Përparësitë e tenxhereve të programueshme

enë të programueshme

Pajisje të vogla ato i bëjnë detyrat tona të përditshme më të lehta dhe tenxheret e programueshme nuk bëjnë përjashtim. Për shkak të ritmit aktual të jetës, ne jemi të detyruar të bëjmë shumë gjëra në një kohë të shkurtër dhe një tenxhere e programueshme na lejon të pajtojmë disa detyra shtëpiake. Por çfarë është një tenxhere e programueshme?

Çfarë është një tenxhere e programueshme?

Robotët e kuzhinës, tenxhere të programueshëm, soba të ngadalta ... a e dimë saktësisht se çfarë nënkuptojmë kur flasim për secilën nga këto pajisje të vogla? Edhe pse ne shpesh tentojmë të marrim parasysh njëri -tjetrin robotë kuzhine, ata nuk janë të njëjtë.

Një tenxhere e programueshme është një tenxhere me presion elektrik. Dizajni i tij është i ngjashëm me atë të një tigan të thellë: ka një kapak në pjesën e sipërme që ju lejon të futni përbërësit, një valvul të ngjashme me ato të sobave tradicionale të shpejta, sistemin e të cilëve ata imitojnë dhe një termostat.

Paneli i një tenxhere të programueshme

Tenxheret e programueshme gjithashtu kanë një panel të përparmë në ju vetëm do të duhet të zgjidhni programin e dëshiruar. Ata ziejnë, skuqen, avullojnë, piqen në furrë, piqen ... dhe ju bëjnë të ditur kur ushqimi të ketë mbaruar. Ato janë të programueshme, kështu që ju mund ta keni ushqimin gati në kohën që ju zgjidhni, si të sapo bërë. Po sikur energjia të fiket? Ju nuk do të duhet të shqetësoheni: kur të kthehet ai do të vazhdojë pikërisht nga ku e la, falë kujtesës së tij.

Shumica e tenxhereve të programueshme gjithashtu kanë opsioni i ngrohjes dhe ngrohjes, e cila ju lejon të mos ndotni më shumë pjata. Dhe është e zakonshme që ata të kenë një buton ekspres për të kryer një vetë-pastrim.

Dallimi me një përpunues ushqimi dhe një tenxhere

Cili është ndryshimi midis kësaj pajisjeje dhe një roboti kuzhine? Derisa gatuan gatuesin "solo" të programueshëm, roboti i kuzhinës shkon më tej, duke përpunuar edhe ushqimin. Këto janë, në një robot kuzhine ju mund të copëtoni, shtypni të gatuani ... Dhe ç'të themi për një Tenxhere e ngadaltë gatimi? Ne folëm për këtë lloj tenxhere shumë kohë më parë; Ato janë tenxhere tradicionale por elektrike për tu gatuar në nxehtësi të ulët.

Artikulli i lidhur:
Tenxhere të ngadaltë janë tërbuar

Avantazhet e një tenxhere të programueshme

Duke ditur karakteristikat kryesore të një tenxhere të programueshme, është e lehtë të merret me mend përparësitë që na ofron. Nëse gatuani shpesh, por nuk keni shumë kohë ose dëshirë për të shpenzuar shumë, këto janë, pa dyshim, një opsion i mirë për arsyet e mëposhtme.

 1. Ato janë të thjeshtaMe Çdokush është i aftë të përdorë një tenxhere të programueshme. Thjesht duhet ta lidhësh, të futësh përbërësit, të zgjedhësh programin e gatimit dhe të presësh që pjata të jetë gati.
 2. Ato zvogëlojnë kohën e gatimitMe Mund të gatuani njësoj si në një tenxhere tradicionale, por në një kohë më të shkurtër pasi gatuhet në presion të lartë. Pa pasur nevojë të jeni të vetëdijshëm për të, do të gatuajë pjatat tuaja shpejt.
 3. Konsumoni më pak energji dhe energji elektrike sesa një tenxhere konvencionale. Duke zvogëluar nxehtësinë e dhënë dhe kohën e gatimit, ju mund të kurseni deri në 70% në energji, gjë që do të ndikojë pozitivisht në faturën tuaj të energjisë elektrike.
 4. Ata janë të sigurtMe Këto enë gatimi të programueshme kanë një teknologji që i bën ato shumë të sigurta. Harroni djegiet dhe incidentet e padëshiruara në kuzhinë për shkak të presionit të tepërt. Ata kanë sisteme që ju paralajmërojnë nëse kapaku nuk është mbyllur siç duhet dhe kanë një sistem pulsimi kompresimi, në mënyrë që të shmangni djegiet kur hapni kapakun. Përveç kësaj, ju shmangni rrezikun e harrimit të zjarrit: ai ju paralajmëron kur të përfundoni dhe automatikisht fiket kur mbaron.
 5. Ato ju lejojnë të gatuani gjithçkaMe Shumica kanë programe të ndryshme gatimi: turbo, presion, avull, zierje, gjuetia, konfit, oriz, makarona, tigan, skuq, skuq, furrë ... Gjithashtu i përfshirë në kuti është një libër me shumë ide se si të përgatisni menunë tuaj javore eshte me e lehte Uluni për 10 minuta çdo të diel, merrni ide për të përgatitur menunë për tërë javën dhe harroni të pyesni veten çdo ditë se çfarë do të gatuani ditën tjetër.

A i gjeni tenxhere të programueshme një investim të mirë për kuzhinën tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.