Pije shtëpiake për të ulur kolesterolin

Dridhet për uljen e kolesterolit

Nëse ju kanë thënë se keni kolesterol të lartë, atëherë duhet të filloni të kujdeseni për veten sa më shpejt të jetë e mundur. Sepse kolesteroli i lartë mund të rrisë rrezikun e disa sëmundjeve të zemrës. Në përgjithësi, mund të thuhet se nivelet e tij rriten kur ne bëjmë një mënyrë jetese të ulur dhe një dietë të varfër. Sot ju mësojmë se si të ulni kolesterolin!

Edhe pse nëse e kanë zbuluar, me siguri mjeku juaj do t'ju ketë dhënë tashmë udhëzimet e nevojshme për ta realizuar. Por edhe kështu, ne do t'ju themi se me një sërë pijesh të bëra vetë dhe duke modifikuar zakonet tuaja të përditshme, mund të arrini rezultate të shkëlqyera. Nisuni në punë për të ulur kolesterolin sa më shpejt të jetë e mundur!

Një smoothie shtëpiak me lakër për të ulur kolesterolin

Mund t'ju tingëllojë paksa e çuditshme, por padyshim që do të shihni se është një nga opsionet më të mira për t'i thënë lamtumirë kolesterolit të lartë. Në këtë rast do të na duhet një gjysmë lakër. Sepse kjo ka një sasi të madhe fibrash si dhe vitamina, pa harruar që ka një nivel të lartë uji, për të na mbajtur të hidratuar.. Ndërsa nga ana tjetër duhen edhe 3 thelpinj hudhër, pasi ka alicinë, e cila është një përbërës me veti pastruese. Pra, nëse i lëngojmë të dy përbërësit me pak ujë, do të kemi një rezultat të shkëlqyer kur e marrim çdo ditë në mëngjes.

perime që ulin kolesterolin

Smoothie ananasi

Ndoshta vetëm duke e lexuar, ju pëlqen pak më shumë se ai i mëparshmi. Epo, nëse po, tani është koha juaj sepse do të ulë edhe kolesterolin. Në këtë rast do të na duhen tre feta ananasi. Siç e dini, kjo Ka vitaminë C dhe vepron si një antioksidant. Pra do të thotë që nuk do të lejojë që kolesteroli i keq të ngjitet dhe mund të shkaktojë sëmundje. Kështu, tre fetat e ananasit i vendosim në një blender dhe shtojmë lëngun e gjysmë limoni, një gotë ujë dhe një lugë gjelle uthull molle. Në pak sekonda do të pini një pije që mund ta pini disa herë në javë.

Lëng frutash

Kombinimi i disa frutave është gjithmonë një lajm i mirë për të gjitha përfitimet që do të sjellë për shëndetin tonë. Prandaj, nëse mes tyre gjejmë luleshtrydhe shumë më të mira. Sepse ato janë përgjegjëse për përmirësimin e funksionit antioksidues të rrjedhës sonë të gjakut. Pra, ndërsa ata kujdesen për ne, ne mund të shijojmë edhe një lëng shumë të veçantë. Sepse për këtë rast duhet të hedhim 100 gram luleshtrydhe në blender, me një kivi dhe lëngun e dy portokalleve. Si rezultat do të keni një pije plot vitamina që mund ta pini çdo ditë, nëse dëshironi ta kombinoni me gotat e zakonshme të ujit.

Smoothies jeshile për shëndetin

mollë dhe karotë

Studimet konfirmojnë se ngrënia e disa mollëve çdo ditë ndihmon në uljen e kolesterolit të keq. Pra, nëse ju pëlqen t'i pini në atë mënyrë, ndoshta në formë shake, jo aq shumë. Sepse nëse shtojmë edhe karotat që kanë përmbajtje të lartë fibrash të tretshme, atëherë do të kemi një përzierje shumë të veçantë për detyrën tonë sot. Mund t'i grini edhe dy mollët edhe dy karotat dhe i vendosni në gotën e blenderit. Përveç kësaj, do të shtoni një gotë ujë dhe një degë selino. Kur të keni gjithçka të përzier mirë, mund ta pini dhe të përfitoni nga të gjitha vetitë e tij. Edhe pse është e vërtetë që nëse e merrni në mëngjes, shumë më mirë. Mbani mend gjithmonë atë mund t'i jepni konsistencën që dëshironi, me pak a shumë ujë. Meqenëse ka shumë persona që preferojnë shake jo aq të trasha. Me të gjitha këto ide dhe pak ushtrime të përditshme, ju mund të ulni kolesterolin e keq më shpejt!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.