Kungull i njomë i pjekur në skarë me qiqra të freskëta dhe salcë tahini

Kungull i njomë i pjekur në skarë me qiqra të freskëta dhe salcë tahini

Ju do të dashuroheni me këtë recetë! Kjo pjatë me kunguj të pjekur në skarë me qiqra dhe salcë tahini është një alternativë origjinale për të shërbyer si fillim ose darkë. Lehtë për t’u përgatitur, e shëndetshme, shumëngjyrëshe ... Çfarë tjetër mund të kërkojmë?

Në Bezzia ne vazhdojmë të përfitojmë nga kungull i njomë tani që e kemi në stinë. Shtë një përbërës kaq i gjithanshëm. Mund të përfshihet në receta të nxehta dhe të ftohta, të kripura dhe të ëmbla, si një përbërës ose anë kryesore. Dhe shoqërimi me qiqra e bën këtë pjatë shumë më të plotë.

Ne kemi gatuar qiqrat në furrë me disa erëza për t’i dhënë një shije të tymosur dhe a cilësi më e freskët. Receta është e ngjashme me atë që kemi propozuar qiqra me erëza krokante muaj më parë, por më e thjeshtë. Dhe duke përfituar nga nxehtësia e furrës, ne gjithashtu kemi pjekur gjysmë qershi, një tjetër nga frutat e stinës. Pasi të gjithë përbërësit të jenë gati, ju vetëm duhet t'i jepni prekjen përfundimtare, ne do t'ju tregojmë se cili!

Përbërësit

 • 1 kungull i njomë i prerë në feta 1 cm.
 • Kripë dhe piper
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 8 domate qershi
 • 1 lugë gjelle kos
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 1 nivel lugë çaji Tahini

Për qiqrat

 • 1 tenxhere me qiqra të gatuara
 • 1 lugë gjelle speci
 • Kripë për shije
 • Piper për shije
 • 1 lugë çaji vaj ulliri ekstra të virgjër

Hap pas hapi

 1. Ngroheni furrën në 200ºC.
 2. Në një pjatë të përshtatshme për furrën, përzieni të gjitha përbërësit për përgatitjen e qiqrave: qiqra të gatuara - kaloni mbi çezmën, të kulluara dhe të thata - paprika, kripë, piper dhe vaj ulliri. Sigurohuni që të gjitha qiqrat të jenë ngopur mirë me përzierjen e vajit dhe erëzave.

Qiqra krokante: para dhe pas pjekjes

 1. Për më tepër, prerë domatet qershi në gjysmë.
 2. Vendoseni si pjatën me qiqra ashtu edhe qershitë në tepsinë e furrës dhe gatuaj në 200 gradë Celsius derisa qershitë të jenë të buta dhe qiqrat të jenë të artë. Kjo e fundit do të zgjasë rreth 20 minuta.
 3. Derisa, përzieni përbërësit e salcës në një tas: kos, ujë dhe tahini, kripë dhe piper.
 4. Gjithashtu shfrytëzoni rastin për të bërë feta kungull i njomë në skarë, të kalitur më parë.

Salcë Tahini dhe kungull i njomë

 1. Pasi të keni gati të gjithë përbërësit, montojini ato në një burim që vendos kungull i njomë si bazë dhe duke shtuar pjesën tjetër të përbërësve mbi të.
 2. E fundit por jo më pak e rëndësishme, shijoni kungull i njomë i pjekur në skarë me qiqra crispy dhe salcë Tahini

Kungull i njomë i pjekur në skarë me qiqra të freskëta dhe salcë tahini


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.