A mund të ketë seks nëse nuk ka depërtim?

Deri më sot, besimi popullor ende mbizotëron se nëse nuk ka depërtim, nuk ka seks. Shtë e rëndësishme të lini mënjanë mendime të tilla dhe të mendoni se ka seks kur ka përkëdhelje, masturbim ose seks oral mes të dyve.

Duhet të keni një mendje shumë më të hapur dhe të harrojmë për faktin se ka vetëm seks nëse burri është në gjendje të depërtojë te gruaja gjatë seksit. Në artikullin vijues ne ju japim disa çelësa për të siguruar që mund të ketë seks edhe pse nuk ka depërtim.

Mund të ketë seks nëse nuk ka depërtim

Për fat të mirë ka gjithnjë e më shumë njerëz të ndërgjegjshëm që mendojnë se mund të ketë seks edhe pse depërtimi nga njeriu nuk ndodh. Ky mendim ndodh shumë më tepër tek gratë sesa tek burrat. Një person mund të shijojë një jetë seksuale mjaft aktive, pavarësisht nga mungesa e çdo lloj depërtimi.

Edukimi i dobët seksual i marrë bën që një numër i madh i njerëzve, depërtimi i një penisi në vaginë ndihet si diçka e detyruar të konsiderohet seksi. Ky arsim i jep një preferencë më të madhe kënaqësisë së burrave sesa asaj të grave, kështu që mund të konsiderohet krejtësisht macho.

Kompleksiteti i seksit

Fakti që seksi është reduktuar në depërtim ka të bëjë edhe me mendimin e shumicës se njerëzit duhet të jenë heteroseksualë. Duhet të merret parasysh se seksi është shumë më kompleks dhe mund të ketë praktika të plota dhe të kënaqshme seksuale pa depërtim ose orgazëm. Akti seksual nuk duhet të reduktohet në faktin e futjes së penisit në vaginë.

Çelësi i gjithë kësaj duhet kërkuar në mendimin e grave. Ka shumë studime që tregojnë se gratë preferojnë praktika seksuale përveç depërtimit. Isshtë e rrallë që një grua mund të shijojë seksin nëse depërtohet vetëm nga burri. Ata kanë nevojë për një seri tjetër praktikash që të jenë në gjendje të ngazëllen dhe të shijojnë gjatë aktit seksual.

çift.seks

Rriedukimi në seks

Duke pasur parasysh këtë, është thelbësore të jesh në gjendje të riedukosh në sferën seksuale si gratë ashtu edhe burrat. Njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm në çdo kohë për potencialin e madh seksual që kanë qeniet njerëzore. Seksi nuk është vetëm depërtim dhe ka shumë më tepër mënyra për të shijuar në shtrat pa depërtim. Derisa të ndodhë një riedukim i tillë, shumë njerëz do të vazhdojnë të mendojnë se seksi ndodh vetëm nëse ka depërtim. Alsoshtë gjithashtu shumë e rëndësishme që të keni një komunikim të mirë me çiftin që të jeni në gjendje të flisni gjëra pa asnjë lloj fshehjeje dhe të dini se si të dy njerëzit kënaqen më shumë në shtrat.

Me pak fjalë, është plotësisht e qartë se ka seks, depërtimi nga njeriu nuk është i nevojshëm. Seksi është shumë më i gjerë dhe ka shumë mënyra për të shijuar në shtrat me partnerin tuaj, edhe pse nuk ka depërtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.