Lajme letrare: biografi, autobiografi dhe portrete të një jete

Lajmet letrare: biografitë

Biografitë, autobiografitë dhe kujtimet ato na marrin në portrete familjare që nuk janë gjithmonë të përsosura, sëmundje dhe mundime njerëzore, zakone lokale dhe tradita të lashta të një vendi ... Kështu, ne zbulojmë protagonistë shumë të ndryshëm që mendonim se i dinim dhe ishin të panjohur.

Ne kemi udhëtuar katalogë nga botues të ndryshëm duke kërkuar për risitë letrare që përshtaten në këtë kategori dhe ne kemi gjetur shumë më tepër sesa mund të propozonim. Ata nuk janë gjithçka që janë, por nëse ato janë përfaqësuar, ose kështu kemi provuar, ndjeshmëri dhe tema të ndryshme.

Unë ende nuk i kam thënë kopshtit tim

 • Autori: Pia Pera
 • Botuesi: Errata Naturae

Një kopsht i bukur në Toskanë: një pasion, një mësim, një vend rezistence. Gjithashtu një ëndërr, të cilën shkrimtarja Pia Pera ishte në gjendje ta përmbushë falë një ferme të braktisur: ajo rregulloi kabinën duke e shndërruar atë në një shtëpi plot me libra, piktura dhe orendi; megjithatë, ai mezi ndërhyri në pemishten që e rrethonte, plot me barishte të egra që udhëtonin atje falë erës dhe zogjve. Qindra lloje të luleve, pemëve dhe perimeve i dhanë asaj një pamje xhungle të porositur nga disa shtigje.

Një ditë, shkrimtari e zbulon atë një sëmundje e pashërueshme e largon pak nga pak. Përballë degradimit të trupit të tij, i kufizuar gradualisht nga palëvizshmëria e një bime, kopshti, ai vend ku mbin jeta dhe ku ndodhin "ringjalljet", bëhet streha e tij. Ndërsa e mendoni, krijoni një lidhje të re me natyrën dhe ofroni një reflektim të zhytur në mendime dhe lëvizëse mbi kuptimin e jetës. Autori dëgjon dhe dëgjon veten e saj, dhe tregon se çfarë ndodh gjatë vizitave të saj në spital, mendimet që e sulmojnë natën, pasazhet që e shoqërojnë dhe e ngushëllojnë atë ... E detyruar nga sëmundja e saj në një rezistencë të vazhdueshme, ajo nuk ndaloni së ndieri kuriozitet dhe butësi për gjithçka që e rrethon dhe që gjithmonë e ka zbukuruar ekzistencën e saj: jo vetëm lulet dhe zogjtë që popullojnë kopshtin e saj, por edhe shoqërinë e qenve të saj, miqve të saj, librave, gastronomisë ... «Tani gjithçka është bukuri e pastër dhe e thjeshtë », na zbulon.

Lajmet letrare: biografitë

Nëna Irlandë

 • Autori: Edna O'Brien
 • Botuesi: Lumen

Irlanda ka qenë gjithmonë një grua, një bark, një shpellë, një lopë, Rosaleen, një mbjellë, një e dashur, një lavire ...

Autori fitues i çmimeve të Country Girls thur autobiografinë e saj - fëmijërinë e saj në County Clare, ditët e saj në shkollën murgeshë, puthjen e saj të parë, ose fluturimin e saj në Angli - me thelbin e Irlandës, një vend mit, poezie, bestytni, antike zakonet, mençurinë popullore dhe bukurinë ekstreme. Nënë Irlanda është, sipas The Guardian, “Edna O'Brien në të mirën e saj. Një llogari evokuese dhe elegante e një mjedisi natyror dhe prej atyre që e banojnë, plot guxim dhe zgjuarsi.

Babai im dhe muzeu i tij

 • Autori: Marina Tsvietáieva
 • Botuesi: Cliff

Marina Tsvetaeva e shkruajti këtë llogari autobiografike gjatë mërgimit në Francë dhe e botoi atë në rusisht, në 1933, në revista të ndryshme në Paris; tre vjet më vonë, në 1936, duke u përpjekur të afrohej me lexuesit francezë, ai ripunoi kujtimet e tij të fëmijërisë në frëngjisht, një grup prej pesë kapitujsh të cilët ai i dha emrin babait tim dhe muzeut të tij dhe që, megjithatë, nuk u botuan kurrë gjatë jetës. Në të dy versionet e mbledhura në këtë vëllim autori ofron një evokim emocional dhe lirik i figurës së babait të tij, Ivan Tsvetaev, një profesor universiteti i cili ia kushtoi jetën themelimit të Muzeut të Arteve të Bukura të Moskës, Muzeu aktual i Pushkin. Shpesh lakonik dhe fragmentar, por me një forcë të jashtëzakonshme poetike, ky tekst i mrekullueshëm, i gjallë dhe prekës, na afron me intimitetin e një poeti të paimitueshëm sesa pak të tjerë.

Lajmet letrare: biografitë

Svetlana Geier, një jetë mes gjuhëve

 • Autori: Taja Gut
 • Botuesi: Tres Hermanas

Nëse një jetë meriton kualifikimin e "romantikës", është ajo e përkthyeses Svetlana Geier. E lindur në Kiev në vitin 1923, ajo kaloi fëmijërinë e saj midis disa prej intelektualëve më të shquar në vendin e saj. Pastrimet staliniste i dhanë fund jetës së babait të tij dhe, më vonë, gjatë okupimit gjerman, ai dëshmoi barbarinë naziste në versionin e tij më të përgjakshëm. Falë inteligjencës së saj dhe një lëvizje jetike të pazakontë, Geier më vonë do të bëhej përkthyesi më i shkëlqyer i letërsisë ruse në gjermanisht të shekullit të XNUMX-të. Një përkthim i ri i pesë romaneve të shkëlqyera të Dostojevskit ishte detyra titanike me të cilën ai kurorëzoi një jetë në shërbim të përkthimit dhe letërsisë. Një biografi e shkëlqyer që përfshin disa intervista që editori dhe përkthyesi Taja Gut bëri me Svetlana Geier midis 1986 dhe 2007.

Yoga

 • Autori: Emmanuel Carrère
 • Botuesi: Anagrama

Yoga është rrëfimi në vetën e parë dhe pa ndonjë fshehje të depresion i thellë me prirje vetëvrasëse gjë që bëri që autori të shtrohej në spital, të diagnostikohej me çrregullim bipolar dhe të mjekohej për katër muaj. Shtë gjithashtu një libër për një krizë marrëdhënieje, për prishjen emocionale dhe pasojat e saj. Dhe në lidhje me terrorizmin islamik dhe dramën e refugjatëve. Dhe po, në një farë mënyre edhe për yogën, të cilën shkrimtari e praktikon për njëzet vjet.

Lexuesi ka në duar një tekst të Emmanuel Carrère mbi Emmanuel Carrère të shkruar në mënyrën e Emmanuel Carrère. Kjo është, pa rregulla, duke kërcyer në boshllëk pa një rrjetë. Kohë më parë autori vendosi të linte pas trillime dhe korse të zhanreve. Dhe në këtë vepër verbuese dhe njëkohësisht tronditëse, kryqëzohen autobiografia, esetë dhe kronikat gazetareske. Carrère flet për veten e tij dhe shkon një hap më tej në eksplorimin e tij të kufijve të letrar.

Cilën nga këto biografi do të lexoni së pari? A keni lexuar ndonjë akoma? Unë e kam të qartë se do të filloj me "Unë ende nuk i kam thënë kopshtit tim", por nuk e di cilën nga biografitë e tjera do të ndjek.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.