Luftoni parazitët e zorrëve me qumësht dhe nenexhik

Nenexhik

Ndoshta nuk e keni menduar kurrë këtë përzierje, por kombinimi i nenexhikut dhe qumështit është një mjet shumë i dobishëm për të shmangur parazitët e zorrëve.

Shtë e rëndësishme të bëni një ose dy deworming në vit, dhe një mënyrë për ta bërë është me anë të kësaj metode. Parazitët e zorrëve janë një problem i heshtur, dhe nëse nuk trajtohen mund të shkaktojnë simptoma të bezdisshme.

Një nga mjetet shëruese më efektive për të sulmuar këtë problem është përmes këtij kombinimi të qumështit dhe nenexhikut, ne mund të kryejmë një trajtim natyral në të njëjtën kohë si të shijshëm, ideal për zorrët dhe qiellzën tuaj.

Helmimi nga ushqimi

Cilat janë parazitët e zorrëve

Parazitët e zorrëve mund të jenë një problem shëndetësor dhe për këtë arsye, duhet t'i kushtojmë vëmendje. Nëse jetojmë me kafshë shtëpiake, do të ishte e përshtatshme të kryhet ky trajtim dy herë në vit.

Çelësi për të qenë në gjendje t'i trajtojmë ata është të kuptojmë se kemi parazitë dhe mënyra më e mirë për ta ditur është të mësojmë t'i zbulojmë ato përmes simptoma:

 • Dhimbje koke. 
 • Ndryshimet në tonat oreksi
 • Shqetësim gastrointestinale: fryrje, kapsllëk, diarre, dhimbje ose pickim.
 • Lodhja.
 • Nervozizëm, nervozizëm, ankth. 
 • Na ndryshon gëzohem
 • Kruajtje në anus ose në majë të hundës.
 • Ata ndryshojnë jashtëqitjen. 
 • Humbje e papritur e peshës

Trajtimi për deworming

Eliminimi i parazitëve nuk është i lehtë, sepse ata janë shumë rezistentë dhe arrijnë të mbijetojnë. Shumë ushqime që ne konsumojmë nxisin përhapjen e tyre pa e ditur atë. Për këtë arsye, është i përshtatshëm zbuloni simptomat dhe shikoni një mjek nëse mendojmë se kemi parazitë në zorrë.

Kur duhet të kryeni trajtimin anti-parazit, duhet të merrni parasysh që nuk do të jeni në gjendje të anashkaloni dietën, pasi që nëse nuk eliminojmë ushqimet që ushqejnë këto parazitë nuk do t'i heqim qafe.

Për të arritur ilaçin më të dobishëm ne do të duhet të shmangim: 

 • Djathë dhe kos. 
 • Pije alkolike. 
 • Sheqeri dhe frutat shumë të ëmbla. 

Baza e trajtimit do të jetë një dietë e rreptë e kombinuar me disa ilaçe antiparazitare. Në këtë rast, ne duam të flasim për një ilaç pak i njohur që mund të jetë shumë i vlefshëm për ju. Infuzion i pijeve të qumështit me nenexhik, i cili në të njëjtën kohë mund të plotësohet me hudhër të papërpunuar dhe fara kungulli.

Siç mund ta dini, hudhra është një antibiotik natyral shumë i dobishëm, dhe farat e kungullit janë antiparazitare. Për këtë arsye, mos hezitoni t’i përfshini ato në dietën tuaj.

qumësht dhe djathë të freskët në shtëpi

Ilaçi më i mirë i qumështit dhe nenexhikut

Kjo përzierje e këtyre dy përbërësve është një ilaç antik, shumë natyral dhe i thjeshtë për të eleminuar parazitët e zorrëve. Siç ju thamë, nëse ndjeni dhimbje dhe simptoma të caktuara të përmendura më sipër, mos hezitoni të shkoni te mjeku juaj i familjes për të përmirësuar shëndetin tuaj, ai do të propozojë trajtimin më të mirë.

Sidoqoftë, ky ilaç mund të jetë i dobishëm si parandalues. Menta nuk është vetëm një bimë aromatike dhe tretëse, ajo gjithashtu ka veti antiparazitare. Merrni shënim për ta bërë këtë ilaç në shtëpi.

Përbërësit

Për të qenë në gjendje të shijoni këtë trajtim, ju duhen vetëm dy përbërës:

 • 250 ml qumësht të skremuar. 
 • 15 gjethe nenexhiku ose mente e fresket.

Preparación

 • Shtoni përbërësit në një tenxhere dhe ngrohni gjithçka derisa të arrijë një pikë vlimi.
 • Kur të thyej ziej, fik zjarrin dhe lereni te ftohet pak derisa te nxehet dhe mund ta merrni.
 • Bëni këtë ilaç shtëpiak pak para se ta merrni, mos e lini për "pas".

Si ta merrni këtë ilaç

Ky trajtim është shumë efektiv, merrni atë si më poshtë:

 • Ideali është ta marrësh këtë ilaç agjërimi, menjëherë pasi ta keni bërë dhe ta keni pirë të ngrohtë.
 • Ju do të duhet të prisni të paktën gjysmë ore para se të konsumoni ushqime të forta.
 • Pini këtë kënaqësi për të paktën 9 ditë. 
 • Siç ju thamë, do të duhet ta bëni të paktën dy herë në vit, si një trajtim ose pije parandaluese.

Mjetet juridike të tjera

Ne e dimë se ka trajtime të tjera që mund të jenë të dobishme për shumë njerëz. Nëse vuajnë nga parazitë, shumë direkt ata shkojnë në barnatore dhe ilaçet më tradicionale, këto përqendrohen në kujdesin për florën bakteriale të zorrëve, e cila na predispozon të vuajmë nga kapsllëk të herëpashershëm.

Për këtë arsye, rekomandohet gjithmonë të merret probiotikë, ose farmaci ose kos natyral siç është kefir.

Merrni shënim rekomandimet tona dhe shmangni parazitët e zorrëve. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.