Qofte në salcë kremoze me kërpudha

Qofte në salcë kremoze me kërpudha

Sa receta me qofte kemi përgatitur tashmë në Bezzia? Shumë, por ne ende kemi ide për disa të tjera. Këto qofte në salcë kremoze me kërpudhaPër shembull, janë shumë të ndryshëm nga të tjerët që kemi përgatitur. Jo për shkak të qofteve, por për shkak të salcës së tyre.

Salca kremoze e kërpudhave është çelësi i kësaj recete. Dhe është një salcë që nuk mund ta kombinoni vetëm me qofte por me ndonjë mish të kuq. Është shumë e lehtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur dhe duket spektakolare. Nëse dëshironi, mund ta shërbeni edhe me disa arra të grimcuara sipër për t'i dhënë jo vetëm më shumë shije, por edhe cilësi. Por shtoni menjëherë ose do të zbuten.

Por përsëri te petat. I kemi përgatitur me recetën tonë të zakonshme, me një përzierje të viçi dhe mishi i derrit. Por mund të përdorni edhe mish pule ose shtoni spinaqin në përzierje dhe ata do të jenë të shkëlqyer. A guxoni ta provoni këtë recetë? Nëse po, na tregoni se çfarë mendoni.

Përbërësit për 4

Për qoftet

 • 400 g mish i grirë (përzierje viçi dhe mishi i derrit)
 • 1 fetë bukë e qytetit të vjetër
 • 100 ml. qumësht
 • 1 vezë, e rrahur lehtë
 • 1/2 lugë çaji piper i zi i sapo bluar
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/4 qepë të bardhë, të copëtuar imët
 • 1 thelpinj hudhër, të grirë imët
 • Një majë majdanoz të tharë
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Miell

Për salcën⠀

 • 1 qepë të copëtuar
 • 1 thelpi hudhër, të qëruar⠀
 • 180 g kërpudha të konservuara (pesha e kulluar)
 • 250 ml qumësht të avulluar
 • Kripë ⠀
 • Piper i zi
 • arrëmyshk
 • Vaj ulliri

Hap pas hapi

 1. Për të përgatitur qoftet, vendosni qumështin dhe fetën e bukës në një enë, në mënyrë që të njomet mirë.
 2. atëherë përzihet në një tas të madh mishin e grirë me vezën, kripën, piperin, qepën, hudhrën e grirë, majdanozin dhe bukën e vjetër të kulluar pak, derisa të integrohen mirë.

Qofte në salcë karrote dhe molle

 1. Shkoni duke marrë pjesë të vogla të brumit dhe formë me duar tek qoftet.
 2. Më pas kalojini nëpër miell dhe i skuqim në vaj të nxehtë. Ndërsa ato të marrin ngjyrë, hiqini ato në një tabaka me letër thithëse për të hequr dhjamin e tepërt dhe rezervoni. Ne vetëm duhet t'i skuqim, pasi më vonë ata do të përfundojnë duke u bërë në salcë
 3. Tani përgatisni salcën. Për ata lëvore qepën dhe thelpin e hudhrës në një tavë derisa të zbuten.
 4. atëherë shtoni shamponat kullohet dhe zihet edhe nja dy minuta.

Qofte në salcë kremoze me kërpudha

 1. Së fundi, shtoni qumështin e avulluar, një majë kripë, piper dhe arrëmyshk dhe lëreni të ziejë.
 2. Pasi të ketë zier, pure salcën dhe e kthejmë në tenxhere. Gatuani për disa sekonda në mënyrë që të marrë konsistencën dhe strukturën që dëshironi.
 3. Për të mbaruar shtoni qoftetmbulojeni tavën dhe ziejini për nja dy minuta në zjarr mesatar në mënyrë që qoftet të mbarojnë zierjen.
 4. Shërbejini qoftet në një salcë kremoze me kërpudha të ngrohta.

Qofte në salcë kremoze me kërpudha


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.