Upcycling: 3 ide për të ricikluar rrobat e vjetra

Çiklizëm për të transformuar rrobat

Riciklimi është në modë dhe mënyra për të ripërdorur gjërat po bëhet gjithnjë e më e zakonshme. Ajo që dikur bëhej si mënyrë jetese tani është moderne, sepse objektivi është mbrojtja e planetit, burimet dhe zvogëlimi i gjurmës ekologjike. Në të kaluarën, gjërat u rregulluan dhe u përdorën përsëri për të kursyer para, sepse diçka që ende mund të ketë një përdorim të dytë nuk mund të hidhet tutje.

Në thelb, kjo është riciklimi, një term relativisht modern që i referohet një teknike të riciklimit. Konkretisht, tek një teknikë e ripërdorimit të materialeve që transformohen dhe bëhen një objekt tjetër me vlerë më të madhe se origjinali. Një mënyrë për t'i dhënë një jetë të dytë të gjitha llojeve të objekteve, mobilje dhe natyrisht, çdo send veshjeje.

Ricikloni rrobat e vjetra

Ricikloni rrobat

Po bëhet më e lehtë për të blerë rroba, praktikisht çdo javë dalin koleksione të reja, më të lira, më të përballueshme dhe të lehta për tu marrë. Moda përtërihet çdo minutë dhe është e vështirë të mos tërhiqesh nga ky trend i konsumizmit. Por nuk është vetëm një shpenzim ekonomik, por një mënyrë që konsumon kaq shumë burime dhe gjeneron një sasi të tillë mbeturinashs, e cila rrezikon seriozisht shëndetin e planetit.

Pasioni për modën konsiston gjithashtu në njohjen e përdorimit të rrobave, në përshtatjen e tyre për të marrë një version të ri dhe të përmirësuar të secilës veshje. Kjo është ajo me të cilën bëhet fjalë për çiklizmin dhe shpresojmë se së shpejti do të bëhet një mënyrë jetese për të gjithë ata që bëhen të vetëdijshëm për nevojën për të zvogëluar gjurmët e tyre ekologjike. Nëse doni të mësoni se si të transformoni rrobat tuaja, Jepini një jetë të dytë dhe vishni rroba unike, mbani shënim këto ide për të ricikluar rrobat e vjetra.

Kravatë-bojë

Ngjyra kravatë për të transformuar rrobat

Tie-bojë është një nga teknikat më të njohura për ripërdorimin e veshjeve që kanë humbur ngjyrën ose kanë pësuar një aksident gjatë larjes së rrobave. Edhe pse në ditët e sotme nuk është e përjashtuar nga të qenit modë, pasi veshjet e printuara me kravatë janë një trend i plotë. Kuptimi në spanjisht i termit tie-bojë është fjalë për fjalë kravatë-bojë, kështu që është e qartë se nga se përbëhet teknika.

Ju mund t'i bëni format e zbardhura me legia ose me ngjyra, mundësisht të natyrshme. Thjesht duhet të lidhni elastikë në pjesë të ndryshme të veshjes, pikërisht aty ku dëshironi të jetë forma karakteristike e ngjyruesit. Më parë ju do të duhet të lagni veshjen në ujë të ftohtë dhe të shpërndani bojën në ujë të nxehtë. Zgjidhni modelin tuaj të preferuar më parë bojë rroba, lidhni elastikët dhe shijoni një veshje krejtësisht të rinovuar. Kjo teknikë është aq në modë sa në internet mund të gjeni mësime për të krijuar modelet më origjinale.

Qëndisje dhe pëlhura

Qëndisni në rroba

Thurja është një tjetër nga ato gjëra të vjetra që është bërë përsëri në modë dhe gjithnjë e më shumë shihen imazhe të njerëzve me ndikim që thurin rrobat e tyre. Thur me grep është ideale për riciklimin e rrobave të vjetra, sepse duke shtuar disa detaje në zonat strategjike, do të merrni veshje krejtësisht të reja. Nëse ende nuk keni vendosur të mësoni të thurni, do të gjeni një numër të madh mësimesh për fillestarët në internet.

Me pëlhurën do të gjeni një hobi plot përfitime, ju mund të thurni veshjet tuaja, sipas dëshirës tuaj dhe në masën tuaj. Përveç kësaj, ju mund të përdorni teknikat më themelore me grep për të ricikluar rrobat tuaja të vjetra. Për shembull, shtoni një dantella në mëngët e një bluze, në qafën e një këmishë ose në një xhep. Edhe ju mundeni zbuloni botën e bukur të qëndisjes, një teknikë me të cilën mund të krijoni modele unike mbi rrobat tuaja. Pa pasur nevojë të keni njohuri të mëdha në lidhje me qepjen, ju mund të bëni krijime unike dhe origjinale nga rrobat tuaja të vjetra.

Ideja është të shfrytëzoni sa më shumë rrobat, të lini imagjinatën dhe krijimtarinë tuaj të fluturojë dhe të zbuloni kënaqësinë e krijimit të gjërave të reja me duart tuaja. Duke ricikluar rrobat e vjetra, jo vetëm që mund të kurseni shumë para, por gjithashtu mund të vishni rroba krejtësisht të ndryshme. Pa harruar se do të luftoni për të ruajtur planetin, duke zvogëluar gjurmën ekologjike dhe duke ndihmuar për të ndërtuar një botë më të mirë për ata që do të vijnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.