Luftoni ankthin me këto ushtrime

Si të luftoni ankthin me ushtrime

Luftimi i ankthit nuk është gjithmonë një detyrë e lehtë. Sepse e dimë që është një situatë e ndërlikuar që menaxhon frikën dhe që na bën gjithmonë të tensionuar dhe, pasi ka lloje të ndryshme, ka edhe shumë njerëz që kanë simptoma vërtet të padurueshme. Pra, para se t'i arrijmë të gjithë ata, duhet ta ndalojmë atë me ushtrime.

Sepse siç e dini, ushtrimet fizike janë një nga terapitë më të mira për t’i thënë lamtumirë të gjitha llojeve të stresit, ankthit dhe nervozizmit në përgjithësi. Prandaj, përveç ruajtjes së trupit dhe shëndetit tonë fizik, ai do ta mbajë mendjen tonë në një ekuilibër të mirë. E gjithë kjo mund të jetë e dobishme, por e vërteta është se gjithmonë do të ketë një seri ushtrimesh që janë pak më shumë. A doni t’i njihni?

Vallëzimi është ushtrim dhe një terapi e mirë kundër ankthit

Ndonjëherë është e pamundur të qëndrosh me një ushtrim të vetëm që eliminon atë ndjenjë të shqetësimit ose nervozizmit. Prandaj, është më mirë të gjesh disa disiplina që na pëlqejnë, që na bëjnë të ndihemi mirë dhe me të cilat lëvizim, pothuajse derisa të jemi të rraskapitur. Vallëzimi mund të jetë një nga ata shembuj për t'u zbatuar në praktikë. Sepse në ditët e sotme është e lehtë të gjesh video të shumta në platforma të ndryshme dhe të shijosh koreografinë që të pëlqen më shumë. Nëse keni një palestër afër, gjithmonë Ju mund të regjistroheni në klasat Zumba dhe do të vini re efektet e saj: Ai forcon zemrën, përmirëson fleksibilitetin, ul kolesterolin dhe na bën të ndihemi më të lumtur. Ne e testuam atë?

Përfitimet e mëdha të vallëzimit

Një ushtrim thelbësor që do t'ju ndihmojë

Mbajtja e një qëndrimi të mirë të trupit është jetike për shëndetin tonë dhe për mbrojtjen më të mirë që mund të kemi kundër çdo problemi. Prandaj, kur të ndiejmë se bërthama po punon, trupi do të ndihet shumë më mirë. Për ta bërë këtë, ne do të zgjedhim të ashtuquajturin 'Bug Dead' ose 'Dead Bug'. Exerciseshtë një ushtrim më i thjeshtë dhe më i shëndetshëm se sa thotë emri i tij. Për ta bërë këtë, ne shtrihemi në shpinë me këmbët e përkulura 90º.

Ne i vëmë krahët të shtrirë dhe tani është koha për të filluar. Për ta bërë këtë, ne shtrijmë një krah mbrapa dhe këmbën përpara. Por kini kujdes, ajo që do të bëjmë është të shtrijmë krahun e djathtë me këmbën e majtë dhe anasjelltas. Sepse përveç ushtrimit të thelbit do të punojmë edhe për koordinim në përgjithësi. Jam i sigurt që posa të praktikoni pak, mund të arrini rezultate të shkëlqyera! Kur e shihni që e zotëroni atë, madje mund të merrni pak peshë në duar.

Bast në hekura për t’i thënë lamtumirë ankthit

Dërrasat janë një nga ushtrimet që shumica druajnë. Por nuk duhet të jetë e tillë sepse na ofron edhe gjëra pafund pozitive për trupin tonë. Si koordinimi, fleksibiliteti apo ekuilibri do të ushtrohen. Pra, në këtë rast kemi zgjedhur pllakat anësore. Për ta bërë këtë, ju qëndroni në anën tuaj, mbështeteni në njërën nga krahët dhe bërrylat, për të shtrirë trupin tuaj anash. Kur lëndojnë zona të tilla si dhimbja e shpinës ose mesit, preferohet që të bëjmë gjunjë. Ju do të duhet të bëni disa përsëritje dhe armë alternative.

Klasa tjerrjeje kundër ankthit

Një klasë tjerrjeje

Nëse ju pëlqen muzika, çiklizmi dhe ushtrimet që çlirojnë të gjitha llojet e tensionit dhe ankthit, atëherë një klasë tjerrjeje do t'ju ndihmojë. Sigurisht, është një nga idetë më të mira për t'u marrë parasysh, për sa kohë që nuk ka probleme të tjera të përfshira që e parandalojnë atë. Nëse jeni duke kërkuar përfitimet e tjerrjes, do të zbuloni se është një nga opsionet më të mira për të çliruar stresin. Cfare ka me shume, përmirëson shëndetin kardiovaskular, tonifikon trupin dhe djeg kaloritë, e cila nuk dëmton as. Tani thjesht duhet të zgjidhni një, për atë që ju bën të ndiheni më së miri dhe ta merrni atë si një rutinë. Vetëm atëherë së shpejti do të shihni efektet në trupin tuaj!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.