurdisni qepën dhe kungulleshkat i grirë për pesë minuta. Sezoni dhe gatuajini edhe 8 minuta deri sa të zbuten.

Kungull i njomë rrotullon me mish të grirë dhe lulelakër

 1. Vazhdoni përgatitjen e mbushjes duke shtuar lulelakrën e gatuar, djathin e integruar dhe 2 lugë domate. Përziejeni dhe hiqeni nga nxehtësia, duke e vendosur mbushjen në një kullesë.
 2. Tani, në të njëjtën tigan në të cilin keni përgatitur mbushjen dhe që do ta keni pastruar me një copë letër gatuajini fetat e kungujve në skarë derisa të fillojnë të shënohen. Ndërsa i gatuani, shtrijini në një sipërfaqe, kështu që do t’i keni gati për t’u mbushur.
 3. Përgatitni një pjatë të sigurt në furrë ose në mikrovalë dhe përhapni domate në bazë të mbetura.
 4. atëherë përgatisni role vendosja e 2 lugë gjelle mbushje në secilën fletë kungulleshkash dhe mbështjellja e tyre. Ju do të mendoni kur bëni të parën se është e pamundur që mbushja të mos dalë, por mos harroni se nuk duhet të jetë perfekte. Merrni rrotullat në masa që i bëni me vendosmëri dhe vendosini në burim vertikalisht.

Kungull i njomë rrotullon me mish të grirë dhe lulelakër

 1. Sapo të mbarojnë të gjitha rrotullat, dekorojeni me lugën e mbetur të domates, vendosni copa mocarela mbi këto dhe çojini në mikrovalë ose furrë në mënyrë që djathi të shkrihet.
 2. Shërbejeni rrotullat e kungujve me grirë të nxehtë dhe lulelakër.

Kungull i njomë rrotullon me mish të grirë dhe lulelakër


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.