Rëndësia e shkëputjes emocionale në çift

SHTES

Nuk është aspak e pazakontë të shohësh një numër të madh të marrëdhënieve që bazohen në lidhjen emocionale.. Problemi i madh është se shumë njerëz e shohin këtë lidhje si diçka normale brenda çiftit.

Sidoqoftë, lidhja nuk është e njëjtë pasi dashuria dhe liria dhe pavarësia në çdo marrëdhënie është thelbësore kur bëhet fjalë për të qenë i lumtur brenda çiftit. Në artikullin vijues ne ju japim një seri udhëzimesh për të arritur një shkëputje emocionale brenda partnerit tuaj.

Çelësat për të ditur se vuani nga lidhja emocionale

Një nga aspektet më të qarta që mund të tregojë se vuani nga lidhja, Shtë fakti që nuk e shijoni lirinë dhe pavarësinë tuaj si person. Mbajtja në mendje e partnerit tuaj në çdo kohë nuk është aspak e mirë dhe mund të bëjë që marrëdhënia të bëhet toksike.

Të jesh i lumtur nuk mund të varet nga partneri në çdo kohë. Një person duhet të jetë i lumtur për veten e tij dhe për askënd tjetër. Nëse kjo nuk ndodh, është krejt normale që marrëdhënia në fjalë të bazohet në një lidhje të fortë emocionale me personin tjetër.

Cilat simptoma ndodhin në lidhjen emocionale

Ka simptoma shumë të qarta që zakonisht tregojnë se një person nuk ka asnjë lloj pavarësie dhe tregon një lidhje të fortë emocionale:

 • Personi nuk është në gjendje të shijojë në çdo kohë, nëse partneri juaj nuk është i pranishëm.
 • Çifti mbahet në një altar dhe ju shihni vetëm virtyte dhe gjëra të mira në lidhje me të.
 • Prania e xhelozisë dhe frika e humbjes së saj përgjithmonë.
 • Nuk ka vetëvlerësim dhe besim.
 • Ka një farë ankthi dhe nervozizmi për të ditur në çdo kohë se çfarë po bën çifti.

varësia emocionale

Rëndësia e shkëputjes emocionale në çift

Siç e kemi përmendur më lart, lidhja emocionale nuk është e mirë për çiftin pasi nuk është e shëndetshme për asnjërin nga të dy personat. Idealisht, shkëputja duhet të jetë e pranishme në çdo kohë:

 • Oneshtë një gjë të jetosh në çift dhe të ndash jetën me një person tjetër dhe krejt tjetër është të kufizosh jetën në çift plotësisht. Essentialshtë thelbësore që të keni një jetë tuajin, që të jeni në gjendje të bëni gjëra individualisht, të tilla si dalja me miqtë ose pazaret.
 • Lumturia nuk duhet të kufizohet vetëm në çift. Pavarësisht se keni një marrëdhënie me dikë, ju duhet të dini si të jeni vetëm dhe të jeni në gjendje të shijoni një vetmi të caktuar herë pas here.
 • Ju nuk mund të vareni nga një person tjetër për të qenë të lumtur. Një person i rritur duhet të sigurojë lumturi për veten e tij, snë ndihmën e askujt.
 • Një çift nuk mund të bazohet në mosbesim pasi kjo nuk është e shëndetshme për një marrëdhënie të tillë. Besimi është shtylla themelore mbi të cilën duhet të ndërtohet një marrëdhënie e caktuar. Nëse kjo ndodh, nuk ka asnjë arsye që të shfaqet xhelozia e tmerrshme. Përveç kësaj dhe që të ketë shkëputje, është gjithashtu e rëndësishme që të ketë dialog midis të dy njerëzve.

Në fund të fundit, Çdo marrëdhënie që konsiderohet e shëndetshme duhet të bazohet në shkëputjen emocionale të këtyre njerëzve. Kjo shkëputje është çelësi që marrëdhënia të forcohet dhe të dy anëtarët janë vërtet të lumtur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.