Rëndësia e ventilimit të mirë të shtëpisë

Nëna dhe djali luajnë në dritare.
Kam ventilim i mirë në shtëpi është thelbësore për t'u bërë një shtëpi e shëndetshme. Keni tendencë të ajrosni shpesh? Shtë e rëndësishme që ta bëni rregullisht, për të zvogëluar elementët ndotës.
Ventilimi joadekuat në shtëpi është i aftë të gjenerojë një rritje të baktereve, një rritje të konsiderueshme të elementeve të dëmshëm për shëndetin, siç janë grimcat e lagështisë, bakteret e mundshme nga qimet e kafshëve, monoksidi i karbonit ose dioksidi i karbonit.

Nëse një shtëpi nuk ajroset mirë, kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin e njerëzve. Ndër simptoma të tjera, dhimbjet e kokës, problemet e frymëmarrjes ose problemet e gjumit janë rritur, këto janë disa nga shembujt e pasojave të mos ajrosjes së shtëpisë.
Në një shtëpi që ka ventilim adekuat, është më pak e komplikuar për të rregulluar lagështinë e shtëpisë, eliminimin e marimangave, grimcave të pluhurit, Erërat e këqija gjithashtu do të eliminohen dhe falë asaj shkrepjeje të re të oksigjenit, ju do të jeni në gjendje të rrisni qarkullimin e ajrit.
Ventilimi është shumë i rëndësishëm për shtëpinë.

Në këtë mënyrë do të dini nëse keni ventilim adekuat në shtëpinë tuaj

Importantshtë e rëndësishme të kryhet zakoni i ajrosjes së shtëpisë çdo ditë, ndonjëherë besojmë se bëjmë gjithçka që është e mundur për të pasur një shtëpi të shëndetshme, megjithatë, mund të mos bëjmë gjithçka siç mendojmë. Për të ditur nëse shtëpia juaj është e ajrosur mirë, do të jetë e mjaftueshme të ndiqni një seri udhëzimesh.

Shtëpia juaj ndoshta nuk ka ventilim adekuat, sepse ndonjëherë harrojmë të përdorim heqësin e kuzhinës ose në raste të tjera nuk kemi një nxjerrës në banjë për të na ndihmuar në ajrosjen e dhomës. Nëse nuk keni një ventilator shter për të pastruar ajrin, së paku duhet të hapni dritaret dy herë në ditë.

Nga ana tjetër, nëse vendosni të pini duhan brenda shtëpisë, kjo mund të rrisë akumulimin e grimcave toksike, gjë që e bën shëndetin e bashkëjetuesve më keq.

Këto janë përfitimet e mirëmbajtjes së ventilimit të mirë në shtëpi

Shtëpia duhet të ajroset shumë mirë në mënyrë që qarkullimi i ajrit të jetë më i miri. Për të ndodhur kjo, është më mirë të ajrosni në mëngjes dhe çdo ditë. Cfare ka me shume, përpiquni të keni rrymë në shtëpinë tuajNëse keni mundësi, krijoni skica duke hapur dritare në të dy drejtimet.

Vetëm duke ajrosur 10 minuta në ditë, do të merrni që shtëpia juaj të ketë përfitime më të mëdha, siç janë ato të përshkruara më poshtë.

 • Ulja e alergjive.
 • La oksigjenimi nga ajri dhe largimi i dioksidit të karbonit.
 • rregullimi i lagështia
 • Ju do të eleminoni ata erë të keqe dhe ajri i ngarkuar.
 • Ti do ta marresh pusho me mire meqenëse shtëpia do të jetë shumë më e ajrosur dhe e pastër.

Këto janë pasojat e ventilimit të dobët në shtëpi

Në një shtëpi, ventilimi duhet të mbikëqyret vazhdimisht për të shmangur që ajri të mos marrë frymë dhe që ai të mbetet gjithmonë brenda. Komoditeti dhe mirëqenia e bashkëjetuesve varet nga pasja e ajrit të freskët dhe të rinovuar çdo ditë.

Avulli që krijohet gjatë gatimit, gjatë larjes, nëse përdorim ngrohje të kombinuar me ventilim të dobët, mund të shkaktojë një mungesë të lehtë të oksigjenit, por nuk sjell dëmtim të shëndetit.

Ky komoditet për ata që jetojnë në shtëpi, duhet të durojë për këtë arsye, ventilimi duhet të bëhet vazhdimisht dhe çdo ditë në mënyrë periodike. Mos pasja e një shtëpie me ajrosje të mirë shoqërohet me stres dhe gjendje të caktuara të frymëmarrjes.

