Peshk murg shafrani me karkaleca deti

Peshk murg shafrani me karkaleca deti
Sot ju inkurajojmë në Bezzia të përgatisni një Recetë shumë e thjeshtë peshku dhe perfekt për festimet e ardhshme: Peshk murg shafrani me karkaleca deti. Një recetë në të cilën mund të shtoni edhe disa molusqe ose midhje në mënyrë që tava të përhapet më shumë.

El murg shafran me karkaleca deti Nuk është vetëm një recetë e thjeshtë, por edhe e shpejtë, shumë e shpejtë! Për ta përgatitur nuk do t'ju duhen më shumë se 20 minuta, gjë që do t'ju lejojë t'i kushtoni vëmendje çështjeve të tjera gjatë mëngjesit. Nuk keni filluar t'ju pëlqejë?

Këtë recetë mund ta bëni me peshk murg por edhe me të tjerë peshqit si merluci, thjesht duke rregulluar oraret. Në Bezzia na duket një alternativë e shkëlqyer kur kemi të ftuar. Në fakt, kur kuptuam se duhej të bënim foto për të ilustruar recetën, të ftuarit tanë kishin ngrënë tashmë gjysmën e saj.

Përbërësit

 • 8 fileto peshku murg
 • 20 karkaleca deti, të qëruara
 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 2 karafil hudhër, të grirë
 • 1 lugë gjelle miell
 • 1/2 gotë verë
 • Disa fije shafrani
 • 2 gota lëng peshku (mund të bëni një me kokën e murgut dhe lëvozhgat e karkalecit)

Hap pas hapi

 1. Ngrohni vajin në një tenxhere të ulët dhe kaurdisni hudhrën një moment.
 2. Kur fillon të marrë ngjyrë, përfshijnë miellin dhe gatuajeni për një minutë duke e përzier.
 3. pastaj, shtoni verën e bardhë dhe lëreni të zvogëlohet për disa minuta.
 4. atëherë derdh supën peshku dhe shafrani. Përziejini dhe gatuajeni për disa minuta.

Peshk murg me shafran

 1. Pastaj, shtoni filetot e peshkut murg të kalitur me lëkurën lart dhe gatuajeni për katër minuta, duke e trazuar herë pas here tavën.
 2. Pas katër minutash, ktheni filetot rapa dhe shtoni karkalecat. Gatuani të gjithë për 2-3 minuta të tjera, duke lëvizur tavën sikur po përgatitni cod al pil pil.
 3. Fikni zjarrin dhe shërbejeni nuhatësin e shafranit me karkaleca të nxehtë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.