Përfitimet e përgatitjes çdo ditë: nëse dilni nga shtëpia apo jo!

te rregulloj cdo dite

Të rregullosh veten çdo ditë ka përfitimet e saj të mëdha dhe ato janë psikologjike. Sepse është e vërtetë që ndonjëherë, nëse do të jemi në shtëpi, veshim të parën që marrim përsa i përket veshjeve dhe lëmë flokët të përzihen të gjitha. Sigurisht, ndonjëherë, gjithmonë do të varet nga momenti, kjo nuk na bën shumë mirë dhe për këtë do të flasim sot.

Jemi dakord që duke u dukur mirë gjithmonë do të përmirësojë disponimin tonë dhe kjo tashmë është një nga përfitimet e mëdha që duhet të bëjmë për veten tonë. Por ka akoma më shumë dhe për këtë arsye, është e nevojshme që t'i zbuloni dhe t'i zbatoni në praktikë. Nëse po kaloni një kohë të keqe, zbuloni pse duhet ta rregulloni veten çdo ditë.

Do të dukeni më mirë dhe do të rrisni vetëbesimin tuaj

Sigurisht që ju tashmë e dini atë një vetëvlerësim i mirë na bën të kemi më shumë motivim dhe me këtë të fundit, të mos pengojë asgjë. Çdo ditë kur ngrihemi duhet të jemi të motivuar, duke menduar për përmbushjen e atyre synimeve që i kemi vënë vetes. Sepse në këtë mënyrë ata do të na japin impulsin me të cilin duhet të përballemi çdo ditë. Nuk është gjithmonë e lehtë dhe ne e dimë, prandaj duhet të bëjmë hapa të vegjël si ky që po përmendim tani. Bëhet fjalë për të rregulluar veten çdo ditë: së pari sepse do të dukeni më mirë, do të vihen në pah cilësitë tuaja më të mira dhe kjo do t'ju bëjë ta shihni veten me sy të ndryshëm. Sepse ju tashmë e dini se sa e rëndësishme është të doni veten. Kjo është baza e shkëlqyer për të filluar të përballemi me gjithçka që vjen në jetën tonë.

Lehtësoni stresin

Do të kryeni një rutinë të përditshme

Edhe pse ndonjëherë ankohemi për disa rutina në jetën tonë, disa të tjera janë thelbësore. Kjo është arsyeja pse rregullimi i vetes çdo ditë mund të jetë një nga më të mirat. Meqenëse pas 21 ditësh me radhë duke e kryer atë, do të vendoset në jetën tuaj. Pra, nëse një ditë nuk e bëni, do të ndiheni sikur po ju mungon diçka. Siç e kemi përmendur tashmë përfitimin e madh të pamjes së bukur, duhet të përdorni pak vullnet për t'u kujdesur për lëkurën, flokët dhe madje edhe rrobat tuaja. Nuk do të thotë që gjithmonë duhet të jeni grimuar ose me modele flokësh të përpunuara, por diçka e thjeshtë tashmë ka rëndësi, dhe shumë.

më produktive

Duket se një gjë të çon në një tjetër dhe pasi përmendim se vetëvlerësimi juaj do të shpërblehet dhe se gëzimi juaj do të kthehet, tani mund të themi se e gjithë kjo do të çojë në të qenit më produktiv. Sepse ajo rutinë e përgatitjes do ta bëjë pozitivitetin një nga avantazhet më të mira dhe nDo t'ju bëjë të keni më shumë energji, kështu që ne mund ta përdorim atë për të qenë produktiv. Si në punë, ashtu edhe në klasa apo edhe me detyrat e shtëpisë që shpesh i lëmë mënjanë. Me siguri do të arrini t'i përfundoni ato gjëra që kishit ngecur!

Përmirësoni vetëvlerësimin

Një mënyrë për të menaxhuar stresin

Është shumë e vështirë të kontrollosh stresin dhe ne e dimë këtë. Sepse ne gjithmonë kemi një rutinë plot me gjëra për të bërë dhe çdo ditë nuk është e njëjtë, kështu që ndonjëherë është e vështirë për ne. Stresi mund të shfaqet në jetën tonë dhe të bëjë që disponimi ynë të ndryshojë rrënjësisht. Pra, kur vëmë re atë ndjenjën e të qenit i mbingarkuar, nuk ka asgjë si të marrësh frymë thellë, të përpiqesh të marrësh pak nga rrezet e diellit dhe, natyrisht, të bëhesh gati çdo ditë për të qenë në gjendje të motivosh veten. Është e vërtetë që vetë stresi nuk do të largohet aq lehtë, por nëse sa herë e ndiejmë, përpiqemi të shkëputemi, të bëjmë aktivitete të tjera që na pëlqejnë dhe të mendojmë pozitivisht, atë që do të arrijmë.

Dozat e motivimit mund të jenë në gjërat më të thjeshta në jetë dhe në njërën prej tyre, duke u përgatitur çdo ditë dhe duke u dukur mirë, do të na lejojë të vazhdojmë të ecim përpara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.