Llambat e tavanit prej letre, një bast i qetë për shtëpinë tuaj

Llampa letre nga Ikea dhe Le Klint

Llampa letre nga Ikea dhe Le Klint

Fenerët prej letre patën momentin e tyre, por kjo nuk do të thotë se kanë pushuar së qeni alternativë. Në fakt, ato janë një alternativë e thjeshtë dhe ekonomike me të cilën mund të ndriçoni dhomat dhe t'i siguroni një atmosferë e qetë dhe e qetë.

Atje modelet ekonomike për më pak se 20 €, por edhe të tjera që arrijnë në 1000 në katalogët e firmave të mëdha të projektimit. Të dyja përgjithësisht adoptojnë forma të rrumbullakosura dhe një stil nordik ose oriental që i bën ata jashtëzakonisht të gjithanshëm. Dëshironi të dini më shumë rreth këtyre llambave? Ku dhe si t'i vendosni ato për të përfituar sa më shumë prej tyre? ju themi!

Tendencat në fenerët e letrës

Fenerët e letrës janë bërë përgjithësisht prej letre orizi dhe adoptojnë, siç e kemi përmendur, forma organike që kërkojnë natyrshmëri. Format e rrumbullakosura dhe të lëmuara fitojnë rëndësi nga alternativat e tjera, ato kanë bërë më parë dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë tani.

Llamba letre

Llampa letre nga Ikea, Bloomingville dhe Akemi

Për sa i përket stilit të llambave, këto aktualisht priren të bashkojnë lindjen dhe perëndimin në çdo dizajn. Ata e bëjnë këtë duke i sjellë një pamje bashkëkohore fenerit klasik tradicional aziatik. Objektivi nuk është tjetër veçse të arrijmë dizajne më aktuale dhe elegante. Për më tepër, shumë prej këtyre llambave kanë thekse të lyera me rimeso lisi ose thupër që e bëjnë të lehtë koordinimin e llambave me detaje të tjera në dhomë.

Lidhur me madhësinë, formatet XXL ato mbeten të preferuara, përveç rasteve kur disa kombinohen për të krijuar një grup. Por ne do të flasim për këtë më vonë, le të mos kalojmë para vetes për momentin!

Ku t'i vendosni ato?

Fenerët prej letre janë një alternativë e shkëlqyer në dhomat ku a dritë e përgjithshme e qetë dhe e qetë. Në dhomën e gjumit, për shembull, por edhe në dhomat e familjes. Dhe kjo është se këto llamba priren të nxjerrin dritën në mënyrë të barabartë, kështu që ato janë një alternativë e shkëlqyer në tavan dhe në kombinim me llambat e tjera që ofrojnë dritë direkte në qoshe të caktuara.

Vizualisht ato janë shumë të lehta, kështu që pavarësisht përmasave të mëdha ato nuk peshojnë shumë në imazhin e përgjithshëm të dhomës. Nuk duhet ta teproni me madhësinë, megjithatë, nëse dhoma është e vogël, sepse edhe nëse është e lehtë, mund të jetë joproporcionale.

Përveç dhomave të gjumit dhe dhomave të jetesës, këto llamba Ata duken shkëlqyeshëm në dhomën e ngrënies siç është vendosur. Këtu idealja është të vini bast për llambat me një hapje të konsiderueshme më të ulët, në mënyrë që drita të sigurojë një dritë të shpërndarë dhe në të njëjtën kohë një dritë më të drejtpërdrejtë në tryezë.

Llamba letre

Llampa letre nga Ikea dhe Le Klint

Një apo disa llamba?

një llambë letre të rrumbullakosura dhe formati i madh sjell freski dhe rinovon dhomën e gjumit. Sigurisht, duhet të keni kujdes me lartësinë në të cilën e varni llambën në mënyrë që të mos përfaqësojë vizualisht një pengesë. Shikoni imazhet!

Në dhomën e ndenjes mund të zgjidhni një llambë të madhe qendrore në të njëjtën mënyrë ose t'i vendosni ato të dyja anët e divanit për të marrë një dritë të ngrohtë në momente më intime. Çelësi? Vendosni, si në imazhin e mësipërm, dy llamba me madhësi të ndryshme në njërën anë dhe vetëm një në anën tjetër. Nuk ka simetri!

Dhe në dhomën e ngrënies? Për të ndriçuar dhomën e ngrënies që na pëlqen grupe prej tre ose më shumë llambash. Mund të jenë të njëjta dhe t'i vendosin në lartësi të ndryshme përgjatë tavolinës ose t'i bashkojnë në qendër sikur të ishin një buqetë me lule. Cila nga idetë ju pëlqen më shumë? E pranojmë se jemi të dashuruar me propozimin e Le Klint që kombinon pesë llamba identike, por nuk mund ta përballonim kurrë!

A i konsideroni fenerët prej letre si një alternativë ndaj ndriçoni shtëpinë tuaj? Më të lirat, dhe në Ikea i keni nga 7€, janë një burim për të shërbyer si një llambë e përkohshme kur shkojmë në një shtëpi të re dhe nuk jemi shumë të sigurt se çfarë të vendosim. Shumë më mirë sesa të keni llamba të varura.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.