Shtangë me shtangë

Ushtrime me shtangë

Bëni mbledhje me shtangëra? Nëse ende nuk keni zgjedhur një ide si kjo, ju jeni akoma në kohë sepse pa dyshim do të arrini rezultate të shkëlqyera. Ne e dimë që squats janë gjithmonë pjesë e çdo stërvitje që ia vlen kripa, përveç se janë kaq të larmishme, ne kurrë nuk do të lodhemi prej tyre.

Prandaj, sot kemi ngelur me ata që përdorin një shirit dhe si të tillë, ato gjithashtu na ofrojnë avantazhe të pafundme që duhet të dini. Së pari do të zbuloni cilat janë fushat që janë punuar më shumë me këtë ushtrim dhe si duhet t'i bësh ato në mënyrë korrekte. Ne filluam!

Çfarë funksionon mbledhja me shtangë

Para së gjithash kur bëhet fjalë për të pasur mbledhje, gjë që ne do të punojmë nga minuta e parë janë quadriceps. Edhe pse është e vërtetë që pjesa e poshtme e trupit është një nga protagonistët në përgjithësi. Pavarësisht kësaj, është e vërtetë që shumë njerëz besojnë se është vetëm një ushtrim për këmbët dhe jo. Ne tashmë shohim që përveç kësaj zone, mesi dhe mbrapa janë gjithashtu shumë të përfshirë. Në këtë mënyrë, ne gjithmonë duhet të kemi një ekzekutim të mirë për të qenë në gjendje të shijojmë një ushtrim korrekt. Kjo është arsyeja pse mund të shtojmë se si dytësore përfshin gjithashtu muskujt e pasmë të kofshëve ose rrëmbyesit dhe abdominalet.

Shtangë me shtangë

Gabimet themelore që duhet të korrigjojmë

Një nga gabimet që duhet të shmangim gjithmonë kur kryejmë squats është ta sjellim bagazhin përpara. Ndonjëherë, për shkak të shiritit, ne bëjmë që supet të lëvizin më përpara, gjë që do të nënkuptojë se shpina nuk është në pozicionin e saj më të mirë. Pra, ne duhet të zbresim me një shpinë të drejtë pa pasur nevojë për ta harkuar atë. Sigurisht, kur zbret që gjunjët të mos i kalojnë majat e këmbëve. As nuk duhet të bashkoni gjunjët kur zbret dhe akoma më pak kur ngjiteni. Meqenëse është një tjetër nga gabimet më të shpeshta dhe që duhet të shmangim me çdo kusht për të përdorur saktë stërvitjen tonë dhe që trupi ynë të jetë gjithmonë i kujdesshëm.

Diçka që është gjithashtu thelbësore është çështja e vetë zbritjes. Disa njerëz nuk ulen sa duhet dhe të tjerët shkojnë shumë poshtë. Pra, gjithmonë duhet ta mbani teknikën tuaj të ekuilibruar. Aktivizimi i muskujve mund të ndikohet në këtë procedurë, kështu që nëse jeni fillestar është gjithmonë më mirë të mos mbani shumë peshë. Kur ulni kofshët ata duhet të jenë paralel me tokën. Në këtë mënyrë ju e dini që glutet tashmë kanë filluar të bëjnë punën e tyre, pa harruar quadriceps dhe të tjerët.

Cila është teknika më e mirë për mbledhje me shtangë

Pasi të shohim gabimet, e kemi të qartë se duhet të vëmë bast për lëvizjet korrekte dhe të lëmë pas të gjitha llojet e dyshimeve. Për këtë arsye, për të kryer një teknikë të mirë, ajo bashkon hapa të ndryshëm, të thjeshtë në çdo rast, por me të vërtetë të dobishëm sa më mirë që të jetë e mundur:

  • Ne ngrihemi në këmbë duke e mbajtur shiritin fort me të dy duart. Pesha e saj gjithashtu duhet të jetë e ekuilibruar në mënyrë që të mund të lëvizim në mënyrë korrekte.
  • Të dy gjunjët dhe këmbët nuk hapen shumë por në një pozicion të rehatshëm dhe e natyrshme, duke shmangur tensionet në të dy zonat.
  • Ju do të uleni duke mbajtur shpinën drejt, pa u ulur përpara me shpatullat tuaja.
  • Mos harroni se gjunjët nuk duhet të prekin ose madje të afrohen. Pra, ne duhet të bëjmë një lëvizje të pastër lart e poshtë. Për të shmangur detyrimin e lëvizjeve dhe jo vetëm të gjunjëve, por edhe të këmbëve që nuk duhet të përkulen në asnjë moment.

Tani e dini pak më shumë, një nga ushtrimet kryesore që mund ta bëni në praktikë në një mënyrë të thjeshtë. Gjithmonë duke e përshtatur atë me nevojat tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.