Vajzë ëndërrimtare që shikon nga dritarja.

Kjo është mënyra se si ju merrni një cilësi më të mirë të ajrit në shtëpi

Ne duhet të dallojmë një aspekt të rëndësishëm, pasi që në kohërat e dimrit, sistemet e ngrohjes mund të përdoren vazhdimisht dhe ato thajnë shumë mjedisin.

Kjo mund të kompensohet duke përdorur disa lagështues. dhe tërheqëse për teknikën e ventilimit kryq natyror, të cilën e kemi përmendur më parë.

Që një shtëpi të punojë me ventilim adekuat edhe në muajt e verës, ajo që rekomandohet është të kontrolloni përdorimin e pajisjeve elektrike, ju shmangni dritat që burojnë shumë nxehtësi, mobiloni me mobilje prej druri të fortë dhe vendosni bimë që lejojnë izolimin e nxehtësisë.

Si të ajrosni një shtëpi

Më tej do t'ju japim disa çelësa në mënyrë që të mund të ajrosni shtëpinë tuaj me tre teknika të ndryshme që mund t'i vini në praktikë sot.

Ventilimi natyror

 • Shtë e nevojshme të rinovoni ajrin duke hapur dritaret në shmangni kondensimin e ajrit në shtëpi. Bëhet vetëm duke hapur dritaret.
 • Ventiloni edhe dhomat është e rëndësishme të hiqni lagështinë prodhuar natën nga frymëmarrja, ju mund të ventiloni të paktën 30 minuta.

Ventilimi i kryqëzuar

Kjo është praktika më e mirë për ventilimin e shtëpive, atë që duhet të bëni është të hapësh dy dritare në dy vende të kundërta të shtëpisë në mënyrë që të gjenerohet një rrymë e brendshme e ajrit që rinovon oksigjenin shpejt dhe me efikasitet.

Ventilimi i detyruar

Ky lloj i ventilimi është e ndryshme sepse:

 • Isshtë realizuar falë elemente mekanike.
 • Ju mund të bëni efektin e oxhakut në mënyrë që ajri i nxehtë të rritet dhe ajri i ftohtë të ulet.
 • përdorim dritare hermetikeKëto duhet të lejojnë një minimum shkëmbimi ajri për të siguruar shëndetin dhe cilësinë e ajrit të brendshëm.

Përdorni tifozët

Një mënyrë tjetër për të ajrosur shtëpinë tuaj është përmes tifozëve, të cilët na ndihmojnë të qarkullojmë ajrin në një mënyrë më të mirë. Për të arritur ventilimin më të mirë, mund të kryeni këto hapa:

 • Vendosni një tifoz sa më afër një dritareje të hapur, duke treguar drejt dritares. Kjo lejon që grimcat që banojnë brenda shtëpisë të evakuohen në mënyrë efektive.
 • Mos i drejtoni tifozët te njerëzit e tjerë, pasi kjo mund të shkaktojë që ajri i ndotur të drejtohet drejt tyre.
 • Në fund, ne ju rekomandojmë përdorni tifozët e tavanit që ju ndihmojnë të përmirësoni qarkullimin e ajrit në shtëpi, pavarësisht nëse dritaret janë të hapura apo jo.

Kufiri i njerëzve brenda shtëpisë

Një mënyrë tjetër për të ajrosur shtëpinë tuaj, ose për të siguruar që ajo të mos rimbush shumë grimca dhe baktere të padëshirueshme, është duke kufizuar numrin e njerëzve që janë në të njëjtën hapësirë ​​dhe për një kohë të caktuar në shtëpinë tuaj. Prandaj, ju rekomandojmë që të ndiqni këto udhëzime:

 • Kufizoni numrin e njerëzve që vizitojnë shtëpinë tuaj. 
 • Mblidhuni në vendet më të mëdha dhe më të bollshme, kështu që mund të mbani sa më shumë distancë të jetë e mundur.
 • Sigurohuni që vizitat të jenë sa më të shkurtra.
 • Pas vizitës, mos harroni të ajrosni.

E gjithë kjo do të ndihmojë që cilësia e ajrit në shtëpinë tuaj të mbetet e qëndrueshme dhe mbi të gjitha, e shëndetshme. Mos harroni të ventiloni shtëpinë tuaj në mëngjes të paktën gjysmë ore në mënyrë që të mund të thithni ajër të pastër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.