Patellxhan me domate a la Provençal

Patellxhan me domate a la Provençal

Kungull i njomë ka luajtur një rol të madh në recetat tona këtë muaj. Por nuk është perimet e vetme sezonale me të cilat mund të përgatisim pjata të shkëlqyera. Patëllxhanët janë gjithashtu një alternativë e shkëlqyeshme pasi do ta shihni kur t'i shijoni këto patëllxhanë me domate stil provansal.

Kjo është një recetë që zakonisht gatuhet në jug të Francës. një recetë e thjeshtë me patëllxhan dhe domatja si protagoniste dhe tek e cila janë përfshirë disa përbërës të tjerë. Përgatitja e tij është vërtet e thjeshtë, edhe pse si gjithçka që bëhet mbi nxehtësinë e ulët, do t’ju ​​argëtojë për një orë.

Meqenëse është një recetë që ka qenë në kuzhinë për një kohë të gjatë, në Bezzia ju inkurajojmë të përgatitni një pjesë të mirë. Racioni i nevojshëm për të qenë në gjendje të hani disa ditë. Ju ndoshta do ta pëlqeni më shumë, përveç kësaj, atë ditë të dytë dhe kjo është një nga ato recetat që fitoret e bëra brenda natës. A guxoni ta provoni?

Përbërësit për 2

 • 550 g patëllxhanët, të larë dhe të prerë në kubikë
 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 qepë të copëtuar
 • 1 karafil hudhër, i grirë
 • Një spërkatje e verës së ëmbël (González Byass Nectar Pedro Ximénez)
 • 280 g domate të shtypura natyrore
 • 1 gjethe dafine
 • Bimët provansale (trumzë, rigon, rozmarinë, të kripur ...)
 • Kripë dhe piper

Hap pas hapi

 1. Sezoni patëllxhanin dhe lëreni të pushojë në një kullesë për 30 minuta për të humbur hidhërimin.
 2. Në një tigan, ngrohni vajin e ullirit dhe lëvore qepën mbi nxehtësi mesatare-të ulët për 15 minuta.
 3. Më pas shpëlajeni, kullojeni dhe shtoni patëllxhanin e prerë në kubikë tek tenxhere. Skuqeni për disa minuta derisa të fillojë të skuqet pak dhe më pas shtoni hudhrën e grirë dhe përziejeni përsëri.
 4. Derdhni menjëherë verën e ëmbël dhe gatuajeni derisa të ulet.

Patellxhan me domate a la Provençal

 1. pastaj, mbuloni perimet me domate grimcuar, sezoni, shtoni fletën e dafinës.
 2. Mbuloni tavën dhe lëreni gatuajeni në zjarr të ulët derisa patëllxhani të jetë zbutur.
 3. Tjetra, zbuloni tavën dhe gatuajeni edhe disa minuta të tjera nëse është e nevojshme në mënyrë që domatja të trashet.
 4. Sezoni me barishte provansale dhe servojini patëllxhanët me domate provansale

Patellxhan me domate a la Provençal


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.