Mus çokollate në një bazë krokante me portokall

Mus çokollate në një bazë krokante me portokall

Kur të Dielën ne propozuam sallatë fiku si një ngrënie nga një e mundur Darka e Shën Valentinit Ne tashmë e kishim të përgatitur këtë ëmbëlsirë dhe të gatshme ta ndanim me ju: Musi me çokollatë në një bazë portokalli krokante. Sepse nëse do të duhej të zgjidhnim një ëmbëlsirë, duhet të ishte çokollatë.

Cokollata Ka substanca që na japin kënaqësi, të tilla si teobromina, feniletilamina dhe anandamidi. Kjo e fundit ndihmon në përmirësimin e niveleve të dopaminës, një neurotransmetues në lidhje me emocionet dhe kënaqësinë seksuale. Prandaj, që nga kohërat antike, vetitë afrodiziake i janë atribuar çokollatës.

Pavarësisht nëse ato bazohen apo jo, çokollata gjeneron shumë prej nesh mirëqenien dhe kjo është e mjaftueshme për ta bërë atë protagonist të kësaj ëmbëlsire. Një ëmbëlsirë që kombinon një shkumë e lehtë me një bazë krokante të frutave të thata dhe portokallit. Një kombinim fantastik për të surprizuar partnerin tuaj dhe / ose për t'ju dhënë një kënaqësi të ëmbël, nuk jeni dakord?

Përbërësit

Për bazën:

 • 45 g Ëmbëlsira me çokollatë të zezë 85%
 • 20 g arra të copëtuara (lajthi dhe bajame)
 • 1 lugë gjelle thekon tërshëre
 • 4 g ëmbëlsuar portokalli, i grirë *

Për mousse:

 • 60 g 70% çokollatë e zezë
 • 1, 5 fletë xhelatine
 • 60 g qumësht
 • 85 g krem i lëngshëm (35% yndyrë)

Për portokallin e sheqerosur:

 • Lëkura e një portokalli (pastroni me zor ndonjë pjesë të bardhë)
 • sheqer
 • ujë

Hap pas hapi

 1. Filloni duke përgatitur ëmbëlsuar portokalli. Për ta bërë këtë, ngrohni ujin në një tenxhere derisa të vlojë. Pastaj, prezantoni lëkurat dhe skandalet e portokallit për 4 minuta. Më pas, ftohni ato nën rrjedhën e ujit të ftohtë. Vendosni ujë të pastër në tenxhere dhe përsëritni të njëjtin operacion. Ju do të duhet ta bëni këtë 3 ose 4 herë në mënyrë që të hiqni hidhërimin nga portokalli.
 2. Pasi të jetë zbardhur katër herë, kullojeni mirë lëvoren e portokallit dhe peshojeni. Vendosni të njëjtën peshë sheqeri dhe gjysmën e ujit në një tenxhere. Jepini nxehtësi dhe kur sheqeri të jetë tretur plotësisht dhe uji të flluskojë, shtoni lëkurat e portokallit. Gatuajini ato në nxehtësi mesatare (vazhdoni të ziejë) derisa të thithin pjesën më të madhe të shurupit. Pastaj, nxirrni ato dhe vendosini në letër gatimi, të ndara nga njëra-tjetra, të ftohen. Prisni që ata të ngurtësohen për të vazhduar me përgatitjen.

Portokalli i sheqerosur

 1. Shkrini çokollatën nga baza në mikrovalë dhe më pas bashkojeni me pjesën tjetër të përbërësve. Vendosni një unazë mous me diametër afërsisht 10 cm në një pjatë ose tabaka të sheshtë të veshur me letër pergamene. Derdhni përzierjen brenda, lëmoni sipërfaqen me një lugë dhe çojeni menjëherë në frigorifer derisa të ngurtësohet.

Mus çokollate në një bazë krokante me portokall

 1. Derisa, përgatisni musin e çokollatës. Filloni duke hidratuar xhelatinën në një tas me ujë të ftohtë për 10 minuta. Pastaj kullojeni dhe treteni në qumështin e nxehtë (kur fillon të vlojë) nga nxehtësia.
 2. Shkrini çokollatën në një tas në mikrovalë dhe më pas shtoni qumështin dhe përzierjen e xhelatinës pak nga pak ndërsa përzieni me një shpatull. Pasi të keni një përzierje homogjene, lëreni të zbutet për 10 minuta.

Mus çokollate në një bazë krokante me portokall

 1. Përfitoni nga ajo kohë për të rrihni kremin me disa shufra derisa të montohet gjysëm. Pas 10 minutash, shtoni kremin në përzierjen e çokollatës me lëvizje mbështjellëse për të arritur një përzierje të ajrosur.
 2. Derdhni musin me çokollatë sipër bazës dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 4 orë.
 3. Pastaj, zbërtheni dhe dekorojeni me portokall të sheqerosur.

Mus çokollate në një bazë krokante me portokall


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.