Përfitimet e zakonit të ecjes

Zakon në këmbë

El zakoni i të ecurit është një nga më themelorët kur bëhet fjalë për stërvitje çdo ditë dhe është në dispozicion për të gjithë. Duket si një ushtrim i thjeshtë dhe megjithatë na sjell përfitime të mëdha që mbase nuk i kemi vërejtur. Nëse doni të merrni formë pa ushtrime apo disiplina të komplikuara, mund të bashkoheni me sportin më themelor, zakonin e të ecurit.

Ecja është diçka që pothuajse të gjithë mund ta bëjnë çdo ditë, pra është një sport që nuk ka justifikime. Ka shumë përparësi që na bëjnë ta zgjedhim atë si një nga sportet më të mira për të gjithë. Përveç kësaj, mund të bëhet edhe nëse nuk kemi një sfond të shkëlqyeshëm sportiv, kështu që mund të jetë një sport i mirë për të filluar.

Avantazhet e ecjes

Ecja është një zakon shumë i thjeshtë që pothuajse të gjithë mund ta bëjnë. Një nga avantazhet më të mira të tij është se asgjë e veçantë nuk është e nevojshme për ta bërë atë. Ne do të duhet të zgjedhim vetëm rroba të rehatshme dhe këpucë të përshtatshme. Këpucët në këtë rast janë më të rëndësishmet, sepse ato duhet të jenë komode dhe të kenë pak zbutje, megjithëse nuk duhet të jenë aq specifike sa në rastin e këpucëve për vrapim ose për sporte të tjera pasi ndikimi është më i vogël. Përveç kësaj, ne mund ta bëjmë atë çdo ditë dhe lehtësisht, pa asnjë kosto për ne. Shtë një nga sportet më themelore që mund të kryhet dhe kjo është arsyeja pse ndonjëherë nuk e vërejmë, por pa dyshim që është një sport për tu marrë në konsideratë.

Ndihmon për të mbajtur peshën

Zakon në këmbë

Shtë e rëndësishme të mbajmë një peshë të shëndetshme sepse duke qenë në peshën tonë ka shumë përfitime shëndetësore. Të qenit nën peshë është e keqe, por edhe mbipeshë, pasi që me të vijnë probleme të tilla si qarkullimi i dobët, kolesteroli ose problemet kardiovaskulare. Ecja është një sport themelor, por nëse e bëjmë atë ditë për ditë, me një ritëm të mirë, ne lehtë mund të mbajmë peshën tonë. Në ditët kur nuk doni të bëni një sport më intensiv, ecni, sepse është një mënyrë tjetër për të qenë aktiv që është shumë e thjeshtë.

Ul stresin

jetën e përditshme kemi shumë stres të akumuluar që nuk është i dobishëm, pasi që kjo gjendje në trupin tonë duhet të aktivizohet vetëm në kohën e duhur dhe aktualisht ne jetojmë në një gjendje të përhershme stresi, e cila ka pasoja në trupin tonë dhe sistemin tonë imunitar. Kjo është arsyeja pse zvogëlimi i stresit është thelbësor. Ecja e përditshme na ndihmon të ulim nivelet e stresit sepse ushtrimet gjenerojnë endorfinë dhe na relaksojnë. Kjo e bën sistemin tonë imunitar më të fortë pasi nuk ndikohet nga kortizoli, hormoni që sekretojmë në fazat e stresit.

Mbron nyjet

Zakon i ecja ndihmon në mbrojtjen e nyjevepasi forcon gjunjët dhe ijet. Ushtrimi gjithashtu forcon muskujt dhe kockat, prandaj është i dobishëm për trupin tonë. Ushtrimet e moderuara janë shumë të nevojshme që trupi ynë të mbetet i shkathët dhe i fortë gjatë gjithë viteve. Shmangia e problemeve të kyçeve, muskujve dhe kockave mund të arrihet me një ushtrim të moderuar.

Si ta krijoni zakonin e ri

Ecja është një zakon i shëndetshëm

Ec çdo ditë mund të jetë një mënyrë e mirë për të qëndruar me shëndet të mirë. Zakon i ri duhet të bëhet të paktën gjysmë ore në ditë për të parë përfitimet e tij. Ju duhet të ecni me një ritëm të mirë për të marrë përfitimet më të mira, pasi që ecja me një ritëm të mirë rrit rrahjet e zemrës suaj dhe përpjekjen që bëni. Ju duhet të merrni disa këpucë të mira dhe të kërkoni vende interesante për të ecur, duke ndryshuar rrugët. Mund të përfshijmë disa me shpate për të pasur më shumë efekt gjatë ushtrimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.