Maska për rinovimin e konturit të syve

Hiqni rrudhat

Kontura e syve është një nga zonat më delikate, sepse lëkura është më e hollë dhe për këtë arsye mund të vuajë më shumë se pjesa tjetër e fytyrës. Përveç kësaj, siç e dimë, rrathët e zinj mund të shfaqen edhe për arsye të ndryshme dhe të vendosen në jetën tonë, duke i bërë sytë tanë të duken të shurdhër. Ndaj, duhet të fillojmë punën për të rinovuar konturin e syve me një sërë maskash.

Duke qenë se duke pasur ushqime të bëra në shtëpi, do t'i japim lëkurës të gjithë përbërësit që i nevojiten vërtet. A hidratim i mirë si dhe bast për vitaminën E janë disa nga hapat themelorë që duhet të kemi parasysh. Por nëse dëshironi ta shihni në formën e maskave për të rinovuar fytyrën tuaj, mos humbisni gjithçka që vijon.

E bardha e vezës për të rinovuar konturin e syve

Duke folur për vitaminën E, e bardha e vezës përmban këtë vitaminë, kështu që ne jemi në duar të mira. Pa harruar që ka grupin B, ndaj do të mbrojë gjithmonë lëkurën tonë. Pra, duhet ta aplikojmë në zonën që do të trajtojmë, që në këtë rast është kontura e syve. E leme te pushoje derisa te thahet sepse kjo do të na ndihmojë të shtrëngojmë lëkurën sipas nevojës. Më pas e hiqni dhe e lani mirë fytyrën duke aplikuar gjithmonë një krem ​​hidratues. Mos harroni se ju mund ta bëni atë çdo ditë për të qenë në gjendje të shihni rezultatet më të mira që do të na lërë më parë.

Maska për fytyrën

Vini bast për maskën antioksiduese

Ne e kemi komentuar dhe është se lëkura ka nevojë për atë dozë vitaminash, kështu që, asgjë si bast për maskat që mbajnë të gjitha ato ushqime që na ofrojnë dozën e nevojshme të antioksidantëve. Është e vërtetë që ka shumë, por në këtë rast do të përziejmë nja dy karota dhe do t'i përziejmë me lëngun e një portokalli dhe nja dy lugë mjaltë. Kur e kemi të gjithë përzierjen mirë homogjene, është koha ta aplikojmë në lëkurë dhe në atë zonë specifike për të rinovuar konturin e syve. Tani ju duhet vetëm të prisni rreth 15 minuta dhe më pas ta hiqni me ujë të bollshëm. Së fundi, nuk mund të harroni të aplikoni kremin tuaj të preferuar hidratues, për të aktivizuar më tej rezultatet.

Mos e humbisni avokadon!

Si për bukurinë ashtu edhe për pjatat tona të preferuara është gjithmonë prezent për shkak të sasisë së lëndëve ushqyese që ka. Pra, edhe një herë, nuk keni dashur të humbisni përtëritjen e konturit të syve. Në këtë rast na duhet gjysmë avokado e pjekur mirë. Do ta përziejmë me një të verdhë veze të rrahur dhe gjithashtu nja dy pika vaj që mund të jetë vaj trëndafili, pasi përdoret shumë në këto truke. Kur ta kemi bere mire masen do ta aplikojme ne zonen qe do te trajtojme presim disa minuta dhe e largojme perseri me uje. Pa dyshim, lëkura do të mbledhë të gjitha vitaminat dhe hidratimin që i japin këta përbërës.

Rinovoni konturin e syve në shtëpi

 

Kos i thjeshtë

Duke folur gjerësisht, mund ta themi atë Kosi natyral ndihmon në eliminimin e rrudhave, përveç që i jep më shumë dritë lëkurës dhe madje lufton aknet. Pra është një nga përbërësit yll por sot do ta kombinojmë me një lugë gjelle aloe vera. Duke qenë se në këtë përbërës është i pranishëm edhe hidratimi. Së bashku ata do ta bëjnë lëkurën tonë shumë më të shëndetshme, më të lëmuar dhe më të lëmuar. Pra, do ta aplikoni si maskë, do të prisni rreth 25 minuta dhe më pas, hiqeni me ujë siç kemi bërë në secilin prej hapave. Lëkura juaj do të jetë shumë e butë, por nëse e përsëritni këtë veprim nja dy herë në javë dhe relaksoheni me disa feta kastraveci në sy, sërish do t'i vini re efektet e tij shumë më tepër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.