Fshatra simpatik në bregdetin portugez

Çfarë të shihni në bregdetin portugez

Portugalia është një vend me shumë hijeshi, me tradita të pabesueshme dhe shumë kilometra vijë bregdetare që e bëjnë atë një nga destinacionet më të mira për të kaluar verën. Ka zona më të njohura bregdetare, të tilla si ajo në Algarve, por ajo ka shumë më shumë për të zbuluar, të tilla si bregdeti verior me qytetet e tij aq të ngjashme me ato të Galicia ose zona e ndërmjetme, ku ne tashmë shohim turistë të njohur vendet.

Do ta shohim disa nga qytetet simpatike që mund të vizitojmë nëse udhëtojmë përgjatë bregdetit portugez. Kjo vijë bregdetare ka shumë për të parë dhe marrja e një makine përgjatë saj është një ide e shkëlqyeshme. Shtë një nga udhëtimet më të mira që mund të bëhet në Portugali.

Viana do Castelo

Viana do Castelo është një nga vendet kryesore për të vizituar në bregdetin verior Portugez. Ky qytet i vogël ka një plazh por ka edhe shumë vende për tu parë. Në krye të një ne mund të shohim kishën e Santa Luzia, një ndërtesë e veçantë me një plan katror që ka pamje spektakolare të detit dhe qytetit. Pasi të jeni në qytet, mund të shkoni në port për të parë anijen Gil Eanes, një anije e vjetër spitalore ku mund të shihni mobiljet që ata përdorën. Në Viana do Castelo mund të vizitojmë edhe një muze çokollate.

Mjegulla e Varzimit

çfarë të shohim në povoa de varzim

Ky qytet i vogël ndodhet në rrethin e Portos dhe më parë ishte një vend i dedikuar për peshkim. Në qytet mund të shohim një nga fortesat tipike veriore, të njohur si kalaja e Nossa Senhora de Conceiçao. Një nga pikat që mund të shihet është Iglesia da Lapa, e vogël, por shumë simpatike. Afër kalasë ne shohim një monument për gruan peshkare. Sot ky qytet ka shumë turizëm falë plazheve të tij.

Aveiro

Çfarë të shohësh në Aveiro

Popullsia e Aveiro është e njohur si Venecia Portugeze për kanalet e saj, të cilat janë përdorur për tregti në të kaluarën. Moliceiros janë varka aq të gjalla, saqë në ditët e sotme ata i kënaqin turistët duke i kaluar nëpër kanale. Qyteti ka fasada të bukura. Ne gjithashtu mund të shohim Muzeun Aveiro të vendosur në Manastirin e Jezusit dhe Catedral da Sé de Aveiro. Në këtë zonë nuk duhet të humbni plazhet e Costa Nova dhe plazhin Barra.

Figueira da Foz

Figueira da Foz në bregdetin portugez

Ky është një nga pikat më turistike në bregdetin portugez. Figueira da Foz ka plazhe të bukura dhe të gjera si praia da Caridade. Në këtë vend mund të shohim edhe disa fortesa të tilla si Buarcos dhe Santa Catarina. Në zonën urbane është Pallati i Kryetarit të Bashkisë Sotto, në stil francez dhe me kopshte të bukura. Kazinoja është një tjetër nga pikat e saj të rëndësishme që tërheq shumë turistë.

Cascais

Çfarë të shohësh në Cascais

Kjo është një tjetër vilë simpatike që ia vlen të vizitohet. Në tregun komunal ne mund të shohim të gjitha llojet e ushqimeve dhe kopshti Visconde da luz është një vend për të shëtitur në qendër të qytetit. shëtitore dhe plazhet da Rainha ose da Ribeira janë pikat më interesante. Ne gjithashtu duhet të humbasim në qytetin e tij të vjetër dhe të shohim, për shembull, Pallatin Seixas ose fortesën e vjetër.

Lagos

Çfarë shohin ata në Lagos

La Popullsia e Lagos ndodhet në zonën e Algarve, në jug të Portugalisë. Kjo është një nga zonat më turistike në Portugali. Shkëmbinjtë Ponta da Piedade janë shumë të bukur dhe një hapësirë ​​natyrore që duhet parë. Në këtë zonë ekziston edhe Meia Praia, një nga plazhet e saj më të mëdhenj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.