A janë të rrezikshme përqafimet mes fëmijëve dhe qenve?

qeni dhe djali

Studime të ndryshme kanë vërtetuar se të kesh një qen në familje sjell përfitime të shumta nga pikëpamja emocionale. Që kjo të ndodhë, duhet të krijohet një marrëdhënie besimi midis qenit dhe fëmijëve. Përndryshe, kontakti i vogëlushit me qenin mund të sjellë një rrezik të caktuar që duhet pasur parasysh.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë si t'i bëjmë përqafimet mes qenve dhe fëmijëve sa më të sigurt.

A janë të rrezikshme përqafimet mes fëmijëve dhe qenve?

Mungesa e njohurive për gjuhën e qenit është zakonisht shkaku i madh i disa lëndimeve, që mund të ndodhë midis qenit të familjes dhe të vegjëlve. Ka shumë fëmijë që pësojnë kafshime dhe lëndime të tjera nga qeni i shtëpisë. Kjo lloj sjelljeje ose sjelljeje është për shkak të ekzistencës së disa faktorëve:

 • një besim të tepruar dhe mungesë frike nga ana e fëmijëve.
 • Gjatësia e fëmijës dhe mungesa e një peshe të caktuar trupore.
 • mungesa e mbikëqyrjes nga i rrituri.
 • pak njohuri të gjuhës së qenve.
 • ndjeshmëri e fortë drejt figurës së qenit.

Rreziku i përqafimit të qenit

Nëse një fëmijë i afrohet një qeni, ai duhet ta bëjë këtë. në një mënyrë të qetë dhe të qetë. Në lidhje me përqafimet ndaj qenve duhen ndjekur një sërë këshillash:

 • Marrëdhënia e besimit ndaj qenit duhet të jetë e rëndësishme.
 • Duhet të ketë një lidhje mes qenit dhe fëmijës.
 • Qeni është mësuar të marrë përqafime dhe rezultatet e tyre kanë qenë pozitive.

përqafoj qenin dhe fëmijën

Si ta bëni të sigurt përqafimin ndaj qenit

Nëse doni që përqafimi i djalit tuaj me qenin të mos bëhet rrezik për të voglin, Ju duhet të merrni parasysh një numër aspektesh të rëndësishme:

 • Çdo qen është ndryshe, kështu që do të ketë disa që duan të preken dhe të tjerë që kanë nevojë për shumë më tepër hapësirë.
 • Një tjetër element që duhet marrë parasysh është konteksti në të cilin ndodhet qeni. Nuk është e njëjta gjë të jesh i rrethuar nga njerëz të panjohur sesa të qenit së bashku me mjedisin familjar.
 • Mos harroni në asnjë moment përvojat e mëparshme që ka pasur qeni. Nëse keni pasur eksperienca negative, është normale që nuk ndiheni aspak rehat me përqafimet apo përkëdheljet e të voglit. Në një rast të tillë është e rëndësishme të shmangni situata të tilla dhe Jini të vetëdijshëm për fëmijën në çdo kohë.
 • Duhet të kesh disa aftësi për të mësuar sjelljen e duhur të qenit ndaj fëmijës.
 • Në lidhje me përqafimet, ndërveprimi duhet të jetë i qetë dhe të shmanget ai që është invaziv. Në të njëjtën mënyrë është mirë që përkëdheljet dhe afrimi ndaj qenit të bëhet në një moment të qetë dhe të relaksuar.
 • Mosha e qenit është një tjetër element që duhet marrë parasysh, kur përqafimi është i sigurt dhe pa rrezik. Një qenush nuk është i njëjtë me një qen në moshë madhore. Prandaj, sjellja dhe sjellja janë krejtësisht të ndryshme.
 • Është gjithashtu e rëndësishme të arrihet një sjellje pozitive përforcuese, në mënyrë që përqafimet të mos përbëjnë asnjë rrezik për integritetin e fëmijës.

Me pak fjalë, kur një fëmijë mund t'i afrohet qenit në shtëpi, Mendja e shëndoshë dhe arsyeja e shëndoshë nga ana e të rriturve duhet të mbizotërojë. Nuk mund ta lini fëmijën vetëm me qenin, ndaj vigjilenca dhe mbikëqyrja duhet të jenë të vazhdueshme. Mos harroni gjithashtu se qentë janë kafshë dhe jo lodra, kështu që duhet të ketë pak respekt ndaj kafshës. Ambienti duhet të jetë familjar dhe i qetë dhe i relaksuar dhe kafsha nuk duhet të detyrohet kurrë të durojë përqafimet dhe përkëdheljet nga fëmijët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.