Lajme letrare që të çojnë në një epokë tjetër

Lajme letrare: Çelësi misterioz dhe çfarë hapi

Këtë muaj ne udhëtojmë nëpër këto katër risi letrare në një epokë tjetër. Ne e bëjmë atë përmes Autorët e shekullit XIX dhe XX si Louisa May Alcott, Anne Brontë ose Flora Thompson, dhe Anne Hebert dhe protagonistet e saj femra. Gati për të shijuar historitë tuaja?

Çelësi misterioz dhe çfarë hapi

Autor: Louisa May Alcott
Përktheu: Micaela Vázquez Lachaga
Botues: Funambulista

Dashuria duket se mbretëron në rezidencë e fisnikëve Richard dhe Alice Trevlyn, e vendosur në fshat bukolik anglez; Sidoqoftë, vizita e parakohshme e një të huaji dhe disa fjalë të shkëmbyera midis tij dhe burrit të saj, të cilat Alice i dëgjon në fshehtësi, janë fillimi i një tragjedie të pashpjegueshme që do të ndryshojë përgjithmonë qetësinë e familjes Trevlyn. Çfarë lajmi të tmerrshëm ka sjellë vizitori me vete? Pse Alice bie në një gjendje dobësie fizike dhe mendore që nuk mund të lehtësojë as praninë e foshnjës së saj Lillian? Si do të ketë pamja, disa vjet më vonë, e Palit, një i ri që hyn në shërbim të zonjës Trevlyn dhe vajzës së saj adoleshente, në të gjithë këtë? Dhe çfarë do të hapë çelësin misterioz që i jep titullin këtij romani të shkurtër të lezetshëm?

Plot pezullim deri në faqen e fundit, Çelësi misterioz dhe ajo që u hap është, siç thuhet në hyrje nga Micaela Vázquez Lachaga, përkthyese e veprës, një "kombinim përbërësish që padyshim do të tërheqin çdo lexues që gëzon histori misterioze dhe romantike të shekullit të nëntëmbëdhjetë, si dhe kushdo që vlerëson veprën letrare të Louisa May Alcott dhe dëshiron të njohë anën e saj më gotike dhe intriguese ”.

Agnes gri

Agnes gri

Autore: Anne Brontë
Përktheu: Menchu ​​Gutiérrez
Botuesi: Alba

Sa e mrekullueshme do të ishte të bëhesh guvernatore! Dilni në botë ... fitoni jetesën time ... Mësojini të rinjtë të piqen! " Kjo është ëndrra e vajza e një famullitar modest, një ideal i pavarësisë ekonomike dhe personale, dhe përkushtim ndaj një detyre fisnike siç është arsimi. Pasi të përmbushen, megjithatë, personazhet në këtë ëndërr shfaqen më shumë si përbindësha makthi: fëmijë brutalë, vajza të reja mashtruese dhe të trashë, baballarë groteskë, nëna nënçmuese dhe delikate ... dhe në mes të gjithë kësaj ëndërrimtari i ri, u trajtua pak më pak sesa si një shërbëtore.

Agnes Gray (1847), romani i parë i Anne Brontës, është një zbulesë shterpë e bazuar në përvojat autobiografike të statusi i pasigurt, material dhe moral, i një guvernatori viktorian; dhe përbën në të njëjtën kohë një histori intime, pothuajse të fshehtë të dashurisë dhe poshtërimit, në të cilën "vetja më e rëndë" dhe "vetja më e cenueshme" mbajnë një betejë dramatike nën atë që vetë heroina përcakton si "nuanca e errët e bota e poshtme, bota ime ".

Heatherley

Heatherley

Autor: Flora Thompson
Përktheu: Pablo González-Nuevo
Botues: Fletë kallaji

"Në një pasdite të ngrohtë shtatori në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, një vajzë po kalonte kufirin Hampshire gjatë rrugës për në Heatherley. Ajo kishte veshur një fustan prej leshi ngjyrë kafe dhe një kapelë leshi kastori të zbukuruar me dy pendë të vogla struci. Veshjet më të fundit në vend. »

Ajo vajzë është Flora Thompson, Laura në trillim, dhe qyteti ku do të shkojë, Grayshott, ku Flora u vendos në 1898 si menaxhere e postësMe Hertford i keq, punëdhënësit e saj, e presin atje; klientë të tillë të shquar si Arthur Conan Doyle ose Georges Bernard Shaw, përdorues të rregullt të telegrafit lokal; ose butiku flirtues i Madame Lillywhite ("Dyqan kapelash, dyqane rrobaqepësie dhe huadhënie librash"), ku Laura herë pas here mund të përballojë lexime të reja.

Në mes të epokës së përulur të biçikletave, fotografive të para të Kodakut dhe sufrazetave skandaloze, Heatherley është një kapitull i ri në jetën e Laura të qetë dhe të pavarur, një mi i vogël fshati - siç e quajnë miqtë e saj modern fin de siècle - natyra e të cilit habitati ishin gjithmonë pyjet dhe natyra e egër që ne takuam për herë të parë në mrekullinë e saj Trilogjia e Candleford.

Gannet

Gannet

Autor: Anne Hebert
Përktheu: Luisa Lucuix Venegas
Botuesi: Impedimenta

Los alcatraces përkthehet botë mizore dhe incestoze e një komuniteti të vogël anglishtfolës, i shtypur nga një valë katolike që fliste frëngjisht. Çmimi Femina 1982, ky roman është ribashkimi me një fatkeqësi fatale të shënuar nga krimi dhe barbaria. Një ftesë për universin kompleks dhe poetik të Hebert.

Më 31 gusht 1936, dy adoleshentë, Olivia dhe Nora Atkins, ata zhduken në Griffin Creek, një qytet kanadez ku errësira duket të jetë konstante. Të lakmuar për bukurinë e tyre, gjurma e tyre humbet në një plazh të egër. Imazhi i vajzave përzihet me peizazhin detar, dhe era mbjell një klimë të pafavorshme, të përsosur për sqarim, në të cilën gjurmët e të ndaluarve dhe të keqes rrahin. Së shpejti përjashtohet që mungesa e tij është rezultat i rastësisë: fatkeqësia është menduar për një kohë të gjatë. Përmes zërave të personazheve, si dhe disa letrave, ne jemi dëshmitarë të një procesi të pandalshëm në të cilin katastrofa shqetëson rrënjësisht komunitetin, të ngrirë në traditë dhe në një kult të përkeqësuar fetar. Dhe është se fati i qytetit të vogël të Kebekut duket se i nënshtrohet në mënyrë të pakthyeshme modelit të Zotit.

Cila nga këto risi letrare dëshironi më shumë të lexoni? A ju ndodh juve si unë që t'i doni të gjithë? Mos harroni se çdo muaj në Bezzia ne ndajmë me ju disa lajme letrare dhe që muajin e kaluar ia kushtuam vepra që merren me vetminëMe Nëse jeni të interesuar për temën, shikojini ato!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.