Fshatrat në Francën jugore që duhet të vizitoni

çfarë të shohësh në Carcassonne

La zona e Francës jugore është shumë e arritshme nga Spanja, veçanërisht nëse jetoni në atë zonë afër kufirit. Kjo është arsyeja pse është një hapësirë ​​shumë e vizituar nga spanjollë të cilët kërkojnë të zbulojnë cepat e Francës që ende nuk i kanë eksploruar. Në këtë zonë jugore, si në të gjithë Francën, është e mundur të gjesh fshatra me bukuri të pabesueshme që mund të vizitohen në një kohë të shkurtër.

Përtej qyteteve, vizita në qytete të vogla është diçka e mrekullueshme, sepse ato kanë një prekje tjetër, janë më të qetë dhe më tradicionale. Në popujt e jugut të Francës mund të shohim si janë zakonet e tyre në qytete që marrin ndikimet e tyre nga Spanja afër. Ne do të shohim disa nga ato më interesantet.

Carcassonne, kështjella mesjetare

Në vendin e kështjellës ekzistonte tashmë një vendbanim romak dhe në shekullin e XNUMX-të u ndërtua fortesa e parë. Trencavels ishin ata që ndërtuan kështjellën e tanishme të madhe, edhe pse ajo është rindërtuar në disa raste. Rreth shekullit të trembëdhjetë ndërtimi i pjesa e poshtme e njohur si Bastida de San Luis. Mund të hyni lirshëm përmes portës Narbonne, afër parkut të makinave, për të parë miljet e mureve. Brenda ka kulla, disa dyer hyrëse, Kalaja e Kontit Carcassonne ose Bazilika e Shën Nazaire.

Najac

Najac në jug të Francës

Najac ndodhet në departamentin e Aveyron, midis kodrave të gjelbërta në një peizazh kodrinor. Ky është një qytet kurioz që ka një rregullimi i gjarpërimit në një vijë që të çon lart kodrës, ku ndodhet kalaja. Plaça del Barry është sheshi i saj kryesor dhe është kurioz të ecësh në rrugën e vetme që të çon në kështjellë. Nga kalaja ka edhe pamje të mrekullueshme panoramike të zonës.

Belcastel

Belcastel në jug të Francës

Belcastel është një nga ato qytete në Francë që na ofron pikërisht atë që ne po kërkojmë. Ajo ka një urë të bukur prej guri nga shekulli i XNUMX-të, shtëpi prej guri në një mjedis natyror të pabesueshëm dhe shumë qetësi. Ajo gjithashtu ka një kështjellë guri të shekullit të XNUMX-të. Ju mund të vizitoni një pjesë të kësaj kështjelle, megjithëse ka pronarë privatë. Ideali është të shëtisni nëpër qytet duke zbuluar qetë cepat e tij. Ka disa vende me tarraca për të bërë një pushim në një vend si ky.

Conques

Konku në jug të Francës

kjo qyteti është në Camino de Santiago dhe ndodhet midis zonave të gjelbërta të harlisura, kështu që është një qytet që shquhet për bukurinë dhe mjedisin e tij. Ju mund të ngjiteni në këndvështrim për të parë qytetin e Conques dhe natyrisht duhet të ecni nëpër rrugët e tij për të parë arkitekturën e pabesueshme rurale të shtëpive të tij të vogla prej guri. Bie në sy abacia e saj e madhe romane me Portikun e Gjykimit të Fundit.

Lauzerte

Lauzerte në jug të Francës

Ky është një tjetër nga fshatra mjaft mesjetarë të rajonit të Oksitanisë. Ndodhet në Camino Frances de Santiago, kështu që është një vend mjaft i mbushur me njerëz. Në qytet mund të shohim fasada të bukura guri të lehta në shtëpitë e tij të vjetra. Isshtë një bastid, një qytet që shtrihet nga një shesh i madh qendror. Mund të shihet nga Plaça des Cornieres, nga e cila fillojnë dy rrugë. Ju gjithashtu mund të shihni kishën e bukur të San Bartolomé me një altarpiok barok.

La Roque Gageac

Çfarë të shohësh në Gageac

Ky fshat i pabesueshëm është i vendosur në departamentin e Dordogne, afër qytetit të Sarlat. Shtë në brigjet e lumit Dordogne dhe në disa shkëmbinj guri. Shtëpitë kanë pamje nga shkëmbi në një mënyrë të mahnitshme dhe natyrisht mënyra më e mirë për ta parë është duke bërë një udhëtim me varkë në lumë. Në fshat mund të shihni edhe Xhennete Marqueyssac, kopshte të bukura dhe të ruajtura. Si në shumë fshatra, edhe ky ka një kështjellë, atë të Castelnaud la Chapelle


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.