Pastroni kondicionerin për të shmangur erërat e këqija

sistemet e kondicionimit të ajrit

A e keni ndezur ajer te kondicionuar? Nuk kemi dyshim se me valën e të nxehtit që kemi pësuar këtë javë, shumë prej jush do ta kenë nisur atë. Dhe ndoshta, pasi keni qenë të papunë për shumë muaj, keni vënë re një erë të pakëndshme. mos u shqetëso, pastroni kondicionerin dhe problemi do të zhduket.

Pastrimi i kondicionerit përpara se ta rindizni në pranverë kontribuon jo vetëm në shmangni erërat e këqija që mund të prodhojë papastërti në çdo pjesë të tij. Por, përveç kësaj, do të përmirësojë efikasitetin e saj energjetik. Zbuloni të gjitha truket për ta pastruar me ne.

papastërtitë e grumbulluara në filtra, shkëmbyes, ventilatorë ose kanalizime mund të shkaktojnë një erë të pakëndshme kur pajisja është e ndezur. Pastrimi është çelësi për t'i dhënë fund kësaj dhe për ta bërë ajrin e nxjerrë të pastër dhe pa baktere. Fikni pajisjen, ndiqni hap pas hapi hap pas hapi dhe do ta keni si të ri në më pak se 30 minuta.

Pastroni kondicionerin

Hap pas hapi për pastrim

pastroni filtrat

Funksioni i tyre është të filtrojnë ajrin dhe të parandalojnë bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë që të shumohen dhe të dëmtojnë funksionimin e pajisjes. Një filtër i ndotur zvogëlon efikasitetin e pajisjes dhe është shkaku i parë i erës së keqe të ajrit të nxjerrë.

Filtrat janë të vendosur në pjesën e brendshme të ndarjes, pas grilës. Për pastrim do t'ju duhet t'i hiqni ato. Nëse bëhet fjalë për një pastrim mirëmbajtjeje, do të mjaftojë të përdorni një fshesë me korrent për të hequr pluhurin dhe disa gjurmë papastërtie. Për një pastrim më të plotë pranveror, megjithatë, në mënyrë ideale shpëlajini me ujë të ngrohtë dhe thajini në hije përpara se t'i vendosni përsëri.

pastroni kullimin

Kondicionerët e nxjerrin ujin për shkak të kondensimit që grumbullohet në tiganin e kullimit. Kur ky ujë mbetet i ndenjur - për shkak të një pjerrësi të keqe në zorrë - mund të shkaktojë erëra të këqija dhe të lehtësojë rritja e baktereve dhe kërpudhave.

Fryrja e fortë përmes tubit mund të jetë një zgjidhje e thjeshtë, megjithatë nuk është diçka që rekomandohet për të gjitha pajisjet. Përveç kësaj, në instalimet e centralizuara zakonisht është e vështirë për t'u përdorur. kthimi i tij në modalitetin e ngrohjes për disa minuta mund të jetë një zgjidhje tjetër.

Pastroni pjesën e jashtme të njësisë

Megjithëse pjesët më delikate janë të mbrojtura brenda njësisë, do të jetë gjithashtu e nevojshme kujdesuni për pjesën e jashtme të pajisjes në mënyrë që të mos grumbullohen pluhur dhe papastërti. Dhe mund ta bëni lehtë për sa kohë që pajisja është në një vend të arritshëm.

Një fshesë me korrent dhe një leckë pak e lagur do të ndihmojnë në mbajtjen e njësisë të pastër nga jashtë. Grila, pendët e marrjes së ajrit dhe kutia do të jenë po aq të mira sa të reja pa pasur nevojë të përdorni ndonjë produkt të veçantë për pastrim.

mbajeni të pastër ndarjen

Kur duhet pastruar?

Në përgjithësi, rekomandohet pastrimi i kondicionerit para fillimit të tij në pranverë dhe pas përdorimit të zgjatur në verë.  Dy herë në vit rregullisht Do të shmangni shumë probleme. Përveç kësaj, nuk dëmton pastrimi i pajisjes nga jashtë kur bëjmë një pastrim të përgjithshëm.

Vetëkuptohet që sa më i pastër të jetë ajri që qarkullon nëpër shtëpinë tonë, aq më pak probleme do të lindin. duhani, tymi i oxhakut ose kuzhina mund ta përkeqësojë situatën dhe të kërkojë një pastrim më të rregullt dhe të thellë.

Ne ju kemi dhënë çelësat në mënyrë që të pastroni kondicionerët në shtëpinë tuaj, por mos harroni të lexoni gjithmonë manuali i udhëzimeve të prodhuesit para se ta filloni për të shmangur problemet. Çdo ekip ka veçoritë e veta.

Së fundi, nëse keni ndonjë dyshim, ju këshillojmë të telefononi një profesionist ose të kontaktoni shërbimin e mirëmbajtjes së instalimit. Ndarjet janë makina delikate që kërkojnë punë të kualifikuar për të qenë në gjendje të zgjidhin probleme të caktuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